Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    Yok ya ciddiye aldınız siz baya Şaka yapıyorum Ne baklavası.Bi'r teşekkür yeter
    ciddiye almadım zaten sende alma hoş soru

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Güzel bir olimpiyat sorusu olurdu bence bundan.Heleki bir sınav anında görmesi zor olabilecek bir soruydu.(Nerden buldun bunu?)

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    2011 tubitak mat. olimpiyatı 3.sorusu

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı matsever63'den alıntı Mesajı göster
    2011 tubitak mat. olimpiyatı 3.sorusu
    Vay be. Olimpiyat sorusuymuş meğer.
    Bende de olimpiyat kitapları var bir kaç tane yalnız sonlu matematikle ilgileniyorum ben.Bunlar içinde alacağım da bulamadım D&R'da filan.Bildiğin bir kitap var mı ? Yada bir website.(Gerçi kitap olursa daha iyi olur.)

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    Tubitak 2011 yılı Matematik Olimpiyat Soruları

ben bu siteden girmiştim ama maalesef bildigim bir kitab yok

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı matsever63'den alıntı Mesajı göster
    Tubitak 2011 yılı Matematik Olimpiyat Soruları

ben bu siteden girmiştim ama maalesef bildigim bir kitab yok
    yukardan beri tüm yorumları okuyordum tam bu soru herhangi bir olimpiyatta 3. soru olamaz yazacakken bu yorumu gördüm
    bu olimpiyat değil , olimpiyat için yapılan bir eleme sınavı. 1. aşama dedikleri sınav. buradaki 36 soruya yanlış hatırlamıyorsam 160 dakika gibi bir süre veriyorlardı. yani soru başına 4-5 dakika.
    normal olimpiyat sınavı 2 günde 3 erden 6 soru üzerinden yapılıyor ve her gün için 4,5 saat süre veriliyor. soru başı 1,5 saat.
    olimpiyat sınavında 3. soru ilk günün en zor sorusudur (genelde 1<4<2<5<3<6) ve bazı katılımcılar diğer sorulardan tam puan alacağını düşünmüyorsa ona uğraşmaz bile sadece okur geçer
    bir de not bizim zamanımızda bu 36 sorudan 10-12 civarı yapabilen yaz kampına çağrılıyordu (olimpiyata girmeye hak kazanıyordu diyelim kabaca) , şimdilerde biraz daha artmıştır bu sayı.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    öylemi üstad sen daha ii bilirsin

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    ...
    O halde k-n+4>=0 ve k+n-4>=0 olmalıdır.
    k+n-4 eşitsizliğinden n=<4 olur.Bunu sağlayan pozitif tam sayılar ise 1,2,3,4 tür.
    burayı pek anlayamadım
    neden k+n-4 eşitsizliğinden n<=4 oluyor?
    ya da bunu söyleyince tam olarak ne söylediğinin farkında mısın? sağdaki kökün sadece n<=4 için sağlandığını söylemiş oluyorsun.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    burayı pek anlayamadım
    ya da bunu söyleyince tam olarak ne söylediğinin farkında mısın? sağdaki kökün sadece n<=4 için sağlandığını söylemiş oluyorsun.
    Bi dakka hocam.? Bir hatam mı var?Öğrenmek isterim.Her iki kökünde içini tek tek inceledim bir hata çarmadı gözüme?

Hayır orada yazarken ufak bi eksiklik olmuş (bu konu silindiği zaman ordaki yorumun aynısını kopyalayıvermiştim sonrada buraya yapıştırırken herhalde bir yeri eksik yazdım.)
    n^2-8n+16 => (n-4)^2 oluyor buda >=0 oluyor dedim beN?

Aslında tam haliyle ben bi'r yazayım.Çünkü ben bir hatamın olduğunu düşünmüyorum ;
    Köklerin içerisi >=0 olması gerektiği ortada.

k-n+4>=0
    k+n-4>=0 olmalıdır dedim.(?)
    -2n>=-8
    n=<4 olur.Hatam nerde?

Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    burayı pek anlayamadım
    Tamam nedemek istediğinizi anladım ben orda "Eşitsizliklerinden" yazacağıma eşitsizliğinden yazmışım.Sizde görmüşsünüz Çook özür dilerim.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    bunu söylemek n in sadece 4 ten küçük eşit olduğunda bu kök içlerinin tanımlı olmasını söylemek demek. n=100 için tanımsız mı kök içleri?

6 sayfadan 2.si BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları