Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Canım matematikçi arkadaşlarım,

BES hesaplama formülünü günlerdir arıyorum ama bulamadım bir de tek sizin sitedeki bu posttaki formülü buldum. Bu formül de garanti emeklilik hesaplama modülündeki sonucu vermiyor. Bir tutarsızlık var. Benim net olarak istediğim şey:
    Benim Param Ne Olacak? | Garanti Emeklilik
    Bu sitedeki hesaplama modülünün formülünü elde etmek. Aynı sonucu çıkartmak bu hesaplama modülüyle. Bu modül %25 devlet katkısı eklentisini yapmıyor. Sorun değil formül olsa elimizde o eklemeyi yapabiliriz. Formülü bulamadık sevgili matematikçi arkadaşlar.
    Bir formül istiyorum rica emir minnet
    Lütfen.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    verdiğiniz linke şöyle bir baktımızda hesaplanması karmaşık olmasa da formülasyonu karışık diyebileceğimiz bir sistem kullanılıyor.

kabaca brüt tutar şöyle hesaplanıyor diyebiliriz (iyimser senaryo)
    sistemdeki yıl sayısı=y
    katkı payı=K
    brüt=159.K.(1,006312y-1)

örneğin bu ifadeye göre 100 liralık katkı ile 10 yılda 17.882 , 20 yılda 55.878 lira oluyor
    verdiğiniz linkteki de 17.837 ve 56.623 hesaplıyor

bunların hepsini tek bir formülle tutturmak oldukça zor çıkan sonuca göre vergi dilimi vs gibi etkenler değişebileceğinden bikaç adımda sonuca gidilmesi gerekir bunun için de tam mevzuatı bilmek lazım.

siz kabataslak böyle bir formül kullanabilirsiniz ve gerçek değerin %1 komşuluğunda kalırsınız. işinizi göreceğini sanıyorum.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı Admin'den alıntı Mesajı göster
    Kusura bakmayın hocam. Sizin yazdığınızı bilmiyordum. Ben onu yazdığımda tanışmamıştık sanırım.

Saf matematik açısından doğrudur, ona lafım yok. Ama gerçek hayatta mantıksız geldi bu sonuç.

Bir üst sonuçta ki dalga geçmek değil.

Sadece olması gerekenin ne olduğunu söylüyorum hocam. Dalga geçme yok bence.

Bir alt mesajı kasdetmiştim Hocam, bu sizin daha sonra yazdığınızı değil. Pek hoş bir söylem yok orada da... 197600'den hemen sonraki.

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Süpersiniz. Sizleri seviyorum.
    Sağlıcakla kalınız.

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Bu soruyu çözdükten hemen sonra bileşik faiz ile ilgili bir aklıma takılan bir şey ararken bakın ilginç ne buldum. Bu sorunun aynısı sorulmuş başka bir foruma. Tahmin edin cevap ne çıkmış. 197.600 lira bulunmuş. Ne kadar ilginç sonuç değil mi?
    (1+
    4
    100
    )(1/12)-1

formülün çıkarılışında mı yoksa hesaplanırken mi?
    Ayrıca bunun P.[(1+r)n+1-(1+r)] / r nun nasıl çıkarıldığını da yazacağım vakit bulursam.
    Orası sadece çözümü doğru yapmış ama biz hem soruyu hemde çözümü doğru yaptık (Bireysel emeklilikte aylık %4 bileşik faiz veren bir şirket yoktur).

Yani 800 liradan 5 sene sonunda emekliliğe yatıracağınız 800.5.12=48.000 lirayı kimse size faizi ile ile birlikte 197.000 lira olarak geri ödemez.

197.600 ve sonraki mesajlarım bunlar hocam. Bu mesajlarımda sadece sizi rahatsız edebilecek

Tahmin edin cevap ne çıkmış. 197.600 lira bulunmuş. Ne kadar ilginç sonuç değil mi?
    var. onun haricinde ben bi şey göremedim. Ki bu eleştirim sonucun yanlış olmasına değil. Sonucun doğru olduğunu belirtmişim. Ama soruda yanlışlık var. Bireysel emeklikten bahsediyor ancak bireysel emeklilik böyle çalışmaz. böyle çalışsa bu sistemin kaldırılması gerekir.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Mesaj size ait değil zaten Hocam... Ondan sonra hangi mesaj varsa, size ait demedim ki... Neyse anlaşamadık...

3 sayfadan 3.si BirinciBirinci 123

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!