Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni

1-2-3

Yine geçmişimde kalan bir soru aklıma geldi. Bu da çok ilginç ve cevabını bulamadığım bir soru. Bakalım siz ne diyeceksiniz?

Ali aklından 1,2,3 sayılarından birini tutuyor. Velinin ise tek bir soru ile Alinin tuttuğu sayıyı bilmesi gerekiyor. Veli'nin sorduğu soruya karşılık Ali'nin, "Evet", "Hayır" veya "Bilmiyorum" cevaplarından birini söyleme hakkı var. Bu durumda, Veli'nin; Ali'nin tuttuğu sayıyı, verdiği cevaba göre kesinlikle bilebilmesi için hangi soruyu sorması gerekir?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    1 tutabilir 2 ve 3 tutabilir.... Tam kare mi ? √1=1 ama hayır derse yanlış olur ..

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Duygu, tam kare mi diye sorarsa evet dendiğinde 1 olduğunu anlar. hayır derse kalan iki seçenekten birini eleyemez.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Burada "bilmiyorum" cevabının söyletilebileceği bir soru sorulması gerekiyor ama ben bulamadım.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    tutulan sayı x olsun;
    şöyle derse;
    6/(3-x) ifadesinin sonucu tek sayı mıdır?

cevap evet ise; 1 tutmuştur
    cevap hayırsa; 2 tutmuştur
    cevap bilmiyorumsa; 3 tutmuştur

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Olabilir öğretmenim ama şu tanımsızlık olayı tartışmaya açık gibi.

Grubu
    Üye
    İş
    7. sınıf
    evet cvp paradoks12'nin dediği gibi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    sonuçta 6/0 ın tek yada çift olacağını kimse bilemez çünkü tanımlanmamıştır,

biri bana; sayı bölü sıfır tekmi çift mi diye soracak olursa, bilmiyorum diye cevap veririm

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Tuttuğun sayının karekökünü biliyor musun gibi bir soru sorulsa ve bilmiyorum dese daha tutarlı gibi geliyor bana yani varolan ama bilinmeyen birşey mesela

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    Yine geçmişimde kalan bir soru aklıma geldi. Bu da çok ilginç ve cevabını bulamadığım bir soru. Bakalım siz ne diyeceksiniz?

Ali aklından 1,2,3 sayılarından birini tutuyor. Velinin ise tek bir soru ile Alinin tuttuğu sayıyı bilmesi gerekiyor. Veli'nin sorduğu soruya karşılık Ali'nin, "Evet", "Hayır" veya "Bilmiyorum" cevaplarından birini söyleme hakkı var. Bu durumda, Veli'nin; Ali'nin tuttuğu sayıyı, verdiği cevaba göre kesinlikle bilebilmesi için hangi soruyu sorması gerekir?
    evet, hayır yada bilmiyorum deme hakkı varsa ve evet yada hayır diyemeyeceğine göre mecburen bilmiyorum diyecektir. (tanımsızdır diye açıklama yapmasına gerek yok)

3 sayfadan 1.si 123 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları