Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    daha önce benzer birşey duymuştum 1. sayıyı 7 ile çapınca komik bir rakam çıkıyor çıkan sayıyıda ilk haliyle mi topluyorduk ne ben bu nu 2 haneli 3 haneli sayılar için duymuştum 9'u yeni duyuyorum

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı paradoks12'den alıntı Mesajı göster
    benim dediğim genel zihinden çarpma yöntemi, o yöntemi bende biliyorum, ama sizinde dediğiniz ve benim baştada belirttiğim gibi bu sayılar özel sayılar ve yöntemide farklı, çünkü normal zihinden çarma işlemi ile 1 tanesini bile 15 dakikada yapmak zor
    haklısın örneğin basamak değeri kaç olursa olsun bir tamsayıyı 10'a bölmek 1 saniyeden bile az süre alırken, aynı sayıyı 8'e bölmek daha uzun bi süre alır.
    İ∫MİM İMZADIR.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Arkadaşlar, hani yetenek sizsiniz yarışmasında bir adam 6x6 lık işlemi sonucun rakamlarını tek tek yazarak tek satırda çarpmıştı ve bu adam bir köylüydü galiba. Yöntemi öğrenmiş ve çarpabiliyor. Bu onun için büyük bir başarı diyebiliriz ama bence asıl yetenek, hem çarpıp hem de sonucun rakamlarını aklında tutup, tek kalemde yazabilmekte. Övünmek gibi olmasın ama ben hem yöntemi biliyorum hem de tek kalemde ve tek satırda 6x6 ya kadar yapabiliyorum. Kim ne derse desin bu bir yetenektir. Bunun daha fazlasını da yapabilen elbette var ama benim için bu bile yetiyor.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Hocam 1. sayıyı 7 ile çarpın çıkan sonucu ilkiyle toplayın sonra cvebı kontrol edin kesinlikle yöntem bu

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    yöntemi çok merak etsemde, hemen eklemeyin biraz düşüneyim, şuan için sadece çözümün nasıl olabileceği üzerine tahminim var, sanki bir tanesi hesaplanacak diğerleri ise belli bir örüntüye göre çarpma işlemi yapmadan kolayca bulunacak gibi tahmin ediyorum, ve işin kilit noktasıda G basamağı gibi geldi bana

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Bir de kardeş, şu hesap makinesi ve bilgisayar olayına hiç girme istiyorsan çünkü ne geliyorsa başımıza onlardan geliyor.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    evet 1. sayıyı 7 ile çarparsak 1000000001 elde ederiz.
    örneğin A= 123456789 olsun
    A sayısını iki kez ardarda yazarız bu sayı AA olsun. AA=123456789123456789 (AA=Ax1000000001)
    AA sayısının basamak değerlerini soldan sağa ilk ikisi (yani 12) 12 7 e böleriz kalan bölüm 1 kalan 5
    çarpım işleminin F'nin soldan sağa ilk basamakdaki değeri 1 (bölüm) dir yani F=1......
    kalanın yanına solddan sağa 3. basamak değerini yazalım 53 7 e böleriz bölüm 7 kalan 4 F=17....
    44 / 7 = bölüm 6 kalan 2 F=176.....
    işlemler böyle devam eder. en son bölme işleminde sonuç sıfır çıkmalıdır.
    merak edenlerniz için yazayım F=123456789X142857143=17636684160493800
    diğer işlemlerde bu yönteme benzer.
    İ∫MİM İMZADIR.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Ben demiştim

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    yetenek olabilir ama hesap makinası ve pcden hızlı olursan işe yarar.

O adamı hiç bahsetmeyelim. matemematğin şaklabanı.
    ben gösteri yapıyorum derken zaten işlem sonuçlarını yazdıkdan sonra karşımdakine bak işlem aslında çok basit şöyle şöyle yapıyorum. diye açıklıyorum. nede olsa bu yöntem benim icadım değil.
    İ∫MİM İMZADIR.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Cimcime

5 sayfadan 2.si BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!