Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    Siz neden bahsettiğinizin farkında mısınız? Excellence.
    Bir tanıdığım ODTÜ Bilgisayarı bitirdi , yüksek lisans yaptı + oyun programlama üzerine de eğitim aldı.
    Aldığı maaş 2000 - 2500 arası.
    Fazla uçuyorsun diye boşuna demiyorum
    En son mesajımda parayla ilgili bir konuya değinmediğimi belirtmek isterim. Bu konuda seninle tamamen fikir ayrılığında değilim zaten. Bu işi yapıpta Türkiyede iyi paralar kazanmak pek mümkün değildir, bu bir gerçek! Çünki türkiyede hangi adamakıllı bir oyun firması var? Yada bir İşlemci üreten firma? Süper bir bilgisayar mühendisi olup vestel demi çalışacaksın, arçelikte mi? Ben bu işin bilumum global olarak ücretlendirmesini yapmaya çalıştım, eğer bilgisayar mühendisi olupta iyi paralar kazanmak istiyorsan ya okulu yurtdışında okuyup orada çalışacaksın, yada üniversite burada okuyup ve gözünü karartıp ABD ye felan gideceksin bir şekilde.

Alıntı Achille'den alıntı Mesajı göster
    you should visit Kariyer.net - İş arayanlar için iş ilanları, eleman arayanlar için eleman . i don't want to talk about this anymore because you are just ankle-biter.
    Neden bir satır cevap yazıp onu google translate ile çevirip yanıt olarak vermeyi tercih ediyorsun, vereceğin daha anlamlı, uzun yanıtların olduğunu sanıyorum bu konu hakkında.
    You're unique, just like everyone else...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    En çok paranın sağlık alanında kazanılabileceğini düşünüyorum bir de üniversite işi çok önemli değil mesela tanıdığım bir akciğer hastalıkları uzmanı dicle üniversitesinden mezun olmasına rağmen oldukça çok kazanıyor Üniversite konusuna gelince Hem üniversitelerin çok önemli olmadığını belirtmek isterim mesela TUS sınavı yapılıyor sivastaki bir doktor adayı cerrahpaşadakini geçebiliyor mühendisliktede buna benzer bir sınav olduğunu düşünelim hataydaki bir adamın ODTÜ deki birini geçme imkanı yok mu? Önemli olan hangi üniversitede olduğu değil mesleki yeterliliğinin nasıl olduğu

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı korkmazserkan'den alıntı Mesajı göster
    En çok paranın sağlık alanında kazanılabileceğini düşünüyorum bir de üniversite işi çok önemli değil mesela tanıdığım bir akciğer hastalıkları uzmanı dicle üniversitesinden mezun olmasına rağmen oldukça çok kazanıyor Üniversite konusuna gelince Hem üniversitelerin çok önemli olmadığını belirtmek isterim mesela TUS sınavı yapılıyor sivastaki bir doktor adayı cerrahpaşadakini geçebiliyor mühendisliktede buna benzer bir sınav olduğunu düşünelim hataydaki bir adamın ODTÜ deki birini geçme imkanı yok mu? Önemli olan hangi üniversitede olduğu değil mesleki yeterliliğinin nasıl olduğu
    Tıp fakültesinden mezun olanların her zaman maddi olarak elit bir seviyede yaşadığı zaten bellidir. Bunun uzun vadede değişmeyeceği aşikardır çünki doktor alanında türkiyenin 60-70bin doktor eksiği var. Ama tanıdığım bir doktorla konuştuğum zaman söylediklerini duyunca kazandıklarını hak ettiğini düşünüyorum, çünki yaptıkları meslek risklidir, okuması uzun sürüyor, askerliği uzun süre yapmak zorundalar, zorunlu DOĞU görevi var, Türkiyenin en zor sınavı olan TUS'u kazanamazlarsa pratisyen hekim olarak düşük maaş (normalde aldıklarına göre düşük [yinede en az 2000TL civarı]) ve en önemlisi tam bir doktor olmak için askerliği doğu görevi felan derken 30 yaşına geliniyor. Bundan sonrada heba olan gençliği para ile telafi edilmeye çalışıyor (her ne kadar mümkünse).
    Burada ücret konusuna gelirsek bir Doktorun kazancı 6.000 - 50.000 $ arasında değişiyorken, bir mühendis 1000$ den başlar, adam kendini işini kurar ayda 100.000 $ 'da kazanabilir.
    Ama önemli olan bir insanın sevdiği bir işi yapmasıdır bana göre. Ama bu sözüm YGS'de ilk 5000 e girenlere değil çünki tıp okuyacak puanı varsa gidip mühendislik yazmasın bence, hele Türkiyede. Ama eğer gerçekten tıp okumaktan tiksiniyorsan ve mühendisliği çok seviyorsan yazılabilir.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    @Excellence,
    İlk önce arkadaşa "Bu konuda bilgisiz olduğunuzu gördüm" vs. tarzı cümleler söyleyemezsin zira bunlar hakaretten başka bir şey değildir.(Cezalandırma gerekirse o da düşünülür neyse yeri değil.)Ayrıca senin de bu konuda(yazılım konusunda) çok da bilgili olduğunu sav edemeyiz zira sen henüz bu sektörde değilsin kendinden yaşça ve bilgice üstün olan biriyle bu şekilde konuşmak ayıp ve saygısızlıktır.
    Ayrıca Yurtdışına gidip EA gibi bir firmaya girmek kolay değil.Örneğin bir hakim & savcı rütbelenirse 10.000 TL'ye kadar maaş çıkabiliyor ama yineliyorum minimumdan hesaplamak en faydalıdır hayal kırıklığına uğratmaz insanı o yüzden minimumdan hesaplayın her zaman "en iyi ihtimalleri" değil bilakis "en kötü ihtimalleri" düşünme taraftarıyım.
    Arkadaşlar:Birbirinize küçük düşürücü sözler etmeyiniz.Devam ederse gerekli cezalandırma yapılacak , konu erişime kapatılacaktır.

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    @Excellence,
    İlk önce arkadaşa "Bu konuda bilgisiz olduğunuzu gördüm" vs. tarzı cümleler söyleyemezsin zira bunlar hakaretten başka bir şey değildir.(Cezalandırma gerekirse o da düşünülür neyse yeri değil.)Ayrıca senin de bu konuda(yazılım konusunda) çok da bilgili olduğunu sav edemeyiz zira sen henüz bu sektörde değilsin kendinden yaşça ve bilgice üstün olan biriyle bu şekilde konuşmak ayıp ve saygısızlıktır.
    Ayrıca Yurtdışına gidip EA gibi bir firmaya girmek kolay değil.Örneğin bir hakim & savcı rütbelenirse 10.000 TL'ye kadar maaş çıkabiliyor ama yineliyorum minimumdan hesaplamak en faydalıdır hayal kırıklığına uğratmaz insanı o yüzden minimumdan hesaplayın her zaman "en iyi ihtimalleri" değil bilakis "en kötü ihtimalleri" düşünme taraftarıyım.
    Saygısızlık ettiysem özür dilerim. Bu konuda ilgim var araştırmalar yapıyorum az buçuk. Ve yaklaşık 4 yıldır photoshop, php ve ama tör olarak C# ile ilgileniyorum. yoksa bu sektöre daha atılmış değilim dediğiniz gibi. Yaşınızı bilmiyorum ama amacım hakaret etmek değildi, özür dilerim tekrardan. Daha bilgili felan değilim zaten saygı çerçevesinde fikirlerimi paylaşıp birşeyler öğrenmek için yazıyorum zaten yoksa amacım kimseye birşeyler öğretmek, hakaret etmek değil.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı eXCeLLeNCe'den alıntı Mesajı göster
    Saygısızlık ettiysem özür dilerim. Bu konuda ilgim var araştırmalar yapıyorum az buçuk kitap felan okuyorum yoksa bu sektöre daha atılmış değilim dediğiniz gibi. Yaşınızı bilmiyorum ama amacım hakaret etmek değildi, özür dilerim tekrardan. Daha bilgili felan değilim zaten saygı çerçevesinde fikirlerimi paylaşıp birşeyler öğrenmek için yazıyorum zaten yoksa amacım kimseye birşeyler öğretmek, hakaret etmek değil.
    Tamamdır.
    Arkadaş da umarım alınmamıştır.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Siz neden bahsettiğinizin farkında mısınız? Excellence.
    Bir tanıdığım ODTÜ Bilgisayarı bitirdi , yüksek lisans yaptı + oyun programlama üzerine de eğitim aldı.
    Aldığı maaş 2000 - 2500 arası.
    Fazla uçuyorsun diye boşuna demiyorum
    ben işşsiz kalanını bile görüyorum boğaziçi bilkent veya odtü okuyacaksın ancak meslek sahibi olursun
    oralara gidenleride iç anlamıyorum koç, sabancı dururken zaten adam seni burslu okutuyor kendi firmasına sokuyor
    sana abi tavsiyesi dolma bilgilerle meslek seçme
    Bir petrol çalışanı düz lise mezunun aylık geliri bile 4bin kusuratlı bişey düşün bir odtü okuyanı bile onun kadar maaş alamıyor adam kafa patlatıyor dünyaya nede olsa bir kez geliyoz...

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı Supernatural'den alıntı Mesajı göster
    ben işşsiz kalanını bile görüyorum boğaziçi bilkent veya odtü okuyacaksın ancak meslek sahibi olursun
    oralara gidenleride iç anlamıyorum koç, sabancı dururken zaten adam seni burslu okutuyor kendi firmasına sokuyor
    sana abi tavsiyesi dolma bilgilerle meslek seçme
    Bir petrol çalışanı düz lise mezunun aylık geliri bile 4bin kusuratlı bişey düşün bir odtü okuyanı bile onun kadar maaş alamıyor adam kafa patlatıyor dünyaya nede olsa bir kez geliyoz...
    Ben ODTÜ'de okuyacağım demedim zaten,hep isteğim bir hukukçu olmaktı ve halen öyle.
    Ayrıca benim gözüm parada falan değil kendimi ve ailemi iyi kötü idare edecek bir maaş olsun yeter (gözüm yükseklerde değil.) şuan tek amacım Cumhuriyet Savcısı olmak.(Biliniz ki,çoğu kişinin Savcı olmak istememesinin yegane nedeni maaşının düşük olmasıdır.)
    Galiba kişileri karıştırdınız.

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Bilgisayar mühendisleri Amerikada çok almakta.En çok kazanan üçüncü meslekti galiba.Fakat işte o Silikon Vadisine gidebilmek çok zor.Para için yapmayin herşeyi arkadaşimizin biri "I failed in some subjects in exam, but my friend passed successfully in all. Now he is an engineer in Microsoft and I'm the owner of Microsoft." bunu yazmiş Bill Gates fikir hirsizidir.Onlar bilimek katki yapmiyor,Bill Gatesin zengin olmasi onun iyi bir mühendis oldugu anlamina gelmiyor sadece kapitalizmi kullanarak insanlari sömüren bir adam.Mesala Dennis Ritchie hiç kimse onun adini bilmez fakat o ve Turing son yüzyilin en büyük Bilgisayar Mühendislerinden.Fakat hiç kimse bu işin temelini olusturan insanlarin adalarini dahi bilmiyor ve Bill Gates ve Steje Jobs gibi adamlari bilime katki yaptiğini zannediyor.Yani sonuç olarak amaciniz para olmamali bilime katki olmali değerler yaratmak olmali.Programlama dillerine gelince yaptiğiniz işe göre programlama dillerini bilmek zorundasiniz.Mesala makine diline yakin olan Assembly ve C ile sistem programlarsiniz,driver ve işletim sistemi vb. yazarsiniz.Mesala Assembly daha düşük seviyelidir C den o yüzden bazi şeyleri sadece Assembly yapar fakat daha yavaş yaparsiniz.Ayni şekil mesala Java taşinabilir programlar için uygundur.Telefon vb.Yani anlayacaiğinz çok programlama dili bilmenin faydasi yok ama yaptiğiniz işe göre bir yada birden fazla programlama dili bilmeniz gerekebilir.Türkiye Bilgisayar mühendisliğinin maaşina gelince az para veriliyor yani bir profesör olsanizda işe yaramaz siyasetçi ve sanatçilarin 2 ayda kazandiğini hayatiniz boyunca kazanamazsiniz buda özellikle ülkemizin ve de dünyanin ayibi...

3 sayfadan 3.si BirinciBirinci 123

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!