Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer

İntegral

∫(sinx)³.(cos2x)² Soru bu şekilde,ben bunu ne kendim çözebiliyorum,gerçi integral bilgim henüz fazla değil.Ne de programa çözdürebiliyorum.Microsoft Math. girdiğim gibi veriyor sonucu,wolframa giriyorum kitaptakinden başka bir sonuç çıkıyor.Ben yanlış giriş mi yapıyorum ? Bir de öğretmenlerden çözen olursa çok iyi olur
    9⁵+2⁵+7⁵+2⁵+7⁵=92727 ... 9⁵+3⁵+0⁵+8⁵+4⁵=93084

MKE
    MKE isimli üye şimdilik offline konumundadır

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

Bak bakalım olmuş mu

*Öğretmenlerden demişsin, ben de hemen atlamışım. Kusuruma bakma görmedim

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Çok teşekkür ederim.Yalnız çözdüğün ifadeyi toparladığımda sonuç kitaptakiyle uyuşmuyor.Kitapta mı hata var ?

4
    7
    cos7x-
    4
    5
    cos5x+
    1
    3
    cos3x-cosx+c
    Cevap bu acaba ben senin çözümünü mü yanlış toparladım,cevabı yazayım dedim.

Ya bu şekilde yazınca neden karıştı,ilk kesir ilk cos ifadesinin önünde ikinci kesir ikinci cos önünde.

MKE

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Ben çözümüme 1 kere daha baktım, doğru görünüyor. (Zaten genelde çözümde hata bulamam varsa da) Ama siz de tekrar bakın, doğruysa kitap hatalı olabilir

MKE

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    4u⁵/5+u⁴-19u³/3+6u²-u+C yazmışım

MKE

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı Tükenir Kalem'den alıntı Mesajı göster
    Çok teşekkür ederim.Yalnız çözdüğün ifadeyi toparladığımda sonuç kitaptakiyle uyuşmuyor.Kitapta mı hata var ?

4
    7
    cos7x-
    4
    5
    cos5x+
    1
    3
    cos3x-cosx+c
    Cevap bu acaba ben senin çözümünü mü yanlış toparladım,cevabı yazayım dedim.

Ya bu şekilde yazınca neden karıştı,ilk kesir ilk cos ifadesinin önünde ikinci kesir ikinci cos önünde.
    Bilmiyorum neden karıştı, bu arada en sağdaki integrali yanlış almışım, siz (1-u²) nin küpünü alıp integralini tekrar alın uyuşacak mı benim çıkmam lazım

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı MKE'den alıntı Mesajı göster
    Bilmiyorum neden karıştı, bu arada en sağdaki integrali yanlış almışım, siz (1-u²) nin küpünü alıp integralini tekrar alın uyuşacak mı benim çıkmam lazım
    Yok kardeşim ben yapamadım herhalde.Neyse tam öğrenince tekrar bakarım bu soruya,çok teşekkür ederim yardımın için

Grubu
    Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Sevgili tükenir kalem sonuçların farklı çıkmasının sebebi farklı ifadelere u denmiş olması olabilir.Bu durumlarda c sabitini kullanarak ifadeleri birbirine eşitleyebilirsin.Ancak senin ifaden biraz karışık olduğundan bu düzenlemeyi yapman biraz zor görünüyor.Bu durumlarda sıkıntı yaşamamak için genellikle belirli integral sorulur ve sonuç sizin seçtiğiniz u değişkenine bağlı olmadan herzaman aynı çıkar.Bunu daha iyi anlamak için sinx.cosx ifadesinin integralini alırken önce u=sinx veya u=cosx alarak iki farklı şekilde integral al.(Hatta yarım açı formülünü uygulayıp yine farklı bir şekilde de integral alabilirsin)Sonuçların farklı olduğunu göreceksin.Ancak c sabitini kullanarak bunları hepsini birbirine çevirebilirsin.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı cizmeli kedi'den alıntı Mesajı göster
    Sevgili tükenir kalem sonuçların farklı çıkmasının sebebi farklı ifadelere u denmiş olması olabilir.Bu durumlarda c sabitini kullanarak ifadeleri birbirine eşitleyebilirsin.Ancak senin ifaden biraz karışık olduğundan bu düzenlemeyi yapman biraz zor görünüyor.Bu durumlarda sıkıntı yaşamamak için genellikle belirli integral sorulur ve sonuç sizin seçtiğiniz u değişkenine bağlı olmadan herzaman aynı çıkar.Bunu daha iyi anlamak için sinx.cosx ifadesinin integralini alırken önce u=sinx veya u=cosx alarak iki farklı şekilde integral al.(Hatta yarım açı formülünü uygulayıp yine farklı bir şekilde de integral alabilirsin)Sonuçların farklı olduğunu göreceksin.Ancak c sabitini kullanarak bunları hepsini birbirine çevirebilirsin.
    Anladım öğretmenim.Ben bu sorudan vazgeçtim lafın kısası Zaten üniversite kitap sorusu bu,çözmesem de olur bir nevi.Ama neden böyle olduğunu güzel açıklamışsınız,çok teşekkür ederim size

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı MKE'den alıntı Mesajı göster
    Şayet,"Editör Kullanım Kılavuzunu okursanız"
    Bu kargaşanın yegane sebebinin "boşluk bırakmamak" olduğunu anlarsınız arkadaşlar.

3 sayfadan 1.si 123 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!