Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf

ders seçimi

Özellikle sayısalcı arkadaşlarımın düşüncelerine bu dönemde çok ihtiyacım var...Pazartesi günü ders seçimi için beni ve annemi çağırdılar hangi bölümün derslerini seçeceğim hakkında karar vermek için ve ben çok kaygılıyım geleceğim konusunda...
    Fen derslerinin ağırlıkta olduğu bir programla liseyi okumak istiyorum ama 9. sınıf fen derslerimi sorarsanız çok iyi düzeyde değil fiziğim 2,biyoloji ve kimyam 3 Tatil başlayalı 1 hafta oldu ama şimdiden eksiklerimi kapatmaya başladım...Anadolu lisesine nasıl olsa girdim düşüncesiyle sanırım fazlaca serdim derslerimi ortaokulla kıyaslamayı sevmiyorum ama o zamanlar çalıştığım kadar bile çalışmadım diyebilirim daha fazla çalışmam gerekirken.Akılsızlığımın cezasını şimdi çekiyorum yıl sonu ortalamam gayet iyi bir puan ama sayısal derslerim yetersiz kaldığını düşündüğümden çalışmaya başladım..Seçim için gittiğimizde fen istiyorum diyeceğim,çalışıp elimden gelenin en iyisini yapacağım hocam diyeceğim ama bu puanla beni inşallah alırlar..Aldılar diyelim,düzenli çalışınca yapacağımdan eminim ama ya yapamazsam ya olmazsa diye şüpheye düşüyorum bir yandan da biyoloji ve kimyaya öylesine bir tutkum var ki o bölümlerde okumayı çok istiyorum.Sizce ne yapmalıyım? Yaz tatilimi nasıl değerlendirmeliyim? Fen seçmeli miyim? Sizden yorumlarınızı bekliyorum arkadaşlar...

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Nisa, bölümünü doğru seçmek gerçekten çok önemli, bazı arkadaşlarımız ilk başta yanlış bir tercih yapıp yanlış bölüm seçtiler e haliyle seçtikleri bölümde mutlu olamadılar ve tekrar bölüm değiştirdiler, daha kötüsü yeni geçtikleri bölümdeki 1 yıllık eksiklerini kapatmaya çalıştılar diğerlerinden geri kaldılar.

Ben bir sayısalcıyım, sayısal bölüm, çalışmayı seven her öğrencinin yapabileceği bir bölüm biraz sabır,biraz emek istiyor. 9.sınıftaki sayısal dersler, tam olarak sayısal değil aslında örneğin 9.sınıf fizik, 4 yılın fizik dersinin sözel kısımları sadece. Bu yüzden biraz sıkıcı. Asıl fizik 10.sınıfta başlıyor. Biraz daha düzenli çalışmak lazım.

Eğer fizik,kimya,biyoloji derslerinin en az birisi 1 ya da 2 ise sayısal seçmeden önce biraz düşün derim. Bir sayısalcı çalışmayı seven biri olmalı çünkü her derse çalışmak zorundasın. Türkçeye coğrafyaya yine aynı özeni göstermek zorundasın. Bunları da göz önünde bulundur ama daha önemlisi öğretmenlerinden de fikir al ve ona göre bir seçim yap.

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    çok teşekkür ederim duygucum.fikirleriniz benim için o kadar önemli ki...2. dönemin başından beri okulda rehberlik hocamızla özellikle de konuşuyorum zaten kendine güveniyorsan,yapabileceğini düşünüyorsan sayısal seçebilirsin demişti.ben de bundan sonra düzenli çalışmaya gönüllüyüm hedeflerime ulaşmak istiy****m..fizik eksiklerimi giderebilmem için internette önerebileceğin bir sayfa var mı?test çözüyorum ama çözümlü sorular anlatımlar vs fizik konusunda yararlanabileceğim bir yer gerekiyor..belki dersi biraz daha sevdirebilecek dediğin gibi bu senenin konuları biraz sıkıcıydı ama ben daha daha da sıkıcı hale getirdim inşallah seçtiğim bölüm benim için en iyi bölüm olur..

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Meslek seçmeden, alan seçimi olmaz. Bence önce bir meslek hedefle, sonra o mesleğe uygun olan bölümü tercih et.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    Meslek seçmeden, alan seçimi olmaz. Bence önce bir meslek hedefle, sonra o mesleğe uygun olan bölümü tercih et.
    hocam ben size katılmıyorum 9. sınıf meslek seçimi için erken şimdi tıp okuyacam der seneye hukuk ister
    bence en doğrusu sevdiğin yapbildiğin dersler hangi bölümdeyse o alana yönel.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı mateematik'den alıntı Mesajı göster
    hocam ben size katılmıyorum 9. sınıf meslek seçimi için erken şimdi tıp okuyacam der seneye hukuk ister
    bence en doğrusu sevdiğin yapbildiğin dersler hangi bölümdeyse o alana yönel.
    Emin misin öyle olduğuna?
    Bilakis, 9. sınıf meslek seçimi için en uygun dönemdir. Hatta, 9 değil, daha önceden bu yönlendirme düzgün yapılmalı. Akademik eğitimle , mesleki eğitim kapasiteleri düzgün belirlenmeli. 9. sınıf havuzdur. 9. sınıfta, temel dersler verilir, 10. sınıftan itibaren yönelmek istediğin alanı seçersin. Değiştirme hakkın elbet var, ama açığı kapatmak çok zor. Hedef baştan koyulmalı. Bir insanın kapasitesi, ölçüsü, eğilimi az çok çocukluğundan bellidir zaten. Önemli olan bunu ortaya çıkaracak olan eğitim ve rehberlik/yönlendirme sistemini düzgün oluşturabilmek.
    Şunu da unutma. Bir mesleğin bölümünü okumak, o mesleği iyi yapabileceğin anlamına da gelmez. Kapasite ve meslek sevgisi de önemli.
    Bu işler, sadece istemekle de olmuyor. Altyapı düzgün oluşturulmalı.

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.bugün seçimimi sayısaldan yana kullandım,dilekçeyi verdik hocam tam olarak hala kafamda kesinleştiremedim ne olmak istediğimi ama fen alanında bir şey olmalı gireceğim bölüm haliyle sayısal seçmekle inşallah doğru bir karar vermişimdir..

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı nisa587'den alıntı Mesajı göster
    ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.bugün seçimimi sayısaldan yana kullandım,dilekçeyi verdik hocam tam olarak hala kafamda kesinleştiremedim ne olmak istediğimi ama fen alanında bir şey olmalı gireceğim bölüm haliyle sayısal seçmekle inşallah doğru bir karar vermişimdir..
    Hayırlı olsun canım.
    Keşke, meslek için nokta atışı yapabilseydin. Ama olsun. en azından hangi alandan meslek seçeceğine karar vermişsin.

Benim gözümde olması gereken şudur.
    İnsanın gönlünde bir aslan yatar, ve bunu hedef haline getirir, bütün planını bu hedef doğrultusunda belirler.

Benim aklım şunu almıyor, bu konuda gerçekten ketumum.
    İnsan üniversite sınavına girene kadar, hiçbir hedef koymayıp, tercih formunda 10-15 farklı meslek grubunu yazıp, kadere kısmet, hangisi çıkarsa, o mesleği yapıyim demesi , yapacağı meslekte insanı ne kadar başarılı kılar bilemiyorum.

Tabi bir de şu var. Günümüz şartları, insanın hedeflediği mesleği, ya da hedeflediği bölümü kazanmasına ne kadar olanak veriyor.
    Baştan bir hedef koyup, sonra bu gerçekleşmeyince, hayal kırıklığına uğramak da var.
    Ben olsun diyorum. Boşuna meslek aşkı kavramını ortaya atmamışlar. Ben muhafazakarım bu konda.
    Teşbihde hata olmaz derler.
    Evlilikler de öyle değil midir?
    Kimi, aşık olduğuyla evlenir, kimisi de, evlendiği kişiye sonradan aşık olur, ya da olamaz. Bunların yanında bir de, aşık olduğu kişiyle evlenemeyenler yok mu?

Alakayı kurun artık.

Velhasıl, daha önceden de söylemiştim, yine söyliyim.
    Hayatta mutlu olmak için, iki şeyi doğru seçeceksin. Biri eş, biri iş.
    Tecrübe konuşuyor. Saksı değilim ben.

Grubu
    Üye
    İş
    12. sınıf
    Okul başlayalı belki çok zaman geçmedi belki daha sınavlarımız da başlamadı ama şunu görüyorum ki sayısal bölümünü tercih ederek çok doğru bir karar vermişim hocam..Tm de okuyan arkadaşlarıma baktıkça bile içim daralıyor fen dersleri olmadan okumak benim için çok zor olurdu.Ayrıca günü gününe çalışmaya başladım bu sene ve gün geçtikçe bu alanla ilgili düşüncelerim daha da oturmaya başlıyor..Hedefim eczacılık aslında ama bir yandan da biyogenetik konusunda düşünmüyor değilim..Neyse bunlar sadece idealler.Umarım çalışmamı daha da arttırır ve hedeflerime ulaşıp hep çevreme hem de kendime fayda sağlayabilir,mutlu olabilirim hocam

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı nisa587'den alıntı Mesajı göster
    Okul başlayalı belki çok zaman geçmedi belki daha sınavlarımız da başlamadı ama şunu görüyorum ki sayısal bölümünü tercih ederek çok doğru bir karar vermişim hocam..Tm de okuyan arkadaşlarıma baktıkça bile içim daralıyor fen dersleri olmadan okumak benim için çok zor olurdu.Ayrıca günü gününe çalışmaya başladım bu sene ve gün geçtikçe bu alanla ilgili düşüncelerim daha da oturmaya başlıyor..Hedefim eczacılık aslında ama bir yandan da biyogenetik konusunda düşünmüyor değilim..Neyse bunlar sadece idealler.Umarım çalışmamı daha da arttırır ve hedeflerime ulaşıp hep çevreme hem de kendime fayda sağlayabilir,mutlu olabilirim hocam
    Adına sevindim canım.
    Başarılar diliyorum sana.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!