Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı paradoks12'den alıntı Mesajı göster
    ben bunu nasıl göremedim demekki gerçekten beynim sulanmış

1,2,4,8,16,3,6,12,24,19,18,7,14,28,27,25,21,13,26,23,27,5,10,20,11,22,15

buda 29 için dizilim, örüntü var gibi ama malesef yerine oturmayan taşlar var
    sorunun etiketlerine bakabilirsiniz

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı 3.14159265358979323846264'den alıntı Mesajı göster
    Üzeri 1,2,3,...,11,12 diye numaralandırılmış analog bir saatin sayılarını öyle dizinizki gün içinde herhangi bir tam saatte akrebin o an gösterdiği sayı saat ile eşit değer alsın.

not: sakın beni yanlış anlamayınız. sorunuzu çok sevdim ve değerde verdim.
    beynim sulanmış diye yorum yapan arkadaşımız ve diğer tüm arkadaşalrımız için ufak bi şaka sorusu yazayım dedim.
    gülmek hepimizin hakkı.
    soru benim değil, asal sayılar ve ilkel kök kavramlarının bir uygulaması sadece. 100 yıldan eski olması kuvvetli bir ihtimal. soruyu ben hazırlamış olsaydım da istediğiniz eleştiriyi yapabilirsiniz atış serbest

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    etiket olayını anlamadım??? orda yazılan başlıklarla alakalı onları araştırın demek mi? kusura bakmayın anlayamadım..
    birde sorunun çözümü var mı? dizilim için ilk yarısı yani örneğin 29 asal sayısı için 28 terimli seri çıkıyor, ilk 14 terimi bulduktan sonra sonraki terimleri basit bir çıkarma işlemiyle kolayca bulabiliyorum, ilk yarıyı bulurkende bazı kurallar buldum ama dediğim gibi tam olarak yerine oturmuyor

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    evet etiketlerdeki konu başlıkları soruyla ilgili. birileri o konuları arattığında bu soru da karşılarına çıksın diye.
    sorunun her asal sayı için çözümü var, sonuçta cevabı buldunuz isterseniz sizi daha fazla uğraştırmadan çözümü yazayım , isterseniz de yazmayayım siz ilkel kök kavramını kısaca bir araştırın.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    siz çözün lütfen, çok merak ettim çözümü, ben bir yerlere varamıyacağım sanırım

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    peki ben bir çözüm yazayım
    öncelikle saat örneğinden gidelim yani 13 için

20 , 21 , 22 , 23 , 24 , 25 , ... , 211 , 212

sayılarına bakalım

bu sayılardan herhangi ardışık 3 tanesinden ortadakinin karesi diğer ikisininin çarpımına eşit olacağından 13'e (ya da herhangi bir sayıya) bölünme konusunda bir sıkıntı olmaz.

şimdi bu sayıların 13 modundaki değerlerine bakalım

1,2,4,8,3,6,12,11,9,5,10,7 işte aranan liste.

peki bu nasıl oldu dersek cevabı 2 sayısının 13 modunda bir ilkel kök olmasıdır deriz.
    tanım: n ile aralarında asal her sayı n modunda rk şeklinde yazılabiliyorsa , r sayısı n modunda bir ilkel köktür. bu tanımın sonucu olarak herhangi bir p asal modunda r nin 1 e denk olan en küçük kuvveti rp-1 olur.(tersi de dopğrudur r nin ilk defa (p-1). kuvveti 1 oluyorsa r sayısı p modunda bir ilkel köktür)

tüm asal modlarda ilkel kökler bulunduğu için de bu dizilim her asal sayı için kolayca yapılabilir mesela 7 için 3 bir ilkel köktür ve ben yukarıda
    31 , 32 , 33 , 34 , 35 , 36 şeklinde bir dizilim yapmıştım.

siz de 29 sayısı için 20 , 21 , 22 ,..., 227 , 228 dizilimini yapmışsınız

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    tabi 7 modunda 2 bir ilkel kök olmadığı (23=1 (mod7)) için de 2 nin kuvvetlerini dizilimde kullanamadık mesela 5 i de kullanabilirdik.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    gene çok güzel bir çözüm geldi, elerinize sağlık çok begendim.... şimdi birde arı sorusu var çok hoşuma giden ama hiç bir fikir yürütemediğim bir soru

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    hemen ona da çözüm yazayım zaten oldukça uzun bir süre geçti.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Üstad 2 nin nasıl 13 ün ilkel kökü olduğunu izah edebilir misin?

Diğer çözümlü sorular için alttaki linkleri ziyaret ediniz

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!