Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    11. sınıf

Linux'un Önemli Farkları

Kullanılışlılık açısından Windows'a göre daha iyi olduğunu düşünüyorum. Birkaç örnek vereyim:
    1-Kurmadan kullanabiliyorsunuz, bu özelliğe canlı CD diyorlar. Bu sayede kurmadan önce bir fikir edinmek için deneyebilirsiniz.
    2-Windows'un yanına kurabilirsiniz, bu sayede ihtiyaç duyduğunuzda istediğiniz işletim sistemini istediğiniz anda kullanabilirsiniz.
    3-Kurulum bittiğinde tamamen hazır bir sisteminiz oluyor. Siz özel bir yazılım kullanmak istemediğiniz sürece yazılım kurmanıza gerek kalmıyor.
    4-Yazılım kurmak çok basit. Mesela Windows için bir yazılımı internette arıyoruz, oysa Linux dağıtımlarının hemen hemen hepsinde bir yazılım deposu var. Programı oradan hemen yükleyebiliyorsunuz, ayrıca güncelleştirme geldiğinde yazılımları tek tek güncellemiyorsunuz, yazılım deposu sizden onay istiyor ve güncellemeleri kendisi yapıyor.
    5-Küçük bir olasılıkla da olsa, istediğiniz yazılım depoda yok, o halde internette yazılımı arayarak yükleyebiliyorsunuz. Bu çok sık olan bir durum değil, bazen deneysel yazılımları kullanmak isterken oluyor. Örneğin, önyüklü gelen yazılım 1.5 sürümünde; oysa ben 2.2 sürümünü kullanmak istiyorum ve beklemek istemiyorum. O durumda internette araştırma yapmam gerekiyor.
    6-İçerisindeki yazılımların çok büyük bir kısmı açık kaynaklı, yani kodlarını birçok programcı inceleyebiliyor. Dolayısıyla güvenlik gibi bir sıkıntı yok.
    7-Linux dünyasında virüs yok, bu sebeple antivirüs kullanmanıza gerek kalmıyor.
    8-7 numaralı maddedeki sebepten dolayı genel olarak daha hızlı.
    9-Ubuntu, her kullanıcısına ücretsiz 5GB boyutunda bulut depolama servisi(Ubuntu One) sunuyor.
    10-Tamamen ücretsizdir. Sadece yazılım deposunda bulunan aylık dergiler ve bazı özel yazılımlar ücretli. Onlara da ben bu güne kadar ihtiyaç duymadım.
    Not: Aslında doğrudan Linux kullanılmıyor, onun dağıtımları kullanılıyor; çünkü Linux işletim sisteminin çekirdeğini oluşturuyor ve onun üzerine birçok dağıtım oluşturulmuş. Eğer kullanmak isterseniz en rahat Linux dağıtım Ubuntu'dur.
    Ubuntu sitesinden daha çok bilgi alabilirsiniz. Sitenin İngilizce olması sizi yanıltmasın, Ubuntu'yu kurulumun başından itibaren Türkçe kullanmak mümkün.
    Topluluğu çok geniş, ubuntu-tr.net adresinde ciddi bilgileri olan Linux kullanıcıları, deneyimlerini paylaşıyorlar.
    Biraz reklam gibi oldu; ama pişman olmayacağınızı garanti edebilirim.
    İyi günler.
    Bilgi ve ego ters orantılıdır, bilgi arttıkça ego azalır. (Albert Einstein)

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    Alternatif her zaman iyidir. Tekelden kurtarır. Linux, windowsa alternatif olarak geliştirilmeye devam ediyor. Ama işleri çok zor. Yine de taktir etmek lazım. İşletim sistemi üretmek, program yazmaktan bin kat daha zor.
    linux u 5 sene öncesinden biliyorum. cd leri de var bende. bir defa kullandım, ama o zaman bu kadar yaygın değildi. o günden bugüne bu kadar gelişmiş olması beni çok sevindiriyor.

6-İçerisindeki yazılımların çok büyük bir kısmı açık kaynaklı, yani kodlarını birçok programcı inceleyebiliyor. Dolayısıyla güvenlik gibi bir sıkıntı yok.

demişsin. Belki bilmiyorsun, linux, kimsenin tekelinde olmayan bir sistem. bu işten anlayan herkes, kodlara ekleme yapıp, sistemi geliştirebiliyor. İşte o yüzden dedim işleri çok zor diye. Sistem yazmak, program yazmaktan daha zordur. Ben de az çok program yazıyorum ama sistem yazmak bambaşka bir şey. Anlasaydım, ben de ekleme yapmak isterdim.
    5 sene öncesine göre epey yol katetmişler. Taktire şayanlar.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    11. sınıf
    Öğretmenim;
    Herkes istediği gibi ekleme yapabiliyor, ama programlamada dal(branch) denilen bir sistem kullanılıyor. Bir çekirdek ekip var, onlar proje üzerinde değişiklik yapabiliyor, diğer geliştiriciler ise çatal(fork) yöntemi veya PPA(Kişisel paket deposu-Personal Packages) kullanabiliyor.
    Tekel olmama kısmında haklısınız, ama bağlılık anlamında Linux, Linus Torvalds'a, Ubuntu ise Canonical şirketine bağlı. Hatta şirkete bağlılık olduğu için her ne kadar en çok sevilen sistem olsa da eleştiriliyor.
    Güvenlik konusunda kandıramadım sanırım sizi. O zaman şöyle bir hikaye anlatayım. Büyük ihtimalle duymuşsunuzdur, Linux'a kardeş olan bir de BSD var. BSD'nin bir dağıtımı da OpenBSD diye dağıtılıyor. Bu dağıtım o kadar güvenli ki, FBI zamanında geliştiricilerin bir açık bırakmalarını sağlamış. Daha sonra vicdan azabı duyan bir geliştirici OpenBSD'nin bağlı olduğu şahıs olan Theo de Rhadtt'e mektup yazıp durumu özetlemişti. Bu sistemler o kadar güvenli ki FBI bile olayı farklı bir boyutta çözmüş.
    İyi günler.
    Bilgi ve ego ters orantılıdır, bilgi arttıkça ego azalır. (Albert Einstein)

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Mesajlarınızı buraya özel bir konu içine taşıdım.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    daha iyi olmuş diğer konunun içinde ölüp gidecekti bu bilgiler
    eline sağlık kcancelik.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Delinin biri kuyuya bir taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış

Linux diye diye, linux a yer açtırdık.
    Böyle iyi olmuş öğretmenim.
    Bilgisi olanlar paylaşır burda.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!