Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Öğretmenim gerçekten, balon kelimesinin harfleriyle, sadece komşu harflerin yer değiştirmesi şartıyla kaç kelime yazılabileceği sorulsadı, fibonacci tekniği ile cevap 19 olmaz mıydı?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    balon için cevap 8 olurdu çünkü balonu kutulara benzetirsek kutu sayısı 5 olmuş gibi düşünmüş oluruz. 5 kutu için çözüm ise
    bulduğumuz 1,2,3,5,8,13,21,.. dizisinin 5. terimi olan 8 olurdu. (ayrıca 19 fibonacci sayıı değildir, siz kendisnden öncki tüm terimler toplamısınız, sadece kendisinden önceki iki terimi toplamanız gerekir, yani 19 değil 13 deseydiniz olurdu ama ozamanda 6 harfli bir kelime için sonuç bulmuş olurdunuz)

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    hocam kusura bakmayın, klavyem biraz sorunlu olduğu için bazı harflere bastığım halde bazen çıkmıyor, bu durumdan dolayı özür diliyorum

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Burdan çıkan sonuç benim hala fibonacciyi kafama yatıramamış olmam.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    hocam siz sanırım lise öğretmeni olduğunuz için biraz yabancı kaldınız, ben ilköğretim öğretmeniyim ve bizde 8. sınıf ders kitabında fibonaciye geniş bir yer verilmiş, müfredat dahili olduğu için konuya daha aşinayım

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Ben 8 sene ilköğretimde çalıştım. Ben ayrıldıktan sonra müfredata koydular. Bu da benim şanssızlığım.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    evet yeni eklendi, bir iki yıl oldu daha, birde kitaplara daha girmeden üniversitedeyken baya bu konu üzerinde durmuştum ilgimi çeken bir konuydu, fiboncciye karşı özel bir ilgimde var yani gerçi adam keni devrindeki matematikçiler tarfından çokta saygın bir yerde değilmiş ama şuanda baya popüler

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    Zamanla anlamayı umuyorum. Size bir şey diyim mi ? Üniversitede fibonacciyle aramın iyi olduğunu hatırladım. 14 sene geçti aradan hepsini unutmuşum. Nasıl bir unutmaysa, yeniden kafama yerleştirmek için nerdeyse beyin kanaması geçiricem.
    Dün de belirtmiştim. Üniversitedeki konularla benim de aram çok iyiydi. Hele soyut cebir tam bana göreydi. Sayılara oldum olası bir ilgim vardır. O yüzden matematik öğretmeni oldum, ama özel nedenlerden dolayı yüksek matematik konularından uzun bir süre uzak kaldım. Şimdi açığımı kapatmaya çalışıyorum. Yeri gelmişken buradan ilk defa size bir şey açıklayayım. Sayılar üzerinde yeni bir çalışmam var. Özgün çalışmalar. Şimdilik taslak halinde. Topladığım zaman ilk buradan yayınlamayı düşünüyorum. Mesela bu çalışmalardan biri, 13, 17, 19, 23,29, 37 ye bölünebilme kuralı. Kullanışlı kurallar olacağına inanıyorum. İleride tüm insanların kullanacağını umut ediyorum.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    hocam başarılar diliyorum işallah güzel sonuçlar çıkarırsınız, bir ara nette gözüme çarpmıştı bazıları için şuanda zaten yöntemler var, onlardan bağımsız farklı kurallar mı oluşturuyorsunuz yoksa olanları geliştirip onlardan yeni şeyler mi üretmeyi planlıyorsunuz

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Öğretmenim hevesimi kırdınız. Ben olan birşeyin kopyasını yapmayı sevmiyorum. Hiç görmedim. O yüzden benimkisiyle benzerliğini bilmiyorum.
    Ama şuna da inanırım. Daha önceden bulunmuş bir kuralı, varlığından habersiz olarak ben de bulmuşsam, o benim de kuralımdır.

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

10 sayfadan 5.si BirinciBirinci ... 34567 ... SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!