Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    Bu soru 10. sınıftan sonraki sınıflarda anlatılan konulardan biriyle çözülüyor. Ayrıca Mesut benim öğrencim.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Toparlarsak saat 00:00 dan başlanırsa yelkovanın 60dk harekitne karşılık akrep 5 dk ilerleyecektir yelkovana 5 dk daha gerekiyor ki akrebi yakalayabilisin

Yelkovan 60 dk gittiğin akrep 5 dk gidiyorsa

Yelkovan 5 dk gittiğinde kaç ? dk gider

?=0,416.... dk akrep gider ozaman yelkovan yine bunu yakalamaya çalışır

ozaman yelkovan 0,416..küsüratlı giderse akreb de kaç dk gider ? daha tam buradan bişey bulmuş değilim ama gidiş yolu deniyorum

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    saatin çalışma sistemi nasıl?, bazı saatlerde akrep ve yelkovan sürekli hareket halinde, bazıları ise tik taklı, yani dakikayı tamamlayıp tak diye 1 dkyı bir anda ilerliyor

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Öğretmenim çok ayrıntıya indiniz. Tabi ki sürekli çalışan. Tik taklılarda hiç bir zaman üst üste gelmez. Özel saatlerin haricinde.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    65,454545...olduğunu düşünüyorum, ama cevap olarak 60 ile 65 arası demişsiniz, bilmiyorum belkide yanlış düşünmüşüm

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Arkadaşlar size zaman kaybettirdiğim için, çok özür diliyorum. Bir dalgınlık oldu. Cevap 65,4 dakika yada 65 dakika 27,3 sn imiş. benim aklımda 63 dakika 27,3 saniye kalmıştı. Önce Duygu'yu, sonra paradoks12 öğretmenim sizi tebrik ediyorum. Ben bu soruyu, serilerle çözmüştüm. O yüzden kaliteli bir soru diye kabul etmiştim. Halbuki şimdi gördüm. 720/11 işlemi ile sonuç çıkıyormuş. Tekrar özür diliyorum.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Hocam yani benim ilk cevabım doğru mu olmuş oluyor. Vallahi sevindim şimdi çözebildiğim için

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    estağfurullah hocam, benim açımdan sorun değil
    ben şu şekilde çözmüştüm; belirli bir süre içinde akrebin aldığı yolun, yelkovana aldığı yola oranı hep eşittir. burdan yola çıkarak

5/12=x/60+x ve x=65,4545... olarak bulmuştum

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Seni sevindirik seni.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Öğretmenim gerçekten mahçup oldum ve kızdım kendime size vakit kaybettirdiğim için, ama insanlık hali, böyle oldu.

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!