Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite

Bertrand'ın kutusu(ilginç bir olasılık sorusu)

Einstein bulmacası adlı yeni bir kitap aldım,paradokslarla ilgili sorular var bu soru basitlerden ama yardıma ihtiyacım var açıklaması yapılmış ama anlamadım.İşte soru, yardımlarınızı bekliyorum:
    Meşhur maceracı İowa Jones zor bir durumda.Ömrü boyunca Des Moines'in İki İncisi'nin izini sürmüştü ve nihayet amacına ulaştı.Ancak bir sorunu var.İncilerin ikişer çekmeceli üç mücevher kutusundan birinde olduklarını biliyor, fakat hangisindeler bilmiyor.Kutulardan birini açıyor ve karşısına bir inci, bir de ödünü kopartan bir not çıkıyor.
    Sevgili Maceracı,
    Karşında üç mücevher kutusu var.Kutulardan birinde Des Moines'in İki İncisi var, biri bir çekmecede, diğeri diğer çekmecede.İkinci kutunun bir çekmecesinde bir inci diğer çekmecesinde bir kömür var.Üçüncü kutunun iki çekmecesinde de birer parça kömür var.Üç inciden hangisinin gerçek olduğunu anlamak ne yazık ki mümkün değil.Hangilerinin gerçek olduğunu ancak İki İnciyi bulursan anlayabilirsin, çünkü aynı kutuda olacaklar.Bir de yalnızca bir çekmece açma hakkın kaldı, yanılırsan 3 kutu da kendisini imha edecek.
    İowa Jones kutuların etrafında dönüp dolaşarak seçeneklerini gözden geçirir ve sonra çekicini hızla, açtığı kutunun diğer çekmecesinin kilidine indirir.Kutuda bir inci daha bulup yıllardır peşinde koştuğu incilere kavuşma olasılığı kaçta kaçtır?

açıklama yaparsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    siz cevabın ne olduğunu düşünüyorsunuz?
    ya da daha doğrusu cevabın 2/3 olması konusunda kafanıza takılan nedir?

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    incilerden biri sahte bu durumda aynı olarak değerlendirilmemesi gerekir diye düşünüyorum ama çözüm açıklanırken aynı kabul edilmiş tam olarak anlayamadım

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    siz incinin sahte olmasına takılmayın
    bir kutunun bir çekmeceni açmışsınız ve içinden inci çıkmış.
    mevcut durumda kömürlü kutu devre dışı
    sizi bu noktaya ulaştırabilecek 3 çekmeceden 1 tanesindesiniz ve bu 3 çekmeceden 2 tanesi için diğer çekmecede inci var bir tanesi için inci yok. inci yoksa başta elinizde tuttuğunuz inci sahtedir, diğer çekmecede inci bulursanız da gerçek incileri bulmuş olursunuz.

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    o zaman da 1/2 olması gerekmez mi ya inci ya da kömür olarak düşünürsek; çünkü eğer inci olan kutuyu seçtiysek alttaki ya da üstteki çekmeceyi seçmemiz fark etmez iki durumda da diğer çekmeceyi açtığımızda çıkacak inciler eşdeğer. yani cevap 2/3 ama bunun için çekmecelerin aynı olmadığını mı kabul ediyoruz?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    hayır 1/2 olmaz çünkü sizin inci bulmanızı sağlayan 3 çekmece var ve onlardan 2 tanesi için 'diğer çekmece' inci içeriyor.
    yani inciyi bulduğunuz ilk anda artık siz 2/3 ihtimalle iki incili kutuda, 1/3 ihtimalle de tek incili kutudasınız.

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    şimdi anladım teşekkür ederim

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!