Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    Bu da iyi

Öğrenmenin yaşı yok derler. Ben bu tip sorların geometrik dizi olarak alınabileceğini bilmiyordum. Logaritmayla çözüldüğünü biliyordum.
    Teşekkürederim.
    Ne denir şimdi buna, demezsem içimde kalır

Hesap bilmeyen kasap, ne satır bırakır, ne masat
    Böyle dedim ama , geri aldım.
    Bulduğunuz değerlere baktım da, çok sapma var. Özellikleyıl arttıkça hata payı artıyor.
    Geometrik diziyle, hata payı çok oluyor. Eğer daha sağlıklı bir istatistik yapılmak istenirse gene logaritma kullanılmalı. Geometrik dizi ile yapılınca belli bir kalıbın dışına çıkılamıyor, ama logaritma cetvelindeki değerleri değerlendirerek ,daha gerçekçi bir varsayımda bulunabiliyor.
    Ben , ondalık 2 basamakla çalıştım. Basamak sayısını artırdıkça, tahminler daha gerçekçi oluyor.
    Sizin yaptığınız kaba taslak bir tahmin.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    eğer bulduğumuz cevaplar farklıysa bunun nedeni en az birimizin işlem hatası yapmış olmasıdır. yoksa benim yazdığım yöntemde soruda verilmeden kullanılmış ve hataya neden olacak bi kabul yok.

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Teşekkür ederim hepinizede ilgilendiğiniz için

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    2. soru logaritma sorusu olması lazım.
    Evet; çok bilinen y=C.(1+p)t ile p=1/100 bulunuyor. "C" ilk değer, "p" oran ve "t" yıl olmak üzere.

İstatistikî olarak nasıl bulunur, onu bilmiyorum, kitap karıştırmak gerek.

1. soru ise basittir:

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    şimdi bakıyordum da ben c seçeneğinde 260 ile 1,01 in 4. kuvvetini çarpmışım. onun 266 olması gerekli. o zaman da cevap 276,91 çıkıyor.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Yukarıda da dediğim gibi, kümülatif artışlarda geometrik dizinin değil, logaritmanın kullanıldığını biliyordum. Geometrik dizi kullanıldığını hiç duymadım, kullananı da görmedim. Bankacılar da böyle hesaplıyorlar diye biliyorum. Geometrik dizi ile de çok yakın sonuçlar çıktığı görülüyor, ama bu kadar basit olduğunu zannetmiyorum.
    Artı, 11. sınıf ders kitabında, hem logaritma, hem de diziler var. Logaritma uygulamalarında, kümülatif artış sorularının çözümü veriiliyor, ama geometrik dizi konusunda böyle bir örnek yok.
    Ama yine de, pratik çözüm olmuş. Takdir ettim.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    yapılan işlem aynı yakın değil yuvarlamaları gözardı ettiğinizde sonuçlar aynı olacaktır.
    üstel bi fonksiyonda siz kuvvetlerle işlem yapıyosunuz ben direkt fonksiyonun kendisiyle. logaritma cetvelinde daha ayrıntılı değerler alırsanız sonuçlar birbirine yaklaşacaktır.

2 sayfadan 2.si BirinciBirinci 12

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları