Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf

ispat?

bunun nerden geldiğinin ispatını yparmısınız ve birde bu formül çok gerekli bişey mi ? bunu bilmeden biçok alan sorusunu çözdüm şimdiye kadar ama bilmem gerekir mi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    aynı soruyu arkadaşla birlikte normal yöntemle çözmeye çalıştık, epey yaklaşmışız meğer ama çok uzun sürdü ya. Hocaya götürdük, formülle tık tık tamam dedi. O gün bugündür bunu unutmuyorum. Çözülür gerçi, bizimki uzun sürmüştü, kısası da olabilir.
    Sizleri çok seviyorum ♥

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    önce ispatlayalım,
    taralı olmayan üçgenlerin sinüs teoreminden büyük üçgene alanları oranı
    xn/bc , mt/ba , yz/ac dir , öyleyse taralı alanın oranı da
    1-(xn/bc+mt/ab+yz/ac)=(abc-xna-mtc-yzb)/abc , a=z+t , b=m+n , c=x+y
    =((z+t).(m+n).(x+y)-xn(z+t)-mt(x+y)-yz(m+n))/abc
    =(xmz+ynt)/abc

Alıntı sinavkizi'den alıntı Mesajı göster
    aynı soruyu arkadaşla birlikte normal yöntemle çözmeye çalıştık, epey yaklaşmışız meğer ama çok uzun sürdü ya. Hocaya götürdük, formülle tık tık tamam dedi. O gün bugündür bunu unutmuyorum. Çözülür gerçi, bizimki uzun sürmüştü, kısası da olabilir.
    kızmayın ama bunu (ya da benzeri ifadeleri) formül olarak öğrenen öğrenci kendini sorgulamalı. bunu formül olarak öğreten öğretmen için bişey söyleyemiyorum kendisini feshetsin daha iyi çünkü bütün soruları bu şekilde formüle edebiliriz bence o öğretmene gerek yok. bu formülü öğrenerek kaç soru çözülebilir? formülü bilmesek soruyu çözmek çok mu zordur? hiçbişey bilmesek kenar orta noktaları ve köşeler gibi özel noktalar seçerek sonuç bulmak ve seçeneklerden uygun olmayanları elemek formülü öğrenmekten daha mı kötü bi yoldur?
    arkadaşlar bunun bile formülünü öğrenecekseniz işiniz zor , daha bunun fiziği var, kimyası var yetmedi edebiyatı var coğrafyası var. beyninize bu kadar yüklenmeyin.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    önce ispatlayalım,
    taralı olmayan üçgenlerin sinüs teoreminden büyük üçgene alanları oranı
    xn/bc , mt/ba , yz/ac dir , öyleyse taralı alanın oranı da
    1-(xn/bc+mt/ab+yz/ac)=(abc-xna-mtc-yzb)/abc , a=z+t , b=m+n , c=x+y
    =((z+t).(m+n).(x+y)-xn(z+t)-mt(x+y)-yz(m+n))/abc
    =(xmz+ynt)/abc

.
    çok bi esprisi yokmuş. sağolun hocam. ayrıca formüller konusunda size katılıyorum . formüllere hep önyargıyla yaklaşmışımdır.ezberledikten 2gün sonra unutamdan olsa gerek. o yüzden formülü değil çıkarılış noktasını bilmek daha karlı bana göre..ezberci zihniyetten başka birşey değil .

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    bu konudaki düşüncelerimi forumda bikaç kez daha yazmıştım.
    genel olarak formül dediğimiz şeyin ezberlemeye değer olması gerektiğini düşünüyorum. topu topu 2 çeşit soruyu 10 saniyede çözdürebilecek diye formül ezberlemenin anlamı var mı bilmiyorum. bunun bir adım ilerisi soruları ezberlemektir.

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!