Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer

tebessüm 2 tane karmaşık sayı sorusu yardım ederseniz sevinirim

Q açısı 0 ile 45 arasında olmak üzere,z karmaşık sayısı için,

modül(z)=2

argüment(z)=Q

olduğuna göre,argüment(z+2) neye eşittir?açıklayabilirmisiniz(cvp Q/2)

başka bir soru z=(2011+2010i)/(2010-2011i)

olmak üzere,z karmaşık sayısının esas argümenti kaç derecedir?(i²=-1)açıklayabilirmisiniz (cevap 90)

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    acil yardım ederseniz sevinirim

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Canım sorular üzerinde düşünüyorum ama biraz zor. Kolay tarafını bulamadım.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    2. sorunun cevabı: paydanın eşleniği ile (2010+2011i)ile hem payı hem paydayı çarpın.sadeleştirme yapın.yalnızca i sayısı kalacaktır.argüment tanjantteta = b/a dan b=1 dir a=0 ona göre tanımsız olur.tanjant 90 derece vaya 270 derecede tanımsızdır yanız b nin işareti artı olduğu için argüment 90 derecedir. umarım işine yarar..matematikle kalın...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    hayat ın cevabı doğru. Ben de eşlenikle çarptım ama birbirlerini ***üreceklerini düşünmediğimden sonuca gitmedim.
    1. soru için sadece şunu bulabildim. Böyle bir eşitlik için, Q için 0-45 arası sınırlamak yanlış olur.Ancak 0-90 arası denilebilir. Kolaylık açısından Q=60 alınırsa z=1+kök3 olur. z+2 ise 3+kök3 Bunun da argümenti 30 derecedir. Denklemle yapılınca çözzümsüz gibi kalıyor. Ayrıca içimden bir ses bunun cevabının Q/2 değil, 90-Q olduğunu söylüyor. Şimdilik görebildiğim bu.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    1. soru için t=2010 dönüşümü yapılırsa,
    =((t+1)+t.i)/(t-(t+1).i
    Payda t+(t+1).i ile çarpılırsa payda t^2+(t+1)^2 olur.
    Pay için t+1)+t.i ile t+(t+1).i çarpılıp açıldığında, birbirini ***ürenler silindiğinde, (t^2+(t+1)^2).i kalıyor ve sadeleştirildiğinde i yalnız kalıyor. Gerisi hayat ın dediği gibi.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    1.soru:z birin modulü verilmiş 2 dir.z ikininde modulü(z=2) onunda modulü 2 dir.karmaşık sayılarda moduller eşit olduğunda trigonometri kullanılan dönüşüm formüllerini uygulayabiliriz.yani toplamını bulabiliriz bu toplamda zaten birinin açısı Q tir diğerininde 0 derece.ordan dönüşümü kullandığında argümenti Q/2 olduğunu göreceksin.(bilgisayarda matematiksel işlemleri kullanmayı iyi bilemediğimden işleme dökemiyorum)dönüşüm formülleri cosA+cosB=2.cosA+B/2.cosA-B/2 ve sinA+sinB=2.sinA+B/2.cosA-B/2 A açısı=Q B açısı=0 derece alınacak..matematikle kalın...

Alp
    Alp isimli üye şimdilik offline konumundadır

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı hayat'den alıntı Mesajı göster
    1.soru:z birin modulü verilmiş 2 dir.z ikininde modulü(z=2) onunda modulü 2 dir.karmaşık sayılarda moduller eşit olduğunda trigonometri kullanılan dönüşüm formüllerini uygulayabiliriz.yani toplamını bulabiliriz bu toplamda zaten birinin açısı Q tir diğerininde 0 derece.ordan dönüşümü kullandığında argümenti Q/2 olduğunu göreceksin.(bilgisayarda matematiksel işlemleri kullanmayı iyi bilemediğimden işleme dökemiyorum)dönüşüm formülleri cosA+cosB=2.cosA+B/2.cosA-B/2 ve sinA+sinB=2.sinA+B/2.cosA-B/2 A açısı=Q B açısı=0 derece alınacak..matematikle kalın...
    sayın hayat öncelikle cevabınız için teşekkürler ve hoş geldiniz. Matematiksel işlemler için sitemizde bir matematik editörü bulunmaktadır. Buradan nasıl kullanıldığını öğrenebilirsiniz.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Teşekkürler hayat. Ne işle meşgulsünüz?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    sorular cevaplanmış ama ben de 1. soru için farklı bir çözüm yazayım

şekilde görüldüğü gibi eklenen 2 sayısı reel eksene paraleldir ve uzunluğu da Z'nin uzunluğu kadardır dolayısıyla burada bir ikizkenar oluşur ve Z' sayısı reel eksenle θ/2 açısını yapmış olur.

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!