Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    en olmadık durumlardan bahsettim, olmadık bir durumdan bahsedeyim (daha doğrusu olmaması gereken bir durum) diyelimki ben çözüm eklemişim ama çözüm yanlış, o zaman işin içinden nasıl çıkacağız sizide boşu boşuna bu kadar yormuş olduğum için kendi mi affedemem her halde.

ama korkmayın çözüm doğrudur benim ki yanlış olsa bile gereksizyorumcu var burda

ayrıca çözümün ikinci kısmı şuanda resim olarak hazır ve eklenmeyi bekliyor. benim şimdi işim var çıkmak zorundayım, size kolay gelsin

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Hocam bence siz bu hafta cevap yazmayın bu soruya bu hafta bitsin (yazılı haftası yani) ozaman yazarsınız biraz bulmaya çalışalım

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    cevabı kolay kolay vermeyeceğiz zaten

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Öğretmenim, az önce yazdığım gibi, aynı şartlarda 9 bilyeliğiğ çözdüm ama 12 için biraz zor gözüküyor. Biraz daha düşünelim bakalım.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    9 bilye için 3. tarmaya 3 bilye taşıma çok kolaydır. aslında bu soruda da 3. tartma işlemine 3 bilye taşınabiliyor

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Ben de hep onu düşünüyorum, çünkü çözüm orda düğümleniyor. Son tartıya hatasını bilerek 3 bilye bıraksak iş tamam. Sorunun kilit noktası 2. tartmada.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    bir ip ucu daha vereyim hatasını bilmemize gerek yok bu zaten birinci tartmada ortaya çıkıyor; A1,A2,A3,A4 ve B1,B2,B3,B4 tartıldı ve bir taraf ağır geldi, diyelim ki A gurubu ağır geldi (B gurubunun ağır gelme durumunu ayrıca incelemeye gerek yok çünkü mantığı diğeriyle aynı zaten)
    A gurubu ağır geldiyse; hatalı bilye A gurubunda da olabilir B gurubunda da olabilir. ama burda çok önemli bir püf noktası var, hatalı bilye A gurubundaysa ağır olduğundan hatalıdır. B gurubundaysa hafif olduğu için hatalıdır.

yani 2. ve 3. tartma işlemlerinde hatalı bilyenin hatasını aramaya gerek yok, sadece mümkün olduğu kadar hatasız bilye elemeye çalışmalıyız.

çıkan hatalı bilye bunur ve şuna bakılır A bilyesi mi çıktı B bilyesi mi çıktı

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    sona üç bilye bırakmak için 5 tane bilyeden emin olmamız lazım bu şekilde ters düşünsek ama uygun bir zamanda şimdi hiç birşey düşünemiyorum

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Arkadaşlar çözümü buldum ve yazıyorum kimse kızmasın. Bu kadar kafa yorduktan sonra hakkımızdır herhalde.
    12 bilyeyi A1.A2.A3.A4. B1.B2.B3.B4. C1.C2.C3.C4. olarak 3 gruba ayırdık.
    1. Tartmada A1.A2.A3.A4. ve B1.B2.B3.B4. gruplarını tartıyorum.

Sol kefede A1.A2.A3.A4. grubu, sağ kefede B1.B2.B3.B4. grubu olsun.
    Denge durumunun çözümü zaten daha önceden yazılmıştı. Dengesizlik durumu uğraştırıyordu. Onu yazıyorum.
    A grubu ağır gelsin.(Sol kefe) C1.C2.C3.C4. kesin sağlamdır.
    İkinci tarttmayı şu şekilde yapıyorum. Sağ kefede C1.C2.C3.A1. ; sol kefede A2.A3.A4.B1.

1. İhtimal: Sol kefenin ağır gelmesi
    Bu durumda; hatalı olan A2.A3.A4. grubu içindedir ve hatası ağır olmasıdır.

2. İhtimal: Terazinin dengede durması
    Bu durumda; hatalı olan B2.B3.B4. grubu içindedir ve hatası hafif olmasıdır.

3. İhtimal: Sağ kefenin ağır gelmesi
    Bu durumda; hatalı olan A1. veya B1. dir ama hatası belli değildir.

3. Tartma:

1. İhtimal Sonucunda A2. ve A3. ü tartarız
    A2. ağır gelirse A2 hatalıdır.
    A3. ağır gelirse A3 hatalıdır.
    Dengede dururlarsa A4. hatalıdır.

2. İhtimal Sonucunda B2. ve B3. ü tartarız
    B2. ağır gelirse B3 hatalıdır.
    B3. ağır gelirse B2 hatalıdır.
    Dengede dururlarsa B4. hatalıdır.

3. İhtimal Sonucunda A1 ile C1 i tartarız.

A1 ağır gelirse; A1 hatalıdır ve hatası ağır olmasıdır.
    Dengede dururlarsa B1. hatalıdır ve hatası hafif olmasıdır.

Oh be işime gücüme bakabilirim artık bir sürü yazılı kağıdı ve ortalamalar beni bekliyor.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    hocam o kadar uğraşmışsınız ama çözümleri biraz karıştırmışsınız
    doğru çözdüğünüz görülüyor ama yanlış yazmışsınız.

2. tartımda

terazi dengede olursa hatalı olan dışarı çıkardıklarınızdan biri olur ve hatası hafif olmak olur.
    terazinin dengesi tersine dönerse (sol ağır geliyo durumundan sağ ağır geliyo olursa) içerde bırakıp yer değiştirdiğiniz A1 veya B1 hatalıdır ve hataları A1 hatalıysa ağır olmak B1 hatalıysa hafif olmaktır.

kısaca 2. ihtimalin sonucuyla 3. ihtimalin sonuçlarının yer değiştirmesi lazım gibi duruyor.(ya da benim kafam bulandı biraz karışık sonuçta )

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

7 sayfadan 6.si BirinciBirinci ... 4567 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!