Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    hocam çözümlerimiz aynı neyi deneyerek yaptınız
    belki elindeki kitaptan bende de var, sorunun hangi sayfada olduğunu bulmak için sayfaları deniyorum

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    haha hocam hakkaten hangi kitabı kullanıyorsunuz ?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    meydan larousse , milliyet vermişti
    kitap kalın olduğu için soruyu bulması haliyle zor oldu

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    yok hocam benimki bu değil

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    hocam ayrıca yukarıya bi soru yazmıştım bu soruyla ilgili bi fikriniz varmı belki benden farklı düşünmüşünüzdür. benimki bi hayli uzun çıkıyor.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    hadi bakalım bi soru daha sorayım inşallah uğraşan olur Yine güzel bi soru çözümü de bi okadar güzel ve basit

{1,2,.....99,100} kümesinden herhangi ikisinin farkı 7 olmiyacak şekilde en çok kaç eleman seçilebilir?
    bu sorulara en az 1 saat (önce çözüyosan zaten mesele değil) uğraştıktan sonra cevaplarına bakman daha yerinde olacaktır.
    gerçi yazdığın sorular sanırım bulundukları bölümlerin başlarında yer alan nispeten kolay sorular belki 1 saat uğraşmaya gerek duyulmayabilir ama yine de siz kitapta sindire sindire ilerlerseniz daha çok faydasını görürsünüz.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    yok hocam ilk önce kendimin yapabileceğim bi soruysa eğer uğraşıyorum ha değilse bırakıyorum sonra çözüme bakıyorum.eğer anlamazsam sizden öğreniyorum yani yavaş yavaş ilerliyorum zaten.ne acelem var olimpiyatlara hazırlanmıyorum sonuçta.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    11. sınıf
    hadi bakalım bi soru daha sorayım inşallah uğraşan olur Yine güzel bi soru çözümü de bi okadar güzel ve basit

{1,2,.....99,100} kümesinden herhangi ikisinin farkı 7 olmiyacak şekilde en çok kaç eleman seçilebilir?
    Bence şöyle olmalı çözüm:
    Buradan bir x elemanı seçilirse;
    1-) 7<x<94 ise x elemanı, 2 tane elemanın seçilmesini engeller.
    2-) 0<x<8 veya 93<x<101 ise x elemanı, 1 elemanın seçilmesini engeller.
    O halde seçim önceliği 2. gruba aittir. O yüzden de başlarken 1,2....7 elemanlarını alırız. Ama bunlar aynı zamanda 8,9....14 sayılarının seçimini engeller. O yüzden sonra 15,16....21 'yi alırız. Bu böylece devam eder. SONUÇ:
    (1-7),(15-21),(29-35),(43-49),(57-63),(71-77),(85-91),99,100 gelir. Toplamda;
    7+7+7+7+7+7+7+2=51 olur.
    NOT: Bunları böyle saymaya gerek yoktu aslında. Terim sayısı formülünden giderek bulunabilirdi.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    yani daha yetkin insanlar kağıtları okuyor orası ayrı da bi olimpiyatta bu çözümü okusam 7 üzerinden her zamanki 1 puanımı verirdim o da cevabı doğru olduğu için. (sanki cebinden veriyor demeyin cevabı çok görünür olan sorularda o 1 puanı da vermiyolar)
    sorun yanlış olmasında falan değil çözümün neredeyse yapılmış olmasına rağmen açık bırakılmasında.
    mesela bu çözüme göre 5 seçilmişse 10 seçilemiyor, neden böyle bişey olsun?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    11. sınıf
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    yani daha yetkin insanlar kağıtları okuyor orası ayrı da bi olimpiyatta bu çözümü okusam 7 üzerinden her zamanki 1 puanımı verirdim o da cevabı doğru olduğu için. (sanki cebinden veriyor demeyin cevabı çok görünür olan sorularda o 1 puanı da vermiyolar)
    sorun yanlış olmasında falan değil çözümün neredeyse yapılmış olmasına rağmen açık bırakılmasında.
    mesela bu çözüme göre 5 seçilmişse 10 seçilemiyor, neden böyle bişey olsun?
    Hocam, 10'un seçilememesi, 5'in seçilmesinden dolayı değil ki, 3'ün seçilmesinden dolayı. Ayrıca neredeyse çözüm yapılmış sözünü açabilirmisiniz?

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!