Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

cevabını bilmiyorum ben açıklyamadım

Bir sabah tam güneş doğarken bir Budist rahip yüksek bir dağa tırmanmaya başlar. Dağ etrafında dönen dar bir patika yol kullanmaktadır. Budist rahip değişik süratlerde ve pek çok defa durarak molalar verir ve yoluna devam eder. Güneşin batm...asından hemen önce tapınağa varır. Birkaç gün süren meditasyondan sonra aynı yolu kullanarak geri dönüşe geçer. Yine farklı süratlerde yol alır ve pek çok defa mola verir. İniş hızı doğal olarak çıkış hızından daha fazladır. Her iki yolculuk sırasındada günün aynı anına denk gelen bir nokta olduğunu kanıtlayın. ( Matematiksel olarak yapma zorunluluğu yoktur).

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    ilgilenen yok herhalde

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Hala cevap bekliyor musun bilmiyorum ama 10. sınıf olarak bu soruya cevap verememen normal. Bu soruda budistin yolculuğa başladığı anların ve bitirdiği anların aynı olduğunu kabul etmen gerekir. Aradan geçen birkaç günlük meditasyon süresinden sonra güneşin doğduğu ve battığı anların aynı olduğunu kimse söyleyemez.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Evet hocamızın dediği gibi sınırların aynı olması gerekir.
    Bu sorunun bir ileri seviyesi olarak şöyle bir soru hatırlıyorum. Okulda televizyon izlerken oda arkadaşım sormuştu.
    Televizyonda iç içe iki görüntü var.hani olur ya haber sunan spikerin arkasında bir ekran vardır ve yayında da kendisi vardır.
    Soru şu içerdeki ekran nerede olursa olsun öyle bir nokta vardirki bize aynı görüntüyü vermektedir. Ya da diğer deyişle iki ekranda da koordinatı aynı olan bir nokta vardır. Yukardaki sorunun iki boyutlusu olarak düşünebiliriz.
    İlerde bi zaman ikisini de cevaplarız inş.

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Kafama takıldı.düşündüm de sınırların aynı olmasından ziyade içerdeki görüntünün diğerinin içinde olması yeterli. yani esas soruya göre düşünürsek
    diyelim ki rahip sabah 06:00 dan başlayıp 20:30 da tırmanışını bitirmişse inişte geçen zamanının bir kısmı bu aralıkta olmalıdır.başlama saati bu aralıkta olmalıdır. mesela 18:00 de inişe başlaması ya da ne bileyim inişin 11:30 da bitmesi falan.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Tabii ki sizin de dediğiniz gibi dönüşte yolculuğa başladığı veya yolculuğu bitirdiği anın gidiş yolundaki başlangıç ve bitiş anlarının arasında olması soruyu çok güzel bir şekilde genelleştirir. Ama soruyu soran arkadaşımız sanırım soru ile ilgilenmiyor artık ya da başka birşey.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Ben de bu soruyu coğrafya mantığyla açklym çünkü aklıma başka mantıklı bi şey gelmiyo Bu bölgenin ekvatoral bölgede olduğnu varsaysam 12 saat gece 12 saat gündüz.... Bizm budist de sabah 6 da yola çıksın 18 de güneş batsa (12 satte tamamlyz ya) 18 e birkaç dakika varken gelsin tapınağa ibadetni yapsın bir kaç saat sonrada tekrar yola çıksın geceyle gündüz süresnin eşit olduğnu ve 18 de batan güneşin 12 saat sonra 6 da doğacağnı düşünüyrm ve yine inerken harcadığı zamanın çıkarken harcadığı zamandan az olacağnı bu farkı meditasyon sürecyle kapattığnı varsayıyorum. Yani saat 6 budistin yolculuğa başladığı andır. Aynı zamanda tepeye 12 saatte tırmanan budist bi kaç saat ibadet yaptıktan sonra 12 saatte çıktığı tepeyi 12 saatten az bi sürede inmiş, yolculuğnu tamamlamş ve başlangıç saati olan 6 da aynı zamanda yolculuğnu taammlamştır. Güneşin doğuş vakti 6 budistin hem yolculuğa başladığı hemde yolculuğnu tamamladığı andır. Ben bu sorunun içinden bu şekilde çıkardım Küçük bi not budist nüfusun fazla olduğu yer Hindistandır. Hindistan ekvatoral bölgede olduğna göre bu olay da muhtemel ki orada vuku bulmuştur

Grubu
    Moderatör
    İş
    Üniversite
    Alıntı mürşde'den alıntı Mesajı göster
    Ben de bu soruyu coğrafya mantığyla açklym çünkü aklıma başka mantıklı bi şey gelmiyo Bu bölgenin ekvatoral bölgede olduğnu varsaysam 12 saat gece 12 saat gündüz.... Bizm budist de sabah 6 da yola çıksın 18 de güneş batsa (12 satte tamamlyz ya) 18 e birkaç dakika varken gelsin tapınağa ibadetni yapsın bir kaç saat sonrada tekrar yola çıksın geceyle gündüz süresnin eşit olduğnu ve 18 de batan güneşin 12 saat sonra 6 da doğacağnı düşünüyrm ve yine inerken harcadığı zamanın çıkarken harcadığı zamandan az olacağnı bu farkı meditasyon sürecyle kapattığnı varsayıyorum. Yani saat 6 budistin yolculuğa başladığı andır. Aynı zamanda tepeye 12 saatte tırmanan budist bi kaç saat ibadet yaptıktan sonra 12 saatte çıktığı tepeyi 12 saatten az bi sürede inmiş, yolculuğnu tamamlamş ve başlangıç saati olan 6 da aynı zamanda yolculuğnu taammlamştır. Güneşin doğuş vakti 6 budistin hem yolculuğa başladığı hemde yolculuğnu tamamladığı andır. Ben bu sorunun içinden bu şekilde çıkardım Küçük bi not budist nüfusun fazla olduğu yer Hindistandır. Hindistan ekvatoral bölgede olduğna göre bu olay da muhtemel ki orada vuku bulmuştur
    Güzeldi.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    hikayenin devamı da yazılsaydı keşke:-)

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Allah aşkına Hocam mantıklı değilmi şimdi aksini ispatlayın tezimden vaz geçiyorum

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!