Grubu
    Üye
    İş
    Veli
    Düzeltiyorum:3+3+6 lı kümeden sonra gerekirse 6lı küne 4+2 li alt kümelere ayrılıp yine gerekirse 4lü küme 3+1 li alt kümelere ayrılarak sonuca ulaşılabilir

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    3 leri bir arada tarttığınızda eşit geldi diyelim hata 6 lı dadır geriye 2 tartı hakkıyla bunu nasıl bulabilirsiniz? ağır veya hafif olmasına göre hatalı olması bulunması lazım

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    3+3+6 ayırırsan 3 ve 3 ü tartarsın (1. hakkın gitti)
    diyelimki eşit çıktı, yani hatalı 6 lı gurubun içinde
    şimdi bu 6 yı ne yapmayı düşünüyorsun anlayamadım, 4+2 ayırırsan bunları hangi gurupla tartacaksın?

diyelim ki 6 yı 3+3 ayırıp tarttın, bir taraf ağır geldi, (2. hakkınıda kullandın)
    hemde hiç bir işine yaramadı terazinin bir kefesi inecek diğeri kalkacak yani hatalı bilyenin nerde olduğu konusunda hiç bir fikrin olamaz

ayrıca daha bir sürü ihtimal var işin içinde ben sadece öyle olmayacağını göstermek için bir örnek verdim

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    duygu dün bu soruya baya kafa yordun, sınavın nasıl geçti

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Sınav pek iyi geçti sayılmaz ama Sorular çok basitti

Grubu
    Üye
    İş
    7. sınıf
    Önce iki gruba ayırım bilyeleri 6'şar 6'şar.İkisini de tartarım.Hafif olanıikiye bölüp tekrar tartarım.Eşitse diğer altılıyı kullanırım değilse üzerinde tekrar ikiye böler (bitane elimizde) eşit çıkarsa elimdekini alırım.

Grubu
    Üye
    İş
    7. sınıf
    Yanlış yapmışım.Cevap önce her tartı koluna 2'şer bilye *******.Eşitsizlik Yaşananı tekrar bölerdim .Eşit çıkarsa diğerinde denerdim.Onu tekrar normal bilyeyle kıyaslardım. 4 adım oldu.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    hafif olanı ikiye bölüp tarttığında ya bir taraf ağır bir taraf hafif gelirse 2 tartı hakkın var bunu nasıl yaparsın Bu arada 6 taneyi ikiye böldün bir tarafta 3 var bunu nasıl ikiyer bölersin ki..Birde sen hatanın ne olduğunu bilmiyorsun ağır mı hafif mi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Öğretmenim ben de bugün bayağı düşündüm ama tam cevabı bulamadım. Sakın cevabı yazmayın. Bir müddet daha düşünelim.
    Ama şunu söyliyim. Başka bir sitede bunun 9 tane bilyelisini aynı şartla sormuşlar. Onu çözdüm. 12 lide sanki imkansızmış gibi gözüküyor.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    üç tartma işlemi yapacaksın;
    6 ve 6 1. tartma hakkın
    3 ve 3 2. tartma hakkın (eşit çıkarsa diğer 6yı da bölüp tartman gerekecek)
    3+3 3. tartı hakkını kullandın.

ve henüz hatalı bilyeyi bulamadın, hatta bulmakta yetmiyor. hatalı olan ağır mı hafif mi? bulman gerekecek

birde şu bakış açısıyla bakmayın olaya, (dünyanın en şanslı adamı benim)
    rast gele iki bilye alırım;
    şanslı olduğum için;
    biri hafif biri ağır geldi, demek ki hatalı olan bu ikisinden biridir. bu tarz açıklamalar geneli yansıtmaz, soruyu çözerken hep en olmadık durumların oluşabileceğini göz önünde tutmak gerekiyor, dünyanın en şansız adamı bile uygun stratejiyle 3 tartmada sonuca ulaşabilir. daha doğrusu çözümün şansla alakası yok

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!