Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı Alp'den alıntı Mesajı göster
    Analiz sınavından çıkmanın hevesiyle yazıyorum Bu eğrinin denkleminin türevinin uzunluğunun(normunun) hangi noktalar arasındaki uzunluğunu bulmak istiyorsak o noktalardaki integrali; o noktalar arasında yaptğı eğrinin uzunluğunu verir.
    hadi bulsana

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    denklem yanlış

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    denklem yanlış
    yanlışlık nerede anlamadım. ortadaki yuvarlakların çember olmasını istiyorsanız ki bu yapıyla öyle bir şekil oluşmuyor onu bilemem ama avatardaki şeklin denklemi bu en fazla parametrelerde ufak değişiklikler olabilir. mesela 9 yerine 10 yazılır vs.

esas olarak bu şekil birbirinden 2a uzaktaki 2 noktaya menteşelenen b birim uzunluktaki iki çubuğun ucuna bağlanan 2c uzunluğundaki çubuğun orta noktasının hareketiyle çiziliyo denklemi de

(x²+y²)(x²+y²+c²-a²-b²)²+4a²y²(x²+y²-b²)=0 oluyor

ben a=1 , b=3 ve c=2 için şekil çizdirmiştim , avatarımdaki tam parametreler nelerdir bilemiyorum ama bunlara çok yakın olmalı.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    parametrelerin yanlış olduğu kesin de, denklem olarak da ayrıca bakmak lazım.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı MatematikciFM'den alıntı Mesajı göster
    parametrelerin yanlış olduğu kesin de, denklem olarak da ayrıca bakmak lazım.
    hocam bu eğrini adı var , denklemi de bu
    Watt's Curve-Wolfram
    Watt's Curve-Wiki

yani ne denklemi ne resmi ben üretmedim.
    a,b,c parametreleri konusunda haklısınız bu şekli tam veren parametreler nler bilmiyorum ama şeklin yapısı gereği ben a=1 , b=3 , c=2 buna benzer bir şkil üretir diye onu kullanmıştım.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    türev ya da integral olmadan yapılamazmı

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Denklemler ilginçmiş, ama bu denklemlerden çevre hesaplaması yapmak zor olacak.

2 sayfadan 2.si BirinciBirinci 12

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları