Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer

La Liga 'da kaçıncı hafta oynanıyor?

La Liga'nın kaçıncı haftasının maçları oynanıyor bilmiyoruz ama 20 takımdan hangi 3 takımı seçersek seçelim bunlardan en az ikisinin o haftaya kadar karşılaşmış olduğunu görüyoruz.

Şu an La liga'nın en az kaçıncı hafta maçları oynanmaktadır?

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    hocam süpersin. sorular harika!

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    soru çok güzel ama hesaplayamadım
    "Sen de biliyorsun ki biz hepimiz aynı sebepten dolayı matematikçi
    olduk; tembeliz."
    Max Rosenlicht

Grubu
    Üye
    İş
    9. sınıf
    6. hafta mı ? hocam

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    hayır cevap 6 değil ama bu sonuca nasıl ulaştığınızı yazarsanız belki üzerinde düşünebiliriz.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    20 takımı 2 gruba ayırıp , he gruptan birer takımı seçip, diğer gruptakiyle karşılaştırdığımızda
    C(10,1).C(10,1)=100 maç sonunda bütün takımlar birbiriyle karşılaşmış olur. Her hafta 10 maç yapıldığına göre 10. hafta sonunda tüm takımlar birbiriyle karşılaşmış olur ve 11. hafta oynanmaktadır.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Bu sorunun cevabı 18. haftadır. Nasıl bulduğumuza gelince, hesap kitaba hiç gerek yok. sadece mantığımızı kullanmamız yeterlidir.
    şimdi ben A,B ve C olmak üzere üç takım seçiyorum ve şunu söylüyorum; "LİGİN SON ÜÇ HAFTASINA GİRİLMESİNE RAĞMEN(YANİ 16. HAFTA SON BULDUKTAN SONRA) BU ÜÇ TAKIM HALA BİRBİRLErİYLE KARŞILAŞMAMIŞ OLSUNLAR."Olamazmı? belki bu üç takım birbirleriyle kendi aralarında son üç hafta içerisinde karşılaşacaklar? böyle bir seçenek vardır değilmi? yani öyle üç takım vardır ki bunlar 16. hafta bitmiş olmasına rağmen hala birbirleriyle karşı karşıya gelmemişlerdşir..Dolayısıyla istenen koşulu sağlamak üzere 16. haftanın oynanmış olması dahi yeterli gelmiyor.Doğrumu? O halde;
    17.haftada B ile C yi karşılaştırırız. böylece A-B-C üçlüsünden birbiriyle hala maç yapmayan iki takım vardır. bunlar A ve B ile A ve C dir.
    18. haftada A-B yada A-C maçınının oynandığını düşünürüz ve böylece istenen koşulu 18. hafta bitimiyle birlikte sağlamış oluruz.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    cevap 11 ya da 18 değil

hocam ayrıca cevap 11 dediğinizde bu olayın neden 10. haftada karşımıza çıkamayacağını da göstermemiz gerekir.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    La Liga'nın kaçıncı haftasının maçları oynanıyor bilmiyoruz ama 20 takımdan hangi 3 takımı seçersek seçelim bunlardan en az ikisinin o haftaya kadar karşılaşmış olduğunu görüyoruz.

Şu an La liga'nın en az kaçıncı hafta maçları oynanmaktadır?
    sayın gereksizyorumcu,şimdi ben size sorudan neyi kast ettiğinizi ortaya koyuyorum ve daha sonra size tekrar çözümü mantığıyla veriyorum ve eğer mümkünse bana tekrar 18. HAFTA DEĞİLDİR diyin...;
    ben A B ve C takımlarını ele alıyorum. sonuçta sorudaki örnek küme 3 elemanlı. demişsinizki " hangi üç takımı seçersek seçelim bunlardan ikisinin o haftaya kadar karşılaşmış olduklarını görüyoruz" demişsiniz. lütfen bakınız şimdi ilk cevabımdan yola çıkarak;
    BU ÜÇ TAKIM LİGİN İLK YARISININ SON ÜÇ HAFTASINA GİRİLDİĞİNDE HALA KARŞILAŞMAMIŞ OLABİLİRLER.aşağıda bunu apaçık olarak gösteriyorum. şimdi soruyorum;
    17.hafta:A-B karşılaşsa,
    18.hafta:B-C karşılaşsa
    19.hafta:A-C karşılaşsa........ olur değilmi? olur.... şimdi ben size desemki; 16. haftada üç takım seciyorum.. bunlar A B ve C olsun.
    bu üç takım sizin şartınızı sağlıyormu sayın gereksizyorumcu? cevap hayır değilmi? demekki en az 16 bile olamıyor. 16.haftadan daha sonraki haftaların olması gerektiği aşikar....O HALDE, 17. haftada A VE B ARASINDA YAPILAN KARŞILAŞMA İLE BİRLİKTE ŞARTLARINIZ SAĞLANIR. BU DURUMU SORUNUZUN SORULUŞ ŞEKLİNE UYARLARSAK 17. HAFTADA ŞARTLAR SAĞLANSA DAHİ BİZ BİR SONRAKİ HAFTAYI ÇÖZÜM HAFTASI OLARAK BELİRTMELİYİZ. YANİ 18. HAFTA. çünkü" ................seçersek seçelim, o haftaya kadar karşılaşmışlardır" demişsiniz. yani soruda koşullar geçmiş zamanda sağlanmış(17. hafta) ancak hangi hafta oynanıyor diyerek şimdiye yani 18. haftaya işaret etmiş bulunuluyor.ÇÖZÜM:18.HAFTA. HALA BİR SORUN VARMI?

Alp
    Alp isimli üye şimdilik offline konumundadır

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı matera'den alıntı Mesajı göster
    sayın gereksizyorumcu,şimdi ben size sorudan neyi kast ettiğinizi ortaya koyuyorum ve daha sonra size tekrar çözümü mantığıyla veriyorum ve eğer mümkünse bana tekrar 18. HAFTA DEĞİLDİR diyin...;
    ben A B ve C takımlarını ele alıyorum. sonuçta sorudaki örnek küme 3 elemanlı. demişsinizki " hangi üç takımı seçersek seçelim bunlardan ikisinin o haftaya kadar karşılaşmış olduklarını görüyoruz" demişsiniz. lütfen bakınız şimdi ilk cevabımdan yola çıkarak;
    BU ÜÇ TAKIM LİGİN İLK YARISININ SON ÜÇ HAFTASINA GİRİLDİĞİNDE HALA KARŞILAŞMAMIŞ OLABİLİRLER.aşağıda bunu apaçık olarak gösteriyorum. şimdi soruyorum;
    17.hafta:A-B karşılaşsa,
    18.hafta:B-C karşılaşsa
    19.hafta:A-C karşılaşsa........ olur değilmi? olur.... şimdi ben size desemki; 16. haftada üç takım seciyorum.. bunlar A B ve C olsun.
    bu üç takım sizin şartınızı sağlıyormu sayın gereksizyorumcu? cevap hayır değilmi? demekki en az 16 bile olamıyor. 16.haftadan daha sonraki haftaların olması gerektiği aşikar....O HALDE, 17. haftada A VE B ARASINDA YAPILAN KARŞILAŞMA İLE BİRLİKTE ŞARTLARINIZ SAĞLANIR. BU DURUMU SORUNUZUN SORULUŞ ŞEKLİNE UYARLARSAK 17. HAFTADA ŞARTLAR SAĞLANSA DAHİ BİZ BİR SONRAKİ HAFTAYI ÇÖZÜM HAFTASI OLARAK BELİRTMELİYİZ. YANİ 18. HAFTA. çünkü" ................seçersek seçelim, o haftaya kadar karşılaşmışlardır" demişsiniz. yani soruda koşullar geçmiş zamanda sağlanmış(17. hafta) ancak hangi hafta oynanıyor diyerek şimdiye yani 18. haftaya işaret etmiş bulunuluyor.ÇÖZÜM:18.HAFTA. HALA BİR SORUN VARMI?
    Siz üç takım seçip bunları karşılaştırmıyosunuz 18. haftaya kadar. Ama istenen herhangi 3 takım. Yani seçtiğimiz tüm takımlar bu kurala uyacak

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!