Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    hocam niye rafa kaldırıyorsunuz , sorunun bu haliyle cevabı 0 dır

Grubu
    Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Sayın gereksiz yorumcu cevabınız için teşekkürler.Ancak sorduğum diğer sorunun mantığıda buna benziyor ve tübitakta soruyu yanıtlayan kişi 0 dememişte sonsuz küçük gibi bir ifade kullanmış.Acaba bu soruyla o sorunun mantığı farklı mı?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı çizmeli kedi'den alıntı Mesajı göster
    Sayın gereksiz yorumcu cevabınız için teşekkürler.Ancak sorduğum diğer sorunun mantığıda buna benziyor ve tübitakta soruyu yanıtlayan kişi 0 dememişte sonsuz küçük gibi bir ifade kullanmış.Acaba bu soruyla o sorunun mantığı farklı mı?
    o sorunun cevabını sonsuz küçük dememiş öğretmenim. Sayı seçme olasılığına sonsuz küçük demiş, gerçi bu haliyle bile matematik literatürüne yeni bir kavram kazandırmış gibi
    sonsuz küçük

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    hocam niye rafa kaldırıyorsunuz , sorunun bu haliyle cevabı 0 dır
    Benim bu sorunun cevabına 0 demem için, olan 3 kuruşluk matematik bilgimi de çöpe atmam gerekir. Hiç niyetim yok böyle bir şeye

Siz fazla gelenleri çöpe atabilirsiniz, size bir şey diyemem.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Öğretmenim, sayı seçme sorusunda alan kullanılamıyor. O yüzden de net cevap verilemiyor.
    Üçgen sorusunun çözümünde , alan yöntemi kullanılabildiği için, 0 demeye yatkın. Ama 0 doğru cevap mı ?
    Mesele bu.

Grubu
    Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Benim aklıma takılan bir durum daha var.Olasılık, istenilen durumların sayısının tüm durumların sayısına oranı olduğuna göre ve bu soruda da pay ile paydanın birimleri farklı olduğuna göre(pay bir uzunluk belirtirken payda bir alan belirtiyor) nasıl bir orandan bahsedebiliyoruz?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Benim aklıma takılan bir durum daha var.Olasılık, istenilen durumların sayısının tüm durumların sayısına oranı olduğuna göre ve bu soruda da pay ile paydanın birimleri farklı olduğuna göre(pay bir uzunluk belirtirken payda bir alan belirtiyor) nasıl bir orandan bahsedebiliyoruz?
    İşte benim de alan yönteminin olasılıkta kullanılmasındaki tereddütüm de bu yüzden. Alan bir sayma durumu değildir.
    Hatta hiç bir ölçüm bir sayma durumu değildir.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    sorduğunuz diğer sorunun mantığı belki buna benziyor ama bi fark var , tuttuğunuz sayılar sayılabilir (countable) ama burada üçgenin içini kaplamak için sayılamaz çoklukta eğriye ihtiyaç duyarız.

Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    Benim bu sorunun cevabına 0 demem için, olan 3 kuruşluk matematik bilgimi de çöpe atmam gerekir. Hiç niyetim yok böyle bir şeye

Siz fazla gelenleri çöpe atabilirsiniz, size bir şey diyemem.
    hocam o ne demek kimse çöpe bişey atmaz . devir geridönüşüm devri , artık çöp diye atılanları topluyoruz.

burada kümelerin büyüklükleri açısından düşünmeye çalışıyoruz. sorudaki eğrinin düzlemsel büyüklüğü (düzlemdeki ölçüsü, yoğunluğu ya da ne diyorsanız) sıfırdır.

ayrıca bir not olarak yazmalıyım,
    farklı birimler çarpılıp bölünebilir , toplanıp çıkartılmaz.

Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    İşte benim de alan yönteminin olasılıkta kullanılmasındaki tereddütüm de bu yüzden. Alan bir sayma durumu değildir.
    Hatta hiç bir ölçüm bir sayma durumu değildir.
    hocam iki dakikada measure theory i çöpe attınız. lebesgue mezarından kalkacak.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Al bilyelerini, ver bilyelerimi.
    Oynamıyorum sayın gereksizyorumcu, küstüm

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    11. sınıf
    Belki de değerli öğretmenlerimizin hararetle tartıştığı konuda bana söz hakkı düşmez ama ben de kendi yorumumun doğru olup olmadığını öğrenmek için yazayım dedim.
    Aklımızdan tuttuğumuz sayının sonsuza gidebileceğini biliyoruz.
    Sayı miktarına sonsuz dersek ve tek bir sayı seçeceğimiz için 1/sonsuz durumuyla karşılaşıyoruz. Bu durumda
    lim
    ∞→1/x
    =0 diye kestirip atmaktansa

lim
    ∞→1/x
    yaklaşır 0'a yorumunu kullanmak daha doğru gibi geliyor.

Not:10. sınıftasın, calculus(Türkçe bir karşılık var mıdır acaba?) senin neyine derseniz, fizikten dolayı efendim.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!