Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer

Elemanları toplamı 3 ile bölünen altkümeler

A={1,2,3,...,8,9} kümesinin altkümelerinden kaçının elemanları toplamı 3 ile bölünür?

A={1,2,3,...,3n-1,3n} kümesinin altkümelerinden kaçının elemanları toplamı 3 ile bölünür?

https://www.matematiktutkusu.com/for...mbinasyon.html (kombinasyon) , buradaki 2. soruya ithaf edelim.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    aslında ilk bakışta çok kolay bi soru olduğunu hissettiriyor ama verdiğiniz linkteki soruyu ben çözmüştüm.o çözüm şekliyle bunu çözmeye kalksam dünyanın işlemi olur.Fibonnaciden bi şeyler geliyormu hocam?(kontrol etmedim ufak bi tahmin)

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    ufak sayılarda bi dene belki geliyordur
    mesela 3 ve 6 eleman için kaç altküme bölünüyor tek tek rahatça bulunabilir bence.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    herhangi bir özel sayı kümesi değil fibonacci, catalan sayıları, stirling sayıları ... v.b
    A={1,2,3,4,5,6,7,8,9} için 176 tane buldum
    n=1 için 4 tane alt küme
    n=2 için 24 tane alt küme
    n=3 için 176 tane alt küme
    şimdi n= 4 için A={1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12} kümesinni tüm alt kümelerini yazacam toplamları 3 ile bölünenlerin sayısını buluncada buraya ekler devam ederiz

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı aerturk39'den alıntı Mesajı göster
    herhangi bir özel sayı kümesi değil fibonacci, catalan sayıları, stirling sayıları ... v.b
    n=1 için 4 tane alt küme
    şimdi n= 4 için A={1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12} kümesinni tüm alt kümelerini yazacam toplamları 3 ile bölünenlerin sayısını buluncada buraya ekler devam ederiz
    3 elamanlı alt kümeleri için 30 tane olmuyor muydu ?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    3 elemanlı için 30 oluyor fikri bey fakat biz tüm alt kümeleri için elemanlar toplamı 3 ile bölünenleri sayıyoruz bu soruda

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı aerturk39'den alıntı Mesajı göster
    n=1 için 4 tane alt küme
    hocam 12 eleman için tek tek yazıp mı deneyeceksiniz
    yapmayacağınızı biliyorum ama tvde diyorlar ya evde denemeyiniz diye, yorumunuzdan aldığı gazla evde denemek isteyen çıkar diye cevabının 1376 olduğunu yazayım. gönlüm razı olmaz insanların o kadar uğraşmasına.

ayrıca 176 cevabınız ve sorunun cevabının özel bir sayı dizisi olmadığı doğru. cevap kapalı bir formda kısa bi şekilde yazılabiliyor onu da not edelim.

son olarak da 3 e bölünmeyen eleman sayıları için de cevap bulabilir miyiz? ya da böyle sormayalım direk bulunuz diyelim sonuçta onlar da bulunabiliyor. mesela 20 eleman için cevap ne olurdu?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    2 gün geçmiş müdahale edelim

n=3k+1 şeklindeyse
    {1,2,3,...,n} kümesinin altkümelerinden (2n+2k)/3 tanesinin elemanları toplamı 3 ile bölünür.

n=3k ve n=3k+2 durumları için de benzer formüller bulunacak, tabi formüllerin nasıl elde edildiğini de bulmanızı istiyoruz.

hadi bir ipucu daha verelim soru boşu boşuna yer işgal etmesin çabucak çözülsün.
    n=3k+2 için bahsedilen altkümelerin sayı x ken 3k+3 için 2x tane altküme bunu sağlar.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    n=3k için {1,2,3,...,n} kümesinin eleman toplamı 3 ile bölünen alt kümelerin sayısı (23k+2k+1)/3 şeklinde bulunur

A kümesinin alt kümelerinden eleman toplamı mod3 için 0 olanların sayısı (k,0)
    A ............................................................ mod3 için 1 olanların sayısı (k,1)
    A ............................................................. mod3 için 2 olanların sayısı (k,2)
    şeklinde gösterilsin
    buradan (k,0)+(k,1)+(k,2)=23k şeklinde tüm alt küme sayısını oluşturur kolayca görülüyor.

k sayısı 1 artınca 3(k+1)=3k+3 ten eleman sayısının 3 arttığı ki, bu yeni elemanlar
    (3k+1), (3k+2),(3k+3) oluyor

k sayısı 1 artınca (k+1,0) sayısı nasıl değişir buna bakmak gerek
    bu kadar ipucuda benden olsun

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!