Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    esinlenmiş ama olmamış
    ben şunu öğrenmek istiyorum bir kare yazılan sayılara komşuluk ilişkisiyle bağlı değilse o karenin taranıp tarnmamasının kısıtlaması nedir?
    mesela birinci satırın en son karesinin taranması sorunun koşulları açısından neyi değiştirir?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Taranamıyor işte. Burada verilen sayılarla ihtimalleri değerlendiriyorsunuz. Bu oyunu çok oynadığım için biliyorum. Bir kutunun içinde bir sayı yazılmışsa, bu sayı zaten 9 dan büyük olamaz, kendisi ve 8 komşusunun içindeki toplam mayın sayısı veriliyor. Bunun o oyundan farkı, üst ve altı almaması. Eğer alırsa soru 2 ve 3 için (bulunduğu yerler ve sayılar itibariyle) yanlış oluyor. Aslında güzel düşünülmüş ama biraz daha açıklayıcı ve net olabilirdi ve alt-üstü dahil edebilirdi.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    burada mayın tarlası mantığı olsaydı bazı başka karelerde daha sayı olmalıydı
    mesela siz hem o dediğim kareye taranamaz diyip hem de misal 4 için taradığınız bazı karelerin komşularına hiçbir sayı yazmazsanız çelişkiye düşmüş olursunuz.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Soruyu hazırlayan oyunun bir parçasını matematik ya da kombinasyon sorusuna çevirmeye çalışmış herhalde. Oyunun bütününde zaten olması gereken yerlerde sayılar mevcut.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    hocam oyunu biliyorum
    benim demek istediğim sorunun kendi içinde bile tutarlı olamaması.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Ben de katılıyorum size, soruda eksiklik var, ama yine de soru bence orjinal. Daha kompleks ve tutarlı biçimde, daha orjinal ve özel olarak yapılandırılabilirmiş.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı tercihvebedel'den alıntı Mesajı göster
    kendisi dahil, yan ve çarpazlarında karalanacak kare sayısı:
    Bu ifadeye göre 2 için tek seçenek var. 2 nin yazıldığı kutu, 3 ün yazıldığı kutu.
    3 için tek seçenek var. 2 nin , 3ün ve 4 ün yazıldığı kutuları karalamak.
    Burada b,rden fazla seçeneği olan sadece 4 var. Taranacak 2 kutu sabit zaten. 4 ün yazıldığı ve 3 ün yazıldığı kutular.
    Geriye kalan 2 kutu için, 4 ün sol üstü, sağ üstü, solu, sağı ve sol altı
    Bu beş kutudan 2 kutu seçimi C(5,2)=10
    2nin solunu neden karalayamıyoruz yan diyor

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    iyi de hocam bu sorunun her tarafı açık. yani soruyu ilk kim ürettiyse onun üzerinde kaç tane kızılcık sopası kırılır diye soru üretiyorum.
    soruyu soran adam gerçekten çok güzel düşüncelerle üretmiş belkide, (belki de diyorum çünkü ne anlatmak istediğini hala anlamış değilim )
    ama bu haliyle gerçekten hiç güzel olmamış

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    2yi ve 3ü neden birden çok kez karaladın

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı duncanduncan'den alıntı Mesajı göster
    2yi ve 3ü neden birden çok kez karaladın
    bu sorunun mutlaka çözülmesi gerekiyor mu?
    yani bize bişey katmayacağından eminim illa benzeri bir soru çözülmek isteniyorsa ben size benzeri sorular yazabilirim en azından ne dediğim anlaşılır cevabını da çözümünü de biliyor oluruz. yok eğer illa bu soru çözülecekse 4 için olası tüm kareleri karalanmış bir şekil çizerseniz en azından biz de sorunun 4 için hangi karelri kastettiğini anlamış oluruz, gerçi sizin de sorunun ne dediğini anladığınızı sanmıyorum sonuçta biz burda gördüysek siz de bir sınavda ya da kağıtta gördünüz durumumuz çok da farklı değil

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları