Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf

Catalan

Yahu şu catalan sayılarıyla ilgili geniş bilgi nerden öğrenebilirim kafam allak bullak oldu.tamam formülü uygulamak kolay ama.o ızgara ne alaka hiç anlıyamadım.İnternette de var ama İngilizce tam çeviremiyorum.

İngilizce ne kadar güzel , açık paylaşımlar yapılmış internette.Türkçe bulacağım yerler yokmu.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Ya yok mu kimsee Kafayı yiycem 3gündür.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    motorlar niye hararet yapar bilir misin savaş ?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    tam olarak ne öğrenmek istiyorsun?

catalan sayılarının formülünü mü? Cn=C(2n,n)/(n+1) (burada ikinci C , kombinasyon hesaplatan C )

catalan sayılarının özelliklerini mi? her catalan sayısı indisleri toplamı kendisinin 1 eksiği olan catalan sayılarının çarpımının toplamıdır örneğin C5=C0.C4+C1.C3+C2.C2+C3.C1+C4.C0
    not:ayrıca bu reküransın sağlandığı ve C0=C1=1 verilmişse bunlar sadece catalan sayılarıdır.

hangi sorularda karşımıza çıktığını mı? genel olarak yukardaki reküransın olşuşturulabildiği her sorunun çözümünde kullanılır. mesela bozuk para sorusu için kuyrukta 2n kişi varken (herbirinin elinde n er tane 50kuruş ve 1TL var) bu rekürans şöyle sağlanır. paralar her guruptra eşit sayıda 50k ve 1TL olacak şekilde ikiye ayrılır ve iki farklı kuyruk varmış gibi ikisinde birden hiçbir zaman 1TL lerin sayısının 50 kuruşları geçmemesi istenir. her dizilimde iki parçanın birleşiminde ilk dizinin son parası 1TL , ikinci dizinin ilk parası 50 kuruş olacaktır onlar çıkarılırsa hep indisleri toplamı (n-1) olanların çarpımları oluşur.
    diğer soruları az çok biliyosun zaten neredeyse tüm meşhur örneklerini forumda yazdık.
    çokgeni üçgenlere parçalama
    bozuk para sorusu
    (senin yazdığın dyck sözcükleri , bununla bozuk para sorusu neredeyse aynı zaten)
    kirişlerin çizilmesi ...

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    yok hocam formülü biliyorum zaten.mantığını öğrenmek istedim.hangi soruda ne zaman nasıl kullanılması gerektiği şu 0 ve 1 ler kafamı karıştırdı zaten bi de ızgaraya koyunca tam oldu.

saw
    saw isimli üye şimdilik offline konumundadır

Grubu
    Üye
    İş
    10. sınıf
    o da neymiş ya?

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!