Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    yeniden söylüyorum.
    olması mümkün bir olayın olma olasılığını 0 olarak hiç bir şekilde izah edemezsiniz.
    zaten matematiğin bazen önemsenmemesi de bu yüzden.
    ortaya koyulan tanımlamalarla üretilen cevaplar , insanların kafasında soru işareti bırakıyor.
    teşbihte hata olmaz, bazen matematiği islama benzetirim.
    ayrıntılı ve ince konularda verilecek olan fetvalarda çok dikkatli olmak gerekiyor. islamın bütünlüğü ile çelişmemesi lazım.
    matematikte öyle. çok uç noktalardaki aykırı sorulara verilecek olan cevapların, konu bütünlüğü ile çelişmemesi gerekir.
    böyle bir soru sorulamaz veya olasılığı hesaplanamaz demek de doğru değil. bunun da izahı hiç kimseye yapılamaz.
    ha soru cevapsız kalabilir, çözümsüzdür de denilebilir.
    mevcut bilgi ve tanımlamalarla bu soru şimdilik çözümsüzdür deyip, soru , nedeni izah edilebilecek bir cevap verilinceye kadar rafa kaldırılabilir. bir gün gelir, matematiğin bu soruya verebileceği, izah edilebilir ve hiç kimsenin itiraz edip şüphe içinde bakmayacağı bir bulabilir.
    benim son söyleyeceğim bu.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    tek fark şu sayın gereksizyorumcu
    1. durumda sonuç 1/∞ çıkar
    2. durumda sonuç 1/∞.∞ çıkar

siz şunu kastediyorsunuz o zaman.
    eğer 1. durum sorulsaydı cevabı 0 olarak verirlerdi.
    2. durumda ∞.∞ çıktığından ve bu bir belirsizlik olduğundan net cevap verememişler.

yanlış mı anlamışım?
    sonsuz.sonsuz derken neyi kastettiğinizi anlamadım.
    tübitak soruya insanın sonsuz büyüklükte seçim yapmamasından dolayı öyle bir açıklama getirmiş olabilir ki tersi bile olsa countable bir kümede olasılığı toplama ile izah edebilirisiniz
    burada örnek uzayın elemanları pozitif olasılık verecek şekilde ayrılamıyor, küme de sayılamaz çoklukta eleman var. matematik bu soruyu cevapsız bırakmamış zaten. 100 yıldan daha eski tarihte bu cevaplanmış. bakın bu olasılığık sıfıra falan gider demiyorum direkt sıfırdır. sayılamaz çoklukta olasılık böyle atanır. konu yine cem hocamızın parmak bastığı noktanın buudu yoktura geliyor. nokta sıfırdır.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Ail Nesin buradaki pdf dosyasında olasılıkla ilgili bir yazısında
    aşağıdaki yorumu yapmış.
    yazıda sonsuz örnek uzayla ilgili başka sorular da var.
    açıkçası , niye 0 dediğini hala anlamış değilim.
    madem 0 denmiş, ben de 0 olarak kabul ediyorum, anlamaya anlamaya.
    konu benim için kapanmıştır.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    11. sınıf
    Ali Nesin'in yazısını okuduktan sonra kafamdaki soru işareti kalktı. Şöyle ki;
    Olasılık değerleri 0≤x≤1 şeklindedir. Şimdi bir an düşünelim, aklımızdan tutulan sayının bulunabilme olasılığı eşitsizliğe uyabilecek bir x ile belirtelim. O zaman sonsuz tane sayının her biri için bu sayı sabittir. 0 hariç her sayıyı kendisiyle topladığımızda sonsuza doğru gitme eğilimi gösterecektir, ancak kendisiyle ne kadar toplanırsa toplansın, 0 bu eşitsizliği sağlamaya devam edecektir.
    Ben bu şekilde anladım.
    Not: Yukarıda ∞.0 diyemeyeceğim için olayı biraz çarpıttım, ama sanırım anladığım mantık doğru, değil mi?
    İyi günler.

Grubu
    Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    Ail Nesin buradaki pdf dosyasında olasılıkla ilgili bir yazısında
    aşağıdaki yorumu yapmış.
    yazıda sonsuz örnek uzayla ilgili başka sorular da var.
    açıkçası , niye 0 dediğini hala anlamış değilim.
    madem 0 denmiş, ben de 0 olarak kabul ediyorum, anlamaya anlamaya.
    konu benim için kapanmıştır.

Olasılık kuramını kullanmamız gerektıgını ve '' ilk cektım 1/2 geldı '' demenın bır anlamı olmadıgını solemıstım

6 sayfadan 6.si BirinciBirinci ... 456

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!