Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı paradoks12'den alıntı Mesajı göster
    asal sayılar konusunda sitedede haberi var aydın cerit hocanın çalışmaları, tam olarak nasıl ispatladığını veçalışmalarının içeriğini hiç biryerde bulamadım sadece iddalar var biraz araştırma yaptım, öyle sıradan iddalar gibide görünmüyor çünkü hakkında pek olumsuz eleştiride yok, zaten matematik alanında başka bir sürü çlışmasıda var, bu yüzden hocamızı taktirde ediyorum, ama aydın cerit ile ilgili ilk haberle 4-5 yıl önce karşılaşmıştım, gene asal sayıları dize getirdiği ile ilgili bir haberdi, benim gerçektn getirmiş mi getirmemiş mi konusunda yorum yapmak bana düşmez çünkü çalışmalarının ne olduğunu nasıl bir ispat yöntemi kullandığı hakkında en ufak bir fikrim bileyok, ama aradan bunca yıl geçmiş ya gerçekten ipatladığı yada fikirlerinin yanlış olduğu bir karara bağlanmalıydı diye düşünüyorum, ama malesef o kadar bakmama rağmen hep karşıma iddalar çıktı, keşke gerçekten ispatlamış olsa en çok mutlu olacak olanlardan biride ben olurdum, bilmiyorum sizin bu konuda bir bilginiz var mı acaba, çalışmalarından haberiniz var mı?
    hocam üzülerek söyleyebiliim ki sonlu sayıda polinomla (Aydın Cerit hocamızın haberinde geçtiği üzere konuşuyorum) asal sayıları üretmeniz mümkün değil. yanlış hatırlamıyorsam bunun imkansızlığının isppatı bile yapılabilir hata yapılmıştır.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Bu mu zamandan tasarruf. Size birşey soracağım Sayın gereksizyorumcu. 3 basamaklı bir tek sayının asal olup olmadığını bu yöntemle test etmek ne kadar zaman alır tahmin edersiniz herhalde. Bu arada bilgisayar destekli matematiği de konuya dahil edeyim. Ben bütün 3 basamaklı asal sayıları listeleyen bir macro yazdım. Hepsi elimde var. Ama bunlardan herhangi birinin niye asal olduğunu bilmedikten sonra, veya onun asal olduğunu kendim gösteremedikten sonra benim için hiçbir önemi yok. Daha önceden de y*****tım. Bu macronun algoritmasında sizin bahsettiğniz tekniği kullandım ama neye yarar. Benimkisi sadece kalemle uzun süren bir işlemi bilgisayara yaptırmak. Şunu söylemek istiyorum. Kağıt kalemle 3 basamaklı sayıları makul bir zamanda kağıda dökebilen insanı alnından öperim. Benim diyen çıksın.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    3 basamaklı bir sayının asal olup lmadığınıtest etmek için
    √999<32 oluğundan
    3-5-7-11-13-17-19-23-29-31 sayılarına bölünüp bölünmediğine bakmak yeterlidir

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    10 asal sayı 10 tane kural. Bir de bunu 450 tane sayı için yapıyorsunuz. Bayağı makul bir zaman çıkacak ortaya.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    mesela sayı 631 se 29 ve 31 i de çıkartırız kalan sayılara bölünüp bölünmediğine bakarız.
    8 tane bölme işlemi yapacağız 3,5 ve 11 ile bölmeyi işlemden saymazsak 5 bölme işlemiyle testi tamamlarız max. 5 dakika
    ve 631 asalmış denedim şimdi

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    siz galiba tüm 3 basamaklı sayıların asallığını test edip hangileri asaldır hangileri değildiri belirlemek istiyorusunuz

onun için Eratosthenes Yöntemi var.

tüm sayılar yazılıp sırayla silme işlemi yapılır. bu da 1000 e kadarki sayılar için çok uzun sürmez bence 1 saat falan sürceğini sanmıyorum.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Sayın gereksizyorumcu, yine başa döndük. Şimdi bir kişi, asal olup olmadığını merak ettiği bir sayının asallık testini yapmak istediğinde, 13, 17, 19, 23, 29, 31 sayılarına ait bölünebilme kurallarını mı ezberleticez. Yok mu bunun başka hal çaresi?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    Sayın gereksizyorumcu, yine başa döndük. Şimdi bir kişi, asal olup olmadığını merak ettiği bir sayının asallık testini yapmak istediğinde, 13, 17, 19, 23, 29, 31 sayılarına ait bölünebilme kurallarını mı ezberleticez. Yok mu bunun başka hal çaresi?
    hocam tek sayı üstünde kurala ne gerek var. altı üstü 3 basamaklı bir sayı 13 e bölersiniz olur biter, sonra bir de 17 ye bölersiniz , sonra bir de 19 . yani 3 basamalı herhangi bir sayı için en fazla bölüneni 3 basamaklı böleni 2 basamklı en fazla 5 bölme işlemiyle sonucu belirleyebiliyoruz. bu da 5 dakika sürmez zaten hatta rakamlara aşina bir insan için bu işlem 2 dakika bile sürmez.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    O yöntemi ben de biliyorum. Pek de kullanışlı bulmuyorum. Belki 3 basamaklılar için makul sayılabilir ama bir de bunun 4-5-6.... basamaklısı da var.
    Yalnız sayfanın altındaki
    asal = elek [ 2 .. ]
    elek ( p: xs ) = p: elek [ x | x <- xs , x ` mod `p > 0 ]
    kodundan bir şey anlamadım. İngilizceden çeviri oldu ama bazı kelimelerin karşılığını tam vermedi. Ne olduğunu biliyor musunuz?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Bir bilimadamına bu yorumu yakıştıramadım. Sizin dediğiniz mantıkla bölünebilme kurallarına hiç ihtiyaç yok. Millet bölsün dursun.

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

10 sayfadan 7.si BirinciBirinci ... 56789 ... SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!