Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    SAYIN ALP, ZATEN A B C ÜÇLÜSÜ BU KURALA UYDUĞU ANDA DİĞER BÜTÜN ÜÇLÜLER UYAR. bu genelleştirmeyi yaptık çözümde dikkat ederseniz.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı matera'den alıntı Mesajı göster
    sayın gereksizyorumcu,şimdi ben size sorudan neyi kast ettiğinizi ortaya koyuyorum ve daha sonra size tekrar çözümü mantığıyla veriyorum ve eğer mümkünse bana tekrar 18. HAFTA DEĞİLDİR diyin...;
    ben A B ve C takımlarını ele alıyorum. sonuçta sorudaki örnek küme 3 elemanlı. demişsinizki " hangi üç takımı seçersek seçelim bunlardan ikisinin o haftaya kadar karşılaşmış olduklarını görüyoruz" demişsiniz. lütfen bakınız şimdi ilk cevabımdan yola çıkarak;
    BU ÜÇ TAKIM LİGİN İLK YARISININ SON ÜÇ HAFTASINA GİRİLDİĞİNDE HALA KARŞILAŞMAMIŞ OLABİLİRLER.aşağıda bunu apaçık olarak gösteriyorum. şimdi soruyorum;
    17.hafta:A-B karşılaşsa,
    18.hafta:B-C karşılaşsa
    19.hafta:A-C karşılaşsa........ olur değilmi? olur.... şimdi ben size desemki; 16. haftada üç takım seciyorum.. bunlar A B ve C olsun.
    bu üç takım sizin şartınızı sağlıyormu sayın gereksizyorumcu? cevap hayır değilmi? demekki en az 16 bile olamıyor. 16.haftadan daha sonraki haftaların olması gerektiği aşikar....O HALDE, 17. haftada A VE B ARASINDA YAPILAN KARŞILAŞMA İLE BİRLİKTE ŞARTLARINIZ SAĞLANIR. BU DURUMU SORUNUZUN SORULUŞ ŞEKLİNE UYARLARSAK 17. HAFTADA ŞARTLAR SAĞLANSA DAHİ BİZ BİR SONRAKİ HAFTAYI ÇÖZÜM HAFTASI OLARAK BELİRTMELİYİZ. YANİ 18. HAFTA. çünkü" ................seçersek seçelim, o haftaya kadar karşılaşmışlardır" demişsiniz. yani soruda koşullar geçmiş zamanda sağlanmış(17. hafta) ancak hangi hafta oynanıyor diyerek şimdiye yani 18. haftaya işaret etmiş bulunuluyor.ÇÖZÜM:18.HAFTA. HALA BİR SORUN VARMI?
    sorun tabi ki var. sorularda bu tür kelime oyunlarını sevmem. cevap 17 olsaydı sizin 18 cevabınızı sadece şimdiki zaman-geçmiş zaman algısı farklılığı yüzünden olduğunu düşünüp evet cevabınız doğru derdim. sorun daha farklı bir noktada. mesela A-B-C takımlarından ikisi maçını 3. haftada oynamışsa artık sizin çözümünüzdeki 18. haftayı beklememize gerek yok belki de 14. haftada bu istennin sağlanabildiği bir maç fikstürü de bulunabilir. fikstürü istediğiniz gibi belirleyebileceğinizi es geçiyorsunuz siz en kötü bu olmuş olabilir öyleyse 18. haftada istenen kesinlikle olur diyorsunuz evet 18. haftada istenen kesinlikle olur ama 18. haftadan önce de istenenin sağlatılabildiği bir fikstür ayarlanabilir ama 5. haftada bunu mümkün kılan bir fikstür ayarlanamaz. soruda sorulan bunun alt sınırı nedir? mesela 12. haftada bu durumla karşılaşmış olabilir miyiz?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Cevap 11 de değil, 18 de.
    Cevap 11 ile 18 arası olduğuna eminim ama bulamıyorum.

Alp
    Alp isimli üye şimdilik offline konumundadır

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Hocam bu soruyu bi açıklığa kavuştursak merakta kalmasak

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    bu 20 takımı 1,2,3,...,19,20 şeklinde isimlendirirsek A=(1,2,3,...9,10) B=(11,12,...19,20) şekklinde iki kümeye ayırsak A kümesi 9. haftada tüm takımlar kendi arasında maç yapar aynı şekilde B kümeside kendi arasında 9. haftada maçlarını tamamlar
    şimdi 3 eleman
    1.durum : 3üde Adan seçilebilir
    2.durum: 3 üde B den seçilebilir
    3.durum : 2si A dan 1i B den seçilir
    4.durum: 2si B den 1 i A seçilir
    her 4 durumdada kendi arasında maç yapmış iki takım vardır
    ama 9 dan az hafta için olmayacağını gösteremedim

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı aerturk39'den alıntı Mesajı göster
    bu 20 takımı 1,2,3,...,19,20 şeklinde isimlendirirsek A=(1,2,3,...9,10) B=(11,12,...19,20) şekklinde iki kümeye ayırsak A kümesi 9. haftada tüm takımlar kendi arasında maç yapar aynı şekilde B kümeside kendi arasında 9. haftada maçlarını tamamlar
    şimdi 3 eleman
    1.durum : 3üde Adan seçilebilir
    2.durum: 3 üde B den seçilebilir
    3.durum : 2si A dan 1i B den seçilir
    4.durum: 2si B den 1 i A seçilir
    her 4 durumdada kendi arasında maç yapmış iki takım vardır
    ama 9 dan az hafta için olmayacağını gösteremedim
    hocam çözmüşsünüz soruyu. yani yazdıklarınız zor kısmı diyebiliriz , kalan kısmını da ben yazayım çözüm tamamlanmış olsun.

diyelim ki bu istenen 9. haftadan önce yani 8. haftada karşımıza çıkabiliyo olsun. şimdi birbiriyle maç yapmamış 2 takım seçelim. mesela Real ve Barcelona olsun. 8 hafta geçtiğinden maç yaptıkları takım sayısı hiçbiri birbirinin maç yaptığı takımla karşılaşmamışsa bile 8+8=16 dır. kendileri de 2 takım toplam 18 takım. griye kalan 2 takım ne Realle ne de Barcelonayla maç yapmamış olurlar. Bu 2 takımdan birisi ve Real , Barcelona üçlüsüne bakıldığında hiçbiri aralarında maç yapmamış olurlar, çelişki. demek ki bu olayın gerçekleşmnesi için min. 9. hafta tamamlanmalıdır. 9 hafta tamamlandığı durum için de çözüm yukarda zaten.
    cevap 9 hafta tamamlanmıştır 10. hafta oynanıyo olmalıdır. soruda tam açık yazmamışım çözüm yapanın nasıl anladığına bağlı olarak 9 veya 10 cevabı doğru kabul edilebilir.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Yani şimdi n takımın yer aldığı ligde, sorunun cevabı (n-1)/2 oluyor. Öyle mi?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    Yani şimdi n takımın yer aldığı ligde, sorunun cevabı (n-1)/2 oluyor. Öyle mi?
    evet hocam hatta sorunun bir kademe ilerisi var mesela bazı maçlar oynanmamış olma ihtimali olsa ne bileyim takımların avrupa kupası maçı oynması falan gibi sebeplerle ertelenmeye izin verilse. böyle bir durumun görüldüğü an en az ((n-1)/2)(n/2) maçın oynanmış olması ve bu maçların da ayrıca aerturk hocamızın belirttiği şekilde oynanmış olması gerektiği bile gösterilebilinir. yani aerturk hocamızın modeli aynı zamanda en az maç oynatan sistemdir.

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

2 sayfadan 2.si BirinciBirinci 12

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!