Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Ali ile Veli birbirlerinin yerine oturabilir , tüm hipoteziniz daha ilk cümlede çöküyor.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    çok anlaşılır bir örnek veriyorum: ali gelişte 14 nolu koltukta dönüşte ise 35 nolu koltukta otursun. ŞİMDİ SORUYORUM: bu durum 40 numaralı koltukta gelen kişinin tekrar 40 numaralı koltukta dönme olasılığını etkilermi? daha ne diyeyeim ben...

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    Ali ile Veli birbirlerinin yerine oturabilir , tüm hipoteziniz daha ilk cümlede çöküyor.
    ben artık tartışmıyorum. siz doğudan ben kuzeyden bakıyorum galiba aynı manzaraya

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    sorunun çözümünü yaptığımı düşünüyorum, sizin (41/42)42 varsayımınızın da nerede hata yaptığını gösterdiğimi düşünüyorum. hatta bu söylediğinizin 5 kişi yanlış olduğunu direkt sayıyı hesaplyıp da söylediğimi düşünüyorum.

hatta gelin bakın 4 kişi için işin sn noktasında çözümü tek tek sayıp yapalım

ABCD kişilerin ilk gelişte oturdukları sıralar olsun
    dönüşte 24 şekilde dönebilirler ama bunlardan sadece
    BADC-BCDA-BDAC
    CADB-CDAB-CDBA
    DABC-DCAB-DCBA

olmak üzere 9 tanesinde kimse yerne oturmaz yani ihtimal 9/24 tür (=1-1/1!+1/2!-1/3!+1/4!)

sizin hesabınıza göre ihtimalin (3/4)4=81/256 olmsı gerekir ama görüldüğü üzere değil.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı matera'den alıntı Mesajı göster
    çok anlaşılır bir örnek veriyorum: ali gelişte 14 nolu koltukta dönüşte ise 35 nolu koltukta otursun. ŞİMDİ SORUYORUM: bu durum 40 numaralı koltukta gelen kişinin tekrar 40 numaralı koltukta dönme olasılığını etkilermi? daha ne diyeyeim ben...
    bu 40 nolu koltukta oturanı etkilemez ama 35 nolu koltukta gelen için artık aynı koltukta dönme ihtimali yoktur
    o nereye oturursa otursun farklı olacaktır. kısaca siz sanki bir hedefe 41/42 ihtimalle ateş edildiğini ve 42 atışta hiç vuramamanın ihtimaini hesaplıyorsunuz ama durum daha farklı her olay birbirinin ihtimnaline etki eden farklı sonuçlar oluşturur.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    bu 40 nolu koltukta oturanı etkilemez ama 35 nolu koltukta gelen için artık aynı koltukta dönme ihtimali yoktur
    o nereye oturursa otursun farklı olacaktır. kısaca siz sanki bir hedefe 41/42 ihtimalle ateş edildiğini ve 42 atışta hiç vuramamanın ihtimaini hesaplıyorsunuz ama durum daha farklı her olay birbirinin ihtimnaline etki eden farklı sonuçlar oluşturur.
    35 no lu koltukta oturan kişinin yerinden olması 40 numaralı koltukta oturanı direkt etkilemez. ha şöyle olur ama: 35 nolu koltukta dönen kişi o koltuğun geliştekli sahibini, bu sahipse bir başkasınınkini bu kişiyse bilmem kimi..........vs. vs. derken kelebek etkisi yaratır ve 40 no lu koltukta dönecek ve selinin bahsi kazanmasını sağlayacak kişiyi koltuğundan eder. o halde kimse kimsenin koltuğuna göz dikmesinmi oldu şimdi?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı matera'den alıntı Mesajı göster
    35 no lu koltukta oturan kişinin yerinden olması 40 numaralı koltukta oturanı direkt etkilemez. ha şöyle olur ama: 35 nolu koltukta dönen kişi o koltuğun geliştekli sahibini, bu sahipse bir başkasınınkini bu kişiyse bilmem kimi..........vs. vs. derken kelebek etkisi yaratır ve 40 no lu koltukta dönecek ve selinin bahsi kazanmasını sağlayacak kişiyi koltuğundan eder. o halde kimse kimsenin koltuğuna göz dikmesinmi oldu şimdi?
    galiba ben derdimi anlatamıyorum
    bu sorunun cevabı (41/42)42 şeklinde hesaplanmazın açıklamasını yapıyorum. bu tür bir gerekçeyle böyle bir hesaplama yaptığınızda ufak bir hata yapmış olursunuz diyorum, 4 kişi için çözümünüzün açık arıza verdiğini tek tek tüm durumları sayıp yukarıda yazmaya da çalıştım. Kabul sayı büyüdükçe hesap hatanız azalır mesela 1000 kişi olsaydı (999/1000)1000 ya da 1/n! li toplam ve çıkarımlarla bulduğumuz sonuçlar birbirine çok yakın olurdu

3 sayfadan 3.si BirinciBirinci 123

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları