Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    hocam sizin yaptığınız bir özel durum oluyor , sizin sonucunuza göre tüm dikdörtgenlerinaanları oranı sabit bir reel sayı ama gerçekte öyle değil ortadaki 2 dikdörtgen nasıl seçilirse seçilsin o bahsettiği çembr çizilip dikdörtgenlerinaçıktaki kenarları birleştirilip sabit kenarlarından bunlara dik inilirse büyk dikdörtgen elde edilebilinir.
    daha kısa söylemek gerekirse herhangi bi çember çizilip içinde iki tane birer köşeleri aynı dikdörtgen koymanız yeterli ve doğaldır ki bu dikdörtgenlern alanları oranı 1-∞ aralığındaki her değeri alabilir.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Özel durum demişsiniz de, bir dikdörtgenin içine, köşeleri, büyük dikdörtgenin kenarları üzerinde olan yeni bir dikdörtgen çizmek de özel bir durum değil mi?
    Ayrıca, çember içinde birer köşeleri ortak iki dikdörtgen çizildiğinde bunu her durumda büyük bir dikdörgenin içinde tutmak mümkün mü?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    evet hocam bu dediğiniz mümkün yani içerdeki iki dikdörtgeni çizdiğinizde bu çizimi nasıl yapmış olursanız olun dıştaki büyük dikdörtgeni çizebilirsiniz. içteki dikdörtgenler dıştakinin alanını ve boyutun bir anlamda belirliyorlar ve içtekilr için hiçbir kısıtlama yok bir tanesinin alanı çok çok küçükken diğerinin alanı büyük olabilir bir şekil ekleyeyim.

burada kesik çizgili çapa sahip bir çember çizilip. içinde çapı gören ve birer noktaları ortak rastgele iki tane dik açı alınırsa ve simetileri de alınıp dikdörtgenler çizlirse. dikdörtgenlerin ortak olmayan diğer köşeleri birleştiren doğrular paraleldir hatta bu ortak olmayn köşelr de bir dikdörtgen oluşturur. içerde seçtiğimiz açılardan birinin kenarını oldukça küçültebiliriz ve dolayısıyla alan da küçülmüş olur. dışardaki kesik çizgilerle çizilmiş dikdörtgense her zaman oluşturulabilinir zaten.

Alp
    Alp isimli üye şimdilik offline konumundadır

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Bende çözümü buraya yazmaya kalkıştım fakat uzun olduğu için buraya koymayı uygun gördüm.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Sayın gereksizyorumcu, şeklinizi anladım da, küçük dikdörtgeni küçülttüğünüz de ortanca ve büyük dikdörtgenler de aynı oranda küçülmiycek mi? Bu da aralarındaki oranın(alanları arasında) sabit olduğunu göstermez mi?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Çözümünüze baktım, bazı yerleri benim çözüme benziyor. Orada da şunu farkettim. Siz de biraz yol değişikliğiyle benim gibi alanları s cinsinden verebilirmişsiniz.

Alp
    Alp isimli üye şimdilik offline konumundadır

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı tercihvebedel'den alıntı Mesajı göster
    Çözümünüze baktım, bazı yerleri benim çözüme benziyor. Orada da şunu farkettim. Siz de biraz yol değişikliğiyle benim gibi alanları s cinsinden verebilirmişsiniz.
    Hocam ben sizin sorunuza yanlış derken verdiğiniz değerlerin toplamının A(ABCD) yi verip vermediğini kontol ettim. A(ABCD) yi vermeyince yanlış dedim. Sizde zaten yanlış olduğunu farkedip a(fjhı) daha sonra değiştirdiniz.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    A(FJHI) yı yanlış bulunca zaten 2. sorunun cevabı da yanlış oldu. o da bir yerde kare alma işlemini unuttum o yüzden.

2 sayfadan 2.si BirinciBirinci 12

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!