Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf

ikinci dereceden denlemler

x²+x²=(x+x).(x-x) diye yazıp iki kare farkını kullanmıcakmıyız ikici dereceden denlemlrde ik kare farkını farlı bi şekilde açmış

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    tam olarak ne sorduğunuzu anlamamakla birlikte yazdığınız x²+x² ifadesinin iki kare farkı olmadığını söylemeliyim.
    iki kare farkı olarak x²-x² olsaydı da zaten (x+x).(x-x) şeklinde yazmakta herhangi bir sakınca olmazdı.

Grubu
    Üye
    İş
    8. sınıf
    x² - y² = (a+b)(a-b)
    Sanırım bunu söylüyor.
    Geçende uğraşırken ilk olarak birşey buldum sanmıştım, sonra değiştire değiştire (a+b)(a-b) ye ulaştım, baktım ki bunun işlem olarak sonucu zaten x² - y² çıkıyor Yani şu ki, iki sayının karelerinin farkı, bu iki sayının toplamlarının, bu iki sayının farkları katı kadardır.

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    tmm tşkler ben ne demek istediğinizi anladım bi sorum daha olucaktı x²-(3a+1)x+a+3=0 denkleminin kökleri toplamı 10 ise köklerin çarpımı kaçtır? diye sormuş ama cevabım yanlış çıkıyo bilmiyorum belki işlem hatası yapmışımdır ama baya kontrol ettim yani

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    takdir edersiniz ki bunlar her test kitabında karşımıza çıkabilecek sıradan sorular o yüzden yeri özel matematik soruları foumu olmamalı. bundan sonra ilgili foruma konu olarak açarsanız foumun düzeni açısından daha uygun olacaktır.
    şimdilik burada cevaplamaya çalışacağım okuduğunuzda not düşerseniz bu soruyu ilgili kısma taşımak istiyorum.

ax²+bx+c=0 şeklindeki bir ifadede kökler toplamı (-b/a) ile kökler çarpımı da (c/a) ile bulunur.
    bunu yazdığınız denkleme uygularsak
    kökler toplamı=(3a+1)/1=3a+1 bulunur , bunun 10 olduğu bilgisi verilmiş yani a=3 bulunur
    öyleyse kökler çarpımı olan (a+3)/1=a+3 de 6 bulunur.

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!