Grubu
    Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni

yol problemi

Bir aracın ön tekerlekleri 3000 km de arka tekerlekleri 5000 km de yıpranmaktadır.Yedek lastiği olan bu aracın uygun zamanda uygun değişiklikler yapılma şartıyla gideceği en fazla yolu bulunuz

şık yok ama sadece 3000 ile 5000 arasında cıkacak cevap

cevabini bulan arkadaşlar cevabi paylasırsanız cok sevinirim

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Ön ve arka tekerlekler arasındaki yıpranma farkı lastikten mi kaynaklanıyor, yoksa arabanın önünde yada arkasında olmasından mı. Bu şekilde düşününce belli bir mesafeden sonra ön-arka lastiklerin yerini değiştirerek mesafe arttırılabilir diye düşündüm..

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Yok yok, bir şey değişmiyor galiba lastiklerin yerini değiştirince. O zaman 4 tekerden 2 si 3000 km'de yıpranacak. Araba gidemez hale gelir, 1 tane yedek lastik var, bazı arabalar 3 teker üstünde bir süre gidebiliyor. Bir süre de bu şekilde gitse en fazla 3050km falan diye tahmin ediyorum

Grubu
    Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    lastikten kaynaklanıyo kesinlikle haklısınız lastikler ön arka capraz şeklinde de değiştirilebilir

Grubu
    Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    soruyu soran arkadaş yedek lastiğin ne demek olduğunu bilmek önemli demişti benim için bu cümle bişey ifade etmiyor sizce?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    3000-5000 arasında bir değeri nasıl elde ederim diye düşünüyorum ama yok yani. Lastiklerden ikisi aynı anda yıprandığı için yedek teker takmak bir işe yaramaz. 3 teker üstünde gitme işi de biraz saçma oldu. En fazla 3000 bence

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı gamzersin'den alıntı Mesajı göster
    soruyu soran arkadaş yedek lastiğin ne demek olduğunu bilmek önemli demişti benim için bu cümle bişey ifade etmiyor sizce?
    Yedek tekerin kaç kilometrelik olduğu fark eder mi acaba? 3000 mi 5000 mi gidiyor acaba? Ama yine de arabanın 3 tekeri olacağı için 3000 den fazla gidemeyecek ki...

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Hocam verdiğiniz sorudaki Mesut Aydın'ın çözümünü bu soruya uyarlayabilir misiniz. Çözümü pek anlamadım

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!