Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Öğretmenim dediğiniz gibi sorulan soruya göre 3 cevaptan birini verebiliyor. O açıdan bakınca cevabınız %99 mantıklı ama şu tanımsızlık yine de kafamı kurcalıyor. Yani ben Velinin, Ali-Cengiz oyunu yapıp Ali yi bilmiyorum cevabı verdirmeye zorlaması yerine gerçekten var olan ama bilemeyeceği bir şeyle cevabı bulmasını isterdim. İşte o zaman sorunun kalitesi ortaya çıkar gibime geliyor.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Üstadım şu soruya bir de siz baksanız, paradoks12 öğretmenimizin cevabı güzel oldu da benim kafamı kurcalayan meseleye ne diyorsunuz?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    bu soruyu önceden görmüştüm cevabı paradoks hocamızın verdiği gibiydi yani bi tane tanımsızlık oluşturulup onun karşılığında "bilmiyorum" cevabı alınıyordu.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Tanımsız olan birşeye bilmiyorum dedirtmek bana pek bilimsel gelmedi. Eğer öyleyse bu soruyu protesto ederim. Matematiksel yaklaşacaksak varolan ama bilinmeyen bir şeye bilmiyorum denmeli. Demek istediğim, matematiksel olarak 1,2,3 arasında şimdiye kadar ortak bir ilişki kurulamamışsa bu bir ek****ir. Acilen çözüm bulmalı.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    matematikte var olan ama bilinmeyen birşeye örnek verir misiniz?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    on trilyonuncu asal sayı olabilir mi? (şuanda en son kaçıncıyı buldular bilmiyorum)

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    karekök2 Tanımsız değil ama ne olduğu da bilinmiyor. pi, e gibi. Sayısal olarak kimse bilmiyor değerini.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Mümkün öğretmenim. Bu soru içinde bulunabilmeli böyle birşey. Avucumuzun içindeki ilk üç sayma sayısının arasında bir ilişki kurmak için tanımsızlıktan yararlanıyorsak vay bizim halimize.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı paradoks12'den alıntı Mesajı göster
    on trilyonuncu asal sayı olabilir mi? (şuanda en son kaçıncıyı buldular bilmiyorum)
    bu sayı biliniyor bunu bilmeyen biziz ya da matematikçiler bilmiyor
    1000. asal sayı nedir? mesela bu sorunun cevabını ben bilmiyorum ama asal sayılar listelendiğinde 1000. olanı bunun cevabıdır. on trilyonuncu da şu ana kadar bulunmamıştır çok büyük ihtimalle ama bu onu bilinmeyen yapmaz sadece bulunması çok işlem gerektiren birşey yapar bence sonuçta asal sayı olmak iyi tanımlanmış bir durum ve bu kümenin belirlenmiş bir sırasındaki sayıyı soruyoruz

Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    karekök2 Tanımsız değil ama ne olduğu da bilinmiyor. pi, e gibi. Sayısal olarak kimse bilmiyor değerini.
    karekök 2 tanımsız değil ve biliniyor hocam. pi d biliniyor , e de biliniyor. bu sayıların rasyonel olarak ifade edilememesi onları bilinmez yapmaz ki. kök2 karesi 2 olan sayıdır. eğer kök2 ye bilinmiyor dersek 3 nedir?

eğer soruyu bu noktaya çekersek iş matematik felsefesine doğru kayar gibime geliyor

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    yani demek istediğim bu oyunu oynayan 2 kişiden birisinin bilgi sınırı nedir? birisinin bilmediği bir bilgiyi mutlak bilinmiyor olarak alacak mıyız?

arkadaşlardan birisinin tanımlı sayı kümesi I={1,2} olsun. tüm dünyası 1 ve 2 ve bu küme üstünde kapalı olan tüm matematiksel operasyonları tanımlanmış ve biliyor olsun. mesela toplamayı bilmiyor çünkü toplama bu kümede kapalı değil ama çarpmayı biliyor

soru şu olsa
    tuttuğun sayı 2 den büyük mü?
    (şimdi diyceksiniz 3 ü bilmiyor ama nasıl tutabilir, sayı olarak değil bir sembol olarak tuttu)

ne olcak bu durumda?

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları