Grubu
    Üye
    İş
    10. sınıf
    Q lar nedir biraz açar mısınız ?

Grubu
    Üye
    İş
    10. sınıf
    ve burda sinüs teoreminden nasıl yararlandık?

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Hocalarım dediğim gibi eğer öğretmen bunu biliyorsa bir lafım yok. Ama ben bunun ispatına hayatımda hiç bir yerde rastlamadım. Sizde görmemişsiniz heralde. Demek ki öğretilmek için bir yerlerde lise müfredatına alınmadıysa lise öğrencisi için ağırdır, gereksizdir. Yoksa benim çözemediğimden değil.

Gereksiz olduğuna bir kanıt daha. Şimdiye kadar bu özel kuralı hiç soru çözerken kullandınız mı? Ben hiç kullanmadım. Böyle kurallar Matematikçilerin kendilerini ispatlamak için bulduğu şeylerdir. Matematikçiler kariyerinde yükselmek için böyle şeyler bulmak zorundadırlar.
    Bu istenen ispat bir alan bulma yöntemi bile değildir. Sadece alanların oranını vermektedir. Bu açıdanda lise öğrencisi için gereksizdir.

Böyle bir kural üzerinden bir soru ÖYSM hiç bir zaman sormaz. Sorarsa öğrenciyi ezbere yönlendirir. Bu kural sınav mantığına uymayan bir kuraldır.
    Bunlarla uğraşmak öğrencinin zihnini açabilir tabiki. Ancak gerçekten kullanılacak bir kural olsa neyse

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    ÖSYM bunu da sorar , merak etmeyin. YGS deki, halka dilimi alan sorusunu hatırlayın. Tek bir formüle dayalı bir soruydu. Neymiş efendim, şekli yamuk gibi görüp , yamuğun alan formülünden yapılabiliyormuş. Ya bilmiyorsa öyle olduğunu. Bilmek zorunda da değil bence. Ama soruldu. O kadar geometri sorusunun içinde onu bulup sordular.
    Eğitim sistemimiz çok değişti. Eskiden ispat bilmeyen Liseden mezun olamazdı, şimdi Matematik bilmeyenler liseden mezun oluyor. İspat, artık gereklilik değil, hobi olarak görülüyor. Matematiğin ilerleyememesinin nedenlerinden biri de bu bence.

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Hocam oradaki yamuk alanı. Yamuk alanı bilinmesi gereken bir kuraldır (buradaki ile karşılaştırmak için söylüyorum). Görüp görememek sizin yakındığınız.
    Siz lisedesiniz. Böyle özel bir durum (ki oran formülü sadece burdaki) ispatı var mı hocam. Siz daha önce hiç karşılaştınız mı müfredatta bununla. Yani öğrenciye sadece zihin cimnastiğinden başka ne kazandıracak. Bizde zamanında bir soruya 2-3 gün uğraştığımız oldu. Ama bunu öğretmenlerimiz sorduğu için değil. Biz keyif aldığımız için yaptık. Burada öğretmen tarafından ödev olarak not almak için veriliyor bu soru. Bu ne kadar etik? Hele de lise matematik müfredatında davranış ve kazanımlarda geçmiyorsa? Bi de öğretmen bunu bilmeden soruyorsa...

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Niye bilmeden soruyorsa konusuna kafamı takıyorum. Öğrencilerden öyle ilginç sorular geliyor ki. Bununla ilgili hiç bir kaynak yokken öğrenciden isteyenler var. Örnek (çarpanlara ayırma nerede kullanılır?)

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Nasıl yamuk orasınıda inclemedim ama. Daire diliminden yaparak çıkar heralde değilmi?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Ben boşuna konuşmuyorum öğretmenim. Soru bu işte. O parçayı yamuğa bnzetip, yamuk alan formülü ile yapılıyormuş. Sınavdan önce bununla ilgili bir bilgisi olmayanın veya boş atıp dolu tutmak için bu olsa olsa yamuk alan formülüdür değip öyle cevap verenlerin dışında , bu soruyu birinin çözmesi çok zor. Sınavda oturup formül çıkarmak istersen yandın. (Benim gibi.)

Grubu
    Site sahibi
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Evet gerçekten daire dilimi ve yay uzunluğundan gidince öyle 2 dakikada bitecek gibi görünmüyor.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!