Grubu
    Üye
    İş
    1. sınıf

33cm Cetvel

33cm uzunluğunda bir cetvel var. Bu cetvelin üzerinde sadece 8 tane sayı var ve bu cetvel 1'den 33'e kadar uzunluğu tam sayı olan her şeyi ek****iz ölçebiliyor. Bu 8 sayı nedir?

Bu soruyu sormamda ki asıl amacım, yerleştirilen 8 sayı bulunurken hangi mantığın izlendiğidir. Yani yerleşen 8 sayınında aralarında ki mesafelerden 1'den 33 cm'ye kadar bütün sayılar çıkabiliyor. Peki ama bu sayıları yazarlarken deneme-yanılma yoluyla mı yazmışlar? Ben öyle denedim ama uzun sürdü ve sonuç alamadım. Burada ki mantık nasıl işliyor, onu merak ediyorum.

Cevap:1; 11; 12; 24; 25; 27; 29; 31

Grubu
    Üye
    İş
    1. sınıf
    Yardımcı olabilecek kimse yok mu?

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    bunun tek çözüm olmadığını biliyorsundur sanırım (en az 1 tane daha çözüm var )

denemekten başka bir yol bulamadım. belki denenecek durumlar kısıtlanabilir ama o da sadece işlem zamanını azaltır.
    bence oldukça zor bir soru. yani bu hali için söylemiyorum , bu hali elbet denenerek çözülür ama ya 1000 e kadar deseydi ve mesela 60 tane sayı seçtirseydi ne yapardık? hatta sayılar biraz daha büyüse bilgisayarın çözmesi bile uzun zaman alırdı herhalde.

ufak sayılarda denedim mesela 13cm cetvel ve 4 tane sayı yazma durumu da benzer bir yolla çözülüyor (1-6-9-11)
    belki bu genel bir çözüme gidebilir ama bişey çıkaramadım. araya biraz zaman bırakıp sonra tekrar bakalım belki yeni bişeyler bulabiliriz

Grubu
    Üye
    İş
    1. sınıf
    İlginiz için teşekkür ederim. Evet, tek bir çözüm yok. Gece bende biraz uğraştım ama genel bir mantık yine bulamadım Bir internet adresinde şu şekilde bazı sayıları elemiş ama hiçbir şey anlamadım;

''0 1 11 12 24 25 27 29 31 33

Çözüm: Öncelikle büyük uzunlukları yerleştirmek gerekmekte ve 1 cm göstergesiyle de önemli ölçüde büyük sayıların ölçümü sağlanmış olmakta: 33 cm. cetvelin uzunluğu 1 cm’den ölçülürse 32 bulunur. Bu yöntemle 30, 28,26 ve 23 ölçülür. Yani 33,32,31,30,29,28,27,26,25,24,23 bu kısımda ölçülebiliyor.''

Size tekrardan teşekkür ederim, inşallah ilerde bir şeyler çıkartılabilir.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!