Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer

Efron'un Zarları

Bir kumarbaz cebinden 3 tane yüzlerine sayı yazılmamış zar çıkarıyor ve ikinci bir kumarbazla bir oyun oynamak istiyor.
    Oyun şöyle;
    kumarbazlardan birincisi birbirinden farklı 18 tane sayı ile zarların yüzlerini dolduracak (istediği sayıları seçebilir) . ardından sayıları doldurmayan ilk olmak üzere sırayla birer zar alıp uzun bir oyun oynayacaklar (1 milyon hamle diyelim yeterince uzun olsun). her hamle kumarbazların kendi zarlarını 1 kez atmasından oluşacak.

a) her hamlede rakibe atılan zar farkı kadar puan kazanılacak (mesela siz 3 rakip 7 atmışsa rakip 4 puan alır). hangi kumarbazın yerinde olmak isterdiniz? neden?

b) her hamlede büyük atan 1 puan kazanacak. hangi kumarbazın yerinde olmak isterdiniz? neden?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    çözecek yok mu merak ettim

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı orkun44'den alıntı Mesajı göster
    çözecek yok mu merak ettim
    biraz üzerinde düşünün , mesela 3 tane zar oluşturun , sonra diğer kişinin yerine geçip zarlardan birini seçin. sonra neye göre seçim yapmaya çalıştığınızı düşünüp numaraları yazanın yerine kendinizi koyun. kendi kendinize oynayın işte

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    oyunun başında sadece bir zar seçip oyun sonuna kadar aynı zarla mı oynayacaklar yoksa her hamlede farklı zar seçebiliyorlar mı nasıl bir soru ya

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    a) zarları yazmayan kumarbazın yerinde olmak isterdim.çünkü zarları seçerken zarın sayıları büyük olanlar seçecektir.(kumarbaz ise böyle seçer)

b) yine aynı kumarbazın yerinde olmak isterdim çünkü o üzerinde yine daha büyük sayılar olan zarı alacaktır.
    2014 -YGS/LYS -TM

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Soruyu anlasaydım belki bir seçim yapabilirdim
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı mehmetodabasi10'den alıntı Mesajı göster
    a) zarları yazmayan kumarbazın yerinde olmak isterdim.çünkü zarları seçerken zarın sayıları büyük olanlar seçecektir.(kumarbaz ise böyle seçer)

b) yine aynı kumarbazın yerinde olmak isterdim çünkü o üzerinde yine daha büyük sayılar olan zarı alacaktır.
    sayıları yazan adamın da kafası biraz çalısırsa bir tane zara niye büyük sayıları yerleştirip oyunu kaybetsin

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    sayıları yazan adamın da kafası biraz çalısırsa bir tane zara niye büyük sayıları yerleştirip oyunu kaybetsin
    peki sayıları yazan adam için bu mümkün mü? belki de soru bunu soruyordur.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    peki sayıları yazan adam için bu mümkün mü? belki de soru bunu soruyordur.
    sayıları yazanın oyunu kazanması pek mümkün görünmüyor internette bir baktımda soruyu bulamadım ne sorusu bu böyle siz mi oluşturdunuz

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    sayıları yazanın oyunu kazanması pek mümkün görünmüyor internette bir baktımda soruyu bulamadım ne sorusu bu böyle siz mi oluşturdunuz
    sorunun adından benim oluşturmadığım belli olmuyor mu

şöyle yapalım , kolay olana cevap verelim.
    a seçeneği sırf b seçeneğinin farkı daha iyi ortaya çıksın diye benim eklediğim kısım. bu tipik bir beklenti sorusu. en büyük toplama sahip zarın seçilmesi yeterli. yani yazanın oyuna avantajlı başlaması imkansız. ancak şansları eşitleyecek şekilde tüm zarları aynı yapabilir mesela
    1-6-7-12-13-18
    2-5-8-11-14-17
    3-4-9-10-15-16 şeklinde yapılacak 3 zar için beklenilen kazanç aynı olacaktır.

b seçeneği içinse cevap vereyim, sayıları yazan oyuna her zaman avantajlı başlayabilir. (seçen kazanıyor olsaydı hiç ilginç olmazdı heralde)
    buna uygun 3 tane zar oluşturabilir misiniz?

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
Forum Kullanım ve Gizlilik Kuralları