Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni

"Okullar Yaratıcılığı Öldürüyor" Ken Robinson - TED

TED oluşumu, internetin kullanıcılara sağladığı en kaliteli kaynaktır bence. Alanında uzman kişilerin hayat ve iş deneyimlerini paylaştığı bulunmaz bir kaynaktır.

Ted ile ilk karşılaştığım video olan "Okullar Yaratıcılığı Öldürüyor" videosunu sizinde izlemenizi tavsiye ederim.

Özellikle Lise öğrencilerinin bu arşivdeki türkçe çevirili videoları izlemeleri ufuklarını genişlecektir düşüncesindeyim.

Not:Video açıldığında, video üzerindeki büyütme resmini tıklarayak videoyu büyük olarak izleyiniz.

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Türkçeye çevrilmiş tüm videoları bu linkten takip edebilirsiniz

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Şimdi üzüldüm. Kimsenin yorumu yok bu konuda, kimse izlemedi heralde. Türkçeye çevrilmiş o kadar çok video var ki . Mutlaka herkese hitap edecek konuda "seminerler" var. Buradaki kişilerden öğrenecek okadar çok var ki bu insanlar kendilerini dünyaya kanıtlamış insanlar. Mutlaka öğrenilecek bir şeyler vardır diye düşünmüştüm.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Ben, ilk yüklediğinizde izledim öğretmenim, ama yorum yazmadım. Kabul etmemiz gereken hatalarımız var gerçekten ama , toplumumuzda şu anda hiç bir şey normal değil. Bu durumda sağlıklı bir eğitimin yapılması da zor. Bana göre bu bir paradoks.
    Mevcut eğitim sistemiyle devam edip mi toplumu ve eğitim sistemini düzeltmeliyiz, yoksa; önce mevcut eğitim sistemini kökten yenileyip, yeni eğitim sistemiyle toplumu düzeltmeye çalışmalıyız. İşin özü bu.
    Biz öğretmenler , öğrencileri iyi tanımalıyız. Muhtemel yetenekli öğrencileri, yetenekleri doğrultusunda yönlendirmeliyiz. Gözümüzü dört açmalıyız. Kendisinde , herhangi bir konuda yeteneği olan, ve bu yeteneği, kendisi veya birileri tarafından keşfedilip, yönlendirilmemiş öğrencilere haksızlık ettiğimizi, ben kendi adıma kabul ediyorum. Ama şartlar çok ağır, maalesef, içinde bulunduğumuz şartlar, bu tür konulara vakit ayırmamızı ve kafa yormamıza müsaade etmiyor. Mesela ben, öğretmenlikten önce tiyatrocuydum. Profesyonel manada sahneye çıktım. Öğretmenlik yaptığım okullarda da defalarca tiyatro oyunu çıkarıp, yarışmaya katıldım. Eşim de tiyatrocu. Bu konuda çok hassasım. Seslendirme yapabilecek tok ve gür seslere karşı duyarlıyım. Böyle öğrencilere mutlaka konservatuvarı öneriyorum. Sesini terbiye etmesini ve bu işe profesyonelce yaklaşması konusunda yönlendiriyorum. Benim ilgi alanım ve az çok bilgi sahibi olduğum konu bu. Diğer yetenek dallarıyla ilgili bir bilgim yok. Her öğretmen, kendi ilgi alanında yetenekli öğrenciler konusunda hassas olabilse, daha iyi olurdu.

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!