Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf

maskot??

maskotlu anahtar tam olarak nasıl oluyor izah edebilecek olan var mı yada fotoğrafla göstericek ? bu maskotlu maskotsuz sorularının mantığını anlamadım bir türlü belki yardımcı olur

Grubu
    Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    valla mevzu uzun konu uzun mevzu derin ama bizim memleket serin değil.
    olaya şöyle başlayalım yuvarlak masa sorusunda 1 kişiyi başlangıç seçip 1 azaltarak faktoriyel alırız. 6 kişi varsa 5!

anahtar sorularında birkere 2 ye bölme işlemi vardır burada anahtarlığı anahtarları taktığın çember olarak düşün o çembere önden ve arkadan bakabileceğin için 2 ye bölünür bilmem anladınmı

maskotlu anahtarda maskotun başlangıç olduğu kabul edilir ve bir azaltmaya gerek kalmaz. yani 6 anahtar maskotlu anahtarlığa 6!/2 kadar asılı takılır vs.

ama maskotsuz anahtarlık yuvarlak masa mantığıyla bakılırsa 1 anahtar başlangıç olmalıdır 1 eksiltme işlemi yapılır ve cevap 5!/2 olur.
    sıkıntı olursa cevap vermeye çalışırım
    Ne matematik nede rehberlik . Her ikiside olmadan eğitim olmaz.Herşey matematik için
    Matematik Desteği--->> www.matematikpiri.com

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    sıkıntı kalmadı çok iyi anladım çok teşekkür ederim.
    ama aklımda kalmasın bir olayı daha soriyim,
    yuvarlak masa sorularında 1 çıkardığımızı biliyorum fakat mantığı nedir neden 1 çıkarıyoruz nerden geliyor bu 1 ?

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    maskotlu anahtarda maskotun başlangıç olduğu kabul edilir ve bir azaltmaya gerek kalmaz. yani 6 anahtar maskotlu anahtarlığa 6!/2 kadar asılı takılır vs.
    Demiş hocam Ben de bir ekstra ekleyeyim!İstersen direk n!/2 yapmak yerine maskotu da bir anahtar gibi kabul edebilirsin yani 6 anahtar 1 maskot var toplamda 7 anahtar kaç farklı şekilde dizilir gibi bir soru oldu. (7-1)!/2 => 6!/2 gibi oldu tekrar...

Yani maskotuda bir anahtar gibi kabul edip yapabilirsin.Maskot şey işte ya şöyle ayılı mayılı süs gibi bir şey oluyor ya o işte.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Yuvarlak masa sorularında 1 çıkarmanın nedeni

Diyelim ki elimiz de üç kişi var bunlar A , B , C
    A en üstte B sağda C ise A nın solunda şimdi bunları saat yönün de çevirelim yine soldan sağa doğru C A B elde ettik dimi ama diyelim ki A'yı sabit tuttuk ve C ile B nin yerini değiştirdik bu durumda B A C farklı bir sıralama elde ettik bu tür sorularda bir çıkarmanın nedeni budur yani farklı bir sıralama elde etmek için biri sabit tutulur diyerleri oynatılır

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    teşekkür ederim.)

Grubu
    Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    size bir detay daha söyleyim mesala 4 kişi yüvarlak bir masada maç izlemektedirler derse bunun cevabı 3! değildir 4! dir çunkü burada televizyon başlangıç olur 1 kişi eksiltmeye gerek kalmaz
    Ne matematik nede rehberlik . Her ikiside olmadan eğitim olmaz.Herşey matematik için
    Matematik Desteği--->> www.matematikpiri.com

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları