Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Bu arada 2. soruda bir hata mı var? Ayrıca 5. sorudan hiçbirşey anlamadım.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    çok güzel sorular hazırlayanın ellerine sağlık ilk dört soruya şöyle bir göz atınca hepsinin fibonacci sayıları ile çözüldüğünü gördüm, mesela domino sorusunda ilk terim için boyu 2 ye 1 olan oluşturmak için tek seçenek, 2. terim için 2ye2 lik alan oluşturmak için iki domino üst üste yada alt alta olmak üzere 2 farklı şekilde dizilir... böyle kademeli olarak boyu 2ye10 olana kadar uzatılır. ve fibonaccinin 10 terimi, ( aslında gerçek fibonacci serisine göre 9 terim oluyor) bulunur.

sadece bende 5 soruyu kafamda canlandırma konusunda zorluk çektim, tam olarak ne denmek isteniyor anlamış değilim

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    ikinci soru fibonacci sayılarının üretim aşamasına çok benziyor, fibonacci sayıları bildiğiniz gibi tavşan sorusundan geliyor, orada yeni doğan tavşanlar doğum yapmak için 1 aylık yetişkin olma süresi geçiriyordu, tek fark olgun bakteriyle başlanması, o yüzden ilk iki terimi gene diğer sorularda olduğu gibi, 1,2 oluyor fibonaccide yavru tavşanla başlandığı için ilk iki terim 1,1 oluyordu

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    5 soruyuda şimdi anladım soruya gene kademeli olarak yaklaşacağız, birimden bütüne;
    1. terim: kutu sayısı 1 olsun----- 1 ihtimal var
    2. terim: kutu saysı 2 olsun---- 2 ihtimal var bunlarda şöyledir, birinci durum; 1. balaon 1. kutuda 2 balon 2. kutuda ve ikinci durum;1. balonun ipi ikinci kutuya yetişebildiği için 1. balonu ikinci kutuyada koyabiliriz
    3. terim: 3 durum var, 2. balonun yerine göre 2. balon 1de, 2de yada 3de olur, 1 ve 3 balonlarda 2. balonun durumuna göre boş kalan kendi kutuları yada komşu kutuları almak zorunda kalır,
    ve böyle gidir işte
    gene fibonacciye göre 10 terimi buluruz (tabi gene bir adım kaymış hali) buluruz

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    soruların çözümleri genel olarak aynı olduğu için ve örnek çözüm verildiği için çok fazla detaya girmedim

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Öğretmenim, Ben 2 ve 5. soruyu yine tam anlayamadım. 5. soruda, balonların ipi en fazla yandaki kutuya yetişecek uzunlukta diyor ve her bir kutuya 1 balon konuluyor. Kutular da sıra halinde yanyana dizilmiş. 2. balon 1. kutuya konursa, 1. veya 3. balon 2. kutuya konulabilir, diğer balon dışarda kalır. Yani kutular 1-2-3 şeklinde yanyana dizilmişken 2. balonu 1. kutuya koyduğunuzda sadece 2. kutunun içine balon koyabilirsiniz. 3. kutuya balon koyamazsınız. Ayrıca, sorunun başında zaten herbir kutunun içinde bir balonun bağlı olduğunu söylüyor. Neyin durumu inceleniyor hala anlamış değilim.
    Bakteri sorusunun bir benzerini daha önceden çözmüştüm ama burada notta yeni bakterilerden biri olgunlaşmak için beklerken diğeri bölünmesine devam ediyor diyor. Yeni doğan bir bakteri hiç beklemeden bölünürse, yeni oluşan bakterilerden biri beklerken diğeri yine bölünecek ve bu iş sonsuza gidecek. Ben nereyi yanlış anlıyorum yardımcı olur musunuz?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Geldim
    önce 5. soru için ufak bir açıklama yapayım soru işareti kalmasın
    yanyana 10 tane kutu olduğunu varsayıyoyoruz. koli gibi birbirlerine tema ediyo olsunlar kapakları açık ve tabnlarının ortasından bir iple uçan balon bağlanmış. her koliye en fazla bir balon sığabiliyor ve her balonun ipi de ancak bir yandaki kutuya yetişebilecek uzunlukta. bu baonlar kolilere koyulup kapakları kapatılacak. bu işlemi kaç değişik şekilde yapabiliriz onu soruyor.

2. soruda bir saat gecikmeli olarak bölünmeye başlıyorlar yani herhangi bir andaki bakterilere bakarsan onların bir kısmı geçen saat oluştuğu için henüz üreyemeyecek durumda bir kımı ise en az 1 saat önce oluştuğu için üremekte. hocamızın da dediği gibi fibonacci terimlerinin birebir üretiminin soruya dönüşmüş hali

olgun bakteriyle başlanması gibi bazı teknik aksaklıkların nedeni de tüm soruların cevaplarını aynı yapabilmekti.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    1.balon a, 2. balon b, 3 balon c olsun; yanyana dizilimler şöyle olur;
    abc--- her balon kendi kutusunda
    bac--- 1 ve 2 yer değiştrimiş, ipte buna müsait
    acb--- 2 ve 3 yer değiştirmiş, 1 kendi kutusunda olmak üzere üç farklı yerleştirme var

kafanızda canlanması için ortalarda bir kutu düşünün bir iple kutunun dibine sabitlenmiş, ama ip birazcık uzun olduğu için balonun ipini koparmadan balonu dışarı taşıya biliyoruz, nereye kadar? komşusu olan kutuya kadar taşıyabiliyoruz, diğer kutulara taşımak için ip kısa geliyor,

şimdi bu koşul göz önünde bulundurulursa herhangi bir balon ya kendi kutusuna konacak ya da sağ ve solundaki komşusu olan kutulara konacaktır, komşunun kutusuna konunca komşusuda mecburen onun kutusuna geçmek zorunda kalacaktır

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    bir soruda benden bir önceki mesajıma bakarak '' balon'' kelimesini kaç farklı şekilde yazabileceğimi bulabilirmisiniz?
    kusura bakmayın istemeden oldu

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Öğretmenim sizi uğraştırıyorum ama ben yine söylediklerimde ısrarcıyım. Sizin de söylediğiniz gibi balonlar zaten bağlı daha neyin durumu inceleniyor? Öğretmenim sorunun aslını tekrar okursanız kolilerin sıra halinde yanyana dizildiği söylenmiş Sizin çözümünüzün doğru olabilmesi için 1 koli ile 3. kolinin yanyana olması gerekir yani bir daire biçiminde yanlış mı anlıyorum? Bakterilerde ise, farklı zamalarda oluşan bakterileri karşılaştırmıyoruz. Herhangi bir bakteri bölününce ortaya iki bakteri çıkyor. Birisi bekleme sürecine girerken diğeri beklemeden üremesine devam ediyor diyor. (Ben demiyorum. Notta diyor. Yanlış mı yorumluyorum?)

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!