Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite

Google İş Görüşmesinden Zeka Soruları-Cevaplar

Ben cevaplayabildiklerimi yazdım sorular burada:

https://www.matematiktutkusu.com/for...html#post34878 (Google İş Görüşmesinden Zeka Soruları)

4) Saatin akrep ve yelkovanı günde kaç kere üst üste gelir?

=>24

7)
    Hep erkek çocuk istenen bir köyde aileler erkek çocuk doğuncaya kadar doğurmaya devam ediyor. Erkek doğarsa da artık çocuk yapmıyor. Bu köyde kızların erkeklere oranı ne olabilir?
    %50 diye düşündüm ben.

9) Kolundaki saat 03:15. Akrep ve yelkovanın açısı kaçtır? (Sıfır değil!)

1.25 diye düşündüm.

10) Dört kişi gece karanlığında bir ip köprüden geçmek zorunda. Ancak sadece bir el fenerleri var ve içindeki pil 17 dakika yetecek. Köprü aynı anda iki kişiden fazla taşıyacak kadar sağlam değil ve el feneri olmadan geçmek için çok tehlikeli. Her kampçının geçiş hızı da farklı. Bir 1 dakikada, diğeri 2 dakikada, diğeri 5 ve en yavaşı 10 dakikada geçebiliyor. Nasıl olur?
    Bunu da sitemden alıntı yapayım
    a. 5 ve 10 dakikada geçebilenler köprüyü aynı anda geçmeliler yoksa, 15 dakika kullanmış oluruz. Ve yeterli zamanımız kalmaz.

b. Ne 5 ne de 10 geri dönebilir. Çünkü 5 ve 10′u birlikte on dakikada geçirdik; geriye yedi dakika kalır; 5 ya da 10 ‘dan birinin geri dönebilmesi için çok zaman gerekiyor.

Bu iki bilgiden, birinci yolculuğu 1 ve 2 nin yapması gerektiği anlaşılır. Öyle yapalım: 1 ve 2 ‘yi yollayalım. 1 ve 2 tam iki dakikada karşıya geçtiler. Şimdi ikisinden birinin cep lambasını geri getirmesi gerekiyor. Hangisi getirsin. Hangisi olursa olsun önemli değil. Diyelim ki 1 getirsin. Üç dakika etti şimdilik. Şimdi 5 ve 10 köprüyü geçsinler. Toplam on üç dakika oldu. 2, lambayı geri getirsin. Toplam 15 dakika oldu. 1 ve 2 de köprüyü geçerse 17 olur. Ne kadar kolaymış değil mi

12Dünyada kaç piyano akortçusu var?

25.000 diye biliyordum.

13Aynı boyda sekiz topun var. Hepsi aynı ağırlıkta ancak bir tanesi biraz daha ağır. Bir terazide sadece iki defa tartarak hangi topun daha ağır olduğunu nasıl bulabilirsin?

3-3 paylaştırırım eşit olma durumunda iki tanesini seçerim, Eğer bir taraf ağır geliyorsa ağır gelen taraftan 2 top seçerim hangisi ağırsa buluruz.

8 cvp verdim ama 2 tanesinden pek emin değilim bunları yazdım sizde biliyorsanız ekleyiniz.

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    9. sorunun cevabı bence 7.5 derece. Çünkü 1 saatlik süre boyunca akrep toplam 30 derece hareket edecektir. Yelkovanın çeyrek turluk hareketi yani 15 dakikalık hareketi akrebin de 1 saatte alacağı yolun çeyreğini almasına yol açar. Sonuç olarak saat tam 3.15 iken yelkovan "3" de akrep ise aralarında 7.5 derece olacak şekilde aşağıda durmaktadır.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    10. sınıf
    9)
    Saat 3.15’ te yelkovan tam 3’ün üzerindeyken, akrep tam 3’ün üzerinde olmaz. 3 ile 4 rakamları arasında biraz ilerlemiş olur. İşte bu ilerleme miktarı yelkovan ile akrebin arasındaki açı olacaktır.

Peki akrep 3’ ten 4’ e doğru (yani yelkovanın olduğu noktadan itibaren) kaç derece ilerlemiştir?

Bunun için önce 3 ile 4 aralığının kaç derece olduğunu hesaplayalım;

Bu aralıklardan kadranda 12 tane olduğuna ve kadran çemberinin tam açısı da 360 derece olduğuna göre;

360/12 = 30 derece. (3 rakamı ile 4 rakamı arasındaki açıdır.)

Yelkovan 12 rakamından çıkıp, 12 rakamına gelmek için, bir saat boyunca kadran çevresinde bir tur atarken, akrepte 3 ten 4’e geleceğine göre, yelkovan 3 rakamının üstüne gelerek yolunun 4 te birini aldıysa, akrepte 3 rakamı ile 4rakamı arasındaki yolunun (açının) 4 te 1 ini kat etmiş demektir.

30/4= 7,5 derece.

Yani akrepin 3’ün üzerinde duran yelkovandan uzaklığı (yelkovanla arasındaki açı) 7,5 derecedir
    Yine de bütün umudunuzu yitirmeyin. Yarının ne getireceği bilinmez. Güneşin doğusu genelde bir şeyler nasihat eder

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Haklısınız ben yanlış düşünmüşüm.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    10. sınıf
    12)
    Dünyada 6 milyar insan var
    Dünyada 1 milyar insanın piyano alabilecek gücü var
    3.500 milyon insan düzenli müzik dinliyor
    50 milyon insanın müzik zevkine piyano giriyor
    1 milyon insan piyano çalmayı arzularsa ve bunları birer aile olarak düşünürsek ve 4 kişilik aile olarak görürsek 250 bin ailenin dünyada piyanosu var
    dünya 5 parça her kıtaya 50 bin piyano düşer.Bir piyano 4 ayda bir akor ister toplamda 200 000 akor demektir
    piyano Akordu 3 gün sürmektedir.Bir yılda 120-10(tatil)=110 piyano akord edilebilir.Bu durumda ilgili kıtada en az 1818 akordu vardır denebilir.5 kıtada olanı hesaplamak için 5 le çarparız en az 9090 adet piyano akordcusu vardır denebilir teorik olarak.%20 dengeleme olacağından sayı 11000 piyano akordcusu olacaktır.
    Yine de bütün umudunuzu yitirmeyin. Yarının ne getireceği bilinmez. Güneşin doğusu genelde bir şeyler nasihat eder

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    10. sınıf
    1)Otobüse Bağlı otobüsün ebatı belli ise golfü standart ebatını aldığımızda hesaplıyabiliriz
    2)Son duamı ederdim.Bozuk para kıvamına geldiğimde yaşayamamki ve parçalara ayrıldığımda

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    10. sınıf
    3)data tabanı itinalı ip ucu vatanı

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    10. sınıf
    5)Ramazan bayramında Annesine babasının yanına gidenler kazasız beleasız gidebileceklerimi belli değil takdiri ilahi Veya ÖSS sınavında başarılı olacağınız kesin mi ? Hayır(Çalışan başarırda hepsi senden çok çalıştıysa o zaman başarılı olamazsın) ama milyonlarca kişi Geleceğini kurtarmak istiyor.

İşin sonunda başarma ihtimali varsa, bu ihtimal sıfıra yakın değilse o yola çıkarım. A'dan B'ye gitmek hayatımın en önemli adımlarından birisi ve ihtimal sıfıra yakınsa da o zorun üstüne giderim

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    10. sınıf
    6)Hava nasılsa o zaman ona göre giyinirim.Kız arkadaşımla buluşacaksam daha renkli bişey giyerim.Kısaca Sosyal faaliyetime göre giyinirim

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    1. otobusune gore degisir ama bi rakam atmak gerekirse
    (900.200.200)/(4.4.4)=500 bin tane falan

2. orantisal yogunlugun korunmasi ne demek?

7. (1/4+2/8+3/16+4/32+5/64+...)/(1/2+1/4+1/8+...)=1/1=1

8. ihtimal p olsun.
    kaza olmama ihtimali (1-p) olur.
    3 kere tekrarlanmasi ile (1-p)^3=0.05 verilmis
    1-p~0.3684
    p~0.6316 bulunur

farkli modellemeler kullanilarak buna yakin olmakla birlikte farkli sonuclara ulasilabilir.

10.13.14. forumda cozuldu diye biliyorum

11. sanki soru tercume kurbani olmus gibi duruyor. bu haliyla biraz garip. bu ihtimal zaten oldukca dusuktur ki arkadasim farkli dogum gunune sahip her kisi icin para talep ediyor. boyle bi bahse girmek gayet sacma olurdu.

son cevapta yazdigim gibi bircok soruda tercume sorunlari olabilir. orijinalleri gormekte fayda var. bir de bu sorularin cogunun amaca uygun olmadigini dusunuyorum. sinavi hazirlayan kisinin kendini tatmin hissini yansitiyor gibi. yapacak bisey yok tokmak o arkadsin elinde olduguna gore onun caldigi davulu dinlemek zorundayiz.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!