Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    bilmiyom artık bu soru bir çözülse rahatça uyucam ama bu soru takıldı kafama bir kere çözümü öğrenmeden rahat edemiyom

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    ED doğrultusundaki tren kesinlikle D den harekete başlamak zorundadır, çünkü E den harekete başlarsa, iki trenin B noktasında karşılaşması imkansızdır.
    AC doğrultusundaki tren için A dan harekete başlama durumu ve B den harekete başlama durumunu ayrı ayrı inceleyip her iki durum için çözüm yapmak gerekiyor, iki çözümden hangisi daha uygunsa o seçilir, tabi bu benim fikrim yanlışsam düzeltin

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    A dan trene binecek B ye gelecek D den kalkan trenle B de karşılaşacak B istasyonunda D den kalkan trene binecek ve E ye gidecek diye düşünüyorum.Yani Biri A dan başlıcak biri D den

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    bağlantı kesilip duruyor, msjı gönderince bağlantı koptu göndermemiş gibi oldu, tekrar gönderincede iki defa göndermiş oldu, kirlilik için özür diliyorum

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    cevap olarak 10:02 demişsiniz, bilmiyorum ben 9:24 olarak buluyorum...ama güzel soruymuş, güzel bir çözüm gelir inşallah

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Öğretmenim sorunun mantığında hata yok sadece durakların sayısı yanlış

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    A dan kalkan ilk tren 7:18 de B ye varır ve bundan sonra her 24 dk da bir A dan B ye tren gelir. Saat 7:00 yi bir kenara bırakalım ve bunu Bunu 24x+18 ile ifade edelim. D den kalkan ilk tren 7:06 da B ye gelir ve bundan sonra her 15 dk da bir D den B ye tren gelir. Bunu da 15y+6 ile ifade edelim. 24x+18=15y+6 eşitliğini sağlayacak (x,y) ikilisi yoktur çünkü olabilmesi için 24-18=15-6 olmalı.
    B ye ilk varıştan sonra neden her 24 dk bir B ye varır dediğiniz kısma takıldım, sonuçta AB ile BC arası eşit değilki, arada zikzaklar çizerken B ye varış süreleri değişiyor,

ilk varış süresini 18.dk alarak sonraki varış sürelerini yazacak olursak; ikinci varış süresi 12 dk sonra olur; varış sürelerini seri olarak yazarsak;
    18,30,66,78,114,126... olur, yanlış mı düşünüyorum?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    bence cevap kesinlikle 10:02 değildir. çünkü 10:02 tren AB arasında bir yerde olacaktır. ( hatta şöyle söyleyeyim Bden A ya hareket halindedir ve A ya ulaşmasına tam olarak 10 dakika vardır) yani adam 10:02 de trene binemez

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Öğretmenim, AB ile BC arasının eşiy olup olmaması önemli değil. Bizim gözümüz A dan B yönüne giden trenlerde değil mi? A dan kalkan ilk tren 6 durak sonra B ye varıyor. yani 6.3=18 dk. sonra Bundan sonra B ye gelen ilk tren C den A yönüne kalkan trendir. A dan kalkan ilk tren B ye vardığında C den kalkan ilk tren A ya 2 durak uzaktadır. Bundan sonra A ya varması için 2 durak, A dan tekrar B ye varması için 6 durak, toplam 8 durak 8.3=24 dk. Yani bundan sonra A dan B yönüne her 24 dk da bir tren gelecektir çünkü B ye tren geldiğinde A dan kalkan ilk tren yine A ya 2 durak uzaklıktadır.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Bu arada öğretmenim size mesaj gönderdim aldınız mı?

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!