Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

soru

1)Denizin ortasında bir gemi var ve gemiden 18 basamaklı bir ip merdiven sarkmaktadır. Merdiven aralıkları 15 cm. dir deniz başlangıçta 10. basamakta iken med-cezir dolayısıyla 5 dakikada 3 cm alçalmaktadır. 30 dakika sonra deniz hangi basamak hizasında olur

2)Müteahhit mehmet daire satışlarının
    beklediğinden iyi gitmesi nedeniyle yapım hızını hem işçi sayısını
    artırarak hem de onlara mesai yaptırarak düzgün şekilde artırdı.
    İşçiler son katı 8 günde yaparken bir öncekini 10 günde bitirmişlerdi
    apartmanın yapım zamanını bulunuz

3)Usta Atıcılar Klubünde ıska geçmenin cezası klüpten atılmaktı. 1. yarışçı 80 puan aldı. 2.yarışçı 60 puan yapabildi. 3. yarışçı 1. ve 2. nin aldığı puanların aritmetik ortalaması, 4. yarışçı ilk 3 yarışçının aldığı puanların aritmetik ortalaması, 5. yarışçı ilk 4 yarışçının aldığı puanların aritmetik ortalaması,......, 100.yarışçı ilk 99 yarışçının aldığı puanların aritmetik ortalaması kadar puan aldı. 100. yarışçımım puanı kaçtı?

4)Üniversitenin bir bölümünde verilen bir derse katılım çok düşüktür. Bu duruma canı sıkılan hoca, n tane öğrenciden en az k tanesi gelmezse dersi yapmamaya karar vermiştir. Bu derse kayıtlı öğrencilerin derse girmesi olasılığı birbirinden bağımsızdır ve bu olasılık hava iyiyse Pg, hava kötüyse Pb'dir. Herhangi birr günde havanın kötü olması olasılığının size verilmesi durumunda, hocanın o gün ders yapma olasılığını hesaplayınız.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    güncel

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    1.
    suyun seviyesi geminin yükü değişmedikçe değişmez.

2.
    apartmanın yapım zamanının bulunması için kaç katlı olduğunun ya da buna benzer başka bir bilginin mesela ilk katın kaç günde yapıldığının verilmesi gerekir.

3.
    bir grup sayıya ortalamaları kadar başka bir grup sayı eklerseniz genel ortalamayı değiştirmemiş olursunuz. kısaca eklenen sayılar ortalamayı değiştirmez son eklenen sayı da ortalama kadar yani (80+60)/2=70 olmalıdır.

4.
    bunun benzeri bir soru üzerinde tartışmıştık (sorudaki senaryo değil de olasılık modeli benzerdi)
    orada da belirtmiştim soruyu bulursam da linkini de veririm, bu soru tarzında bizim direkt sonucu bulmamızı sağlatan kapalı bi form yok diyebiliriz. binomial distribution yerine bunu normal distribution ile modelleyip yakın bir değer bulup bunu p ve n e bağlı kapalı bir ifade olarak yazabiliriz ama bu da gerçek değerden biraz sapacaktır, nihayetinde bu buna benziyor diyip hesap yapmışızdır. üstüne bir de dersi alan öğrenci sayısı az dendiğinden bu hata daha da artar.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    hocam 2.nci soru bir fizik sorussuymuş orjinalini koydum sadece mehmet yazdım mütaht e

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı korkmazserkan'den alıntı Mesajı göster
    hocam 2.nci soru bir fizik sorussuymuş orjinalini koydum sadece mehmet yazdım mütaht e
    bu soru bu şartlar altında çözülemez. ha fizikçiler çözer orasını bilemem ben daha o seviyeye gelemedim.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    bu soru bu şartlar altında çözülemez. ha fizikçiler çözer orasını bilemem ben daha o seviyeye gelemedim.
    Beğendim.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    bir otobüsle yola çıkıyorsunuz ilk durakta 45 kişi biniyor 2. durakta 5 kişi iniyor 3 kişi biniyor 3.durakta ilk başta binenlerin 3 te 1 i iniyor 9 da 2 si kadarı biniyor şöförün ayakkabı numarası kaçtır ?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    bir otobüsle yola çıkıyorsunuz ilk durakta 45 kişi biniyor 2. durakta 5 kişi iniyor 3 kişi biniyor 3.durakta ilk başta binenlerin 3 te 1 i iniyor 9 da 2 si kadarı biniyor şöförün ayakkabı numarası kaçtır ?
    Ben de bunu beğendim

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları