1. #1

  Statü
  Grubu
  Site sahibi
  İş
  Matematik Öğretmeni

  Standart sapma nerelerde kullanılır, ne işe yarar, nasıl kullanılır?

  Standart sapma nerelerde kullanılır, ne işe yarar, nasıl kullanılır?
  İki veri grubunu karşılaştırma yapmamız gerektiğinde verilerin aritmetik ortalamaları eşit ise (olmadığında da kullanılabilir) bu iki veri grubu arasında hangisinin daha çok tercih edilmesi gerektiğini standart sapma bularak karar veririz.
  Standart sapması düşük olan veriler, grubun ortalamasına daha yakın verilerdir, daha düzgün bir yayılma gösterirler, daha istikrarlı verilerdir, daha az riski ifade eder.

  Mesela; iki minübüsün 15 günlük yolcu taşıma verileri veriliyor. Bu iki veri gurubun aritmetik ortalaması eşit çıkıyor. O zaman birde standart sapmasına bakıyoruz. Standart sapması düşük olan minübüs, "15 gün içinde taşıdığı yolcu sayıları 15 günlük ortalamasına daha yakın verilerdir. Diğer minübüsün taşığı yolcular daha düzensizdir." ve "Eğer bu minübüslerden birisini satın almak istesek standart sapması düşük olan minübüsü satın almalıyız, istikrarlı olanı tercih etmeliyiz." Standart sapmanın yorumlanması hakkındaki ayrıntılı sunumu indirebilirsiniz ( ya da buradan ).

  Fizik ve Finansta Standart Sapma Kullanımı

  Fiziksel bilimlerde, tekrar tekrar yapılan deneyler ve deneylerde alınan ölçüler ise gösterilen standart sapma olgusu bu deneyin ölçülmesindeki kesinlik ve doğruluğunu gösterir. Ölçümlerin teoriye dayanan bir tahmin ile karşılaştırip birbirine uygunluk gösterip göstermediğine karar vermede ölçümlerin standart sapmasi önemli rol oynar. Eğer ölçümlerin standart sapması teorik tahminden çok daha uzaksa, sınanan teorinin değiştirlimesi gerekir. İşte bu uzaklık standart sapmalarla belirlenir.

  Finansmanda, standart sapma verilmiş bir menkul (hisse seneti, tahvil, emlak ) için rizikonun (riskin) veya bir menkuller portfoyu icin rizikoları temsil eder. Bir yatırım portfoyunun etkin olarak idare edilmesini tayin eden en önemli faktörlerden birisi rizikodur. Çünkü her tek bir menkulun veya bir menkuller portfoyunun getirisinindeki mümkün yayılımını riziko tanımlar ve rizikonun standart sapma ile tanımlanması ise yatırım kararları icin bir matematiksel temel sağlar. En genis kavramla, yatırım rizikosu arttıkca menkul veya menkuller portfoyunun beklenen getirisi de artış gösterir. Buna neden yatırımcıların menkul getirileri için riziko primlerini artırmaları olarak açıklanır. Diğer bir deyişle, eğer bir yatırım daha yüksek riziko seviyesi taşıyorsa, yatırımcılar o yatırımından daha yüksek bir getiri beklemeleri gereklidir.

 2. #2

  Statü
  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Matematik Öğretmeni
  Sayın öğretmenim, sizden ricam, bu konuya ayrı bir başlık açılsın ve istatistik konusu enine boyuna bir anlatılsın.
  3 tür beyin vardır.
  Küçük beyinler, insanları;
  Orta beyinler, olayları;
  Büyük beyinler, fikirleri;
  tartışır.

 3. #3

  Statü
  Grubu
  Site sahibi
  İş
  Matematik Öğretmeni
  Hocam lisede pek istatistik konusu yok sanırım. Sadece ilköğretime yeni müfredatla girdi. Aritmetik ortalama, Standart sapma, yayılma ölçüleri, dağılım ölçüleri, tepe değer, medyan, çeyrekler açıklığı gibi kavramlar basitçe işleniyor. 8. sınıf Matematik konu anlatımı videolarında anlatımı var. Bi sıra yapabilirsem elimdeki dökümanlardan derleyip ayrınıtlı bir konu açayım.

 4. #4

  Statü
  Grubu
  Kıdemli Üye
  İş
  Matematik Öğretmeni
  Teşekkür ederim öğretmenim. İlköğretimde anlatılıyor doğru ama birçok yerde kullanılıyor. Biraz bilgi sahibi olsak fena olmaz dedim. Lazım olur belki.
  3 tür beyin vardır.
  Küçük beyinler, insanları;
  Orta beyinler, olayları;
  Büyük beyinler, fikirleri;
  tartışır.


 

 • Bu yazıyı beğenerek
  destek
  verebilirsiniz

  Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!
 • Benzer konular

  1. Matematik Editörü nasıl kullanılır?
   Admin, bu konuyu "Forum Yardımı" forumunda açtı.
   cevaplar: 17
   Son mesaj : 22 Eki 2014, 15:43
  2. Matrisler, Determinantlar nerelerde kullanılır, ne işe yarar?
   duygu95, bu konuyu "Sohbet" forumunda açtı.
   cevaplar: 9
   Son mesaj : 14 May 2012, 22:46
  3. determinant nerede kullanılır
   smallesmer, bu konuyu "Ygs & Lys Matematik" forumunda açtı.
   cevaplar: 2
   Son mesaj : 06 May 2012, 22:05
  4. eşitlik veya denklem nerede kullanılır?
   esraözkann, bu konuyu "6. sınıf matematik soruları" forumunda açtı.
   cevaplar: 2
   Son mesaj : 29 Mar 2012, 21:28
  5. çarpanlara ayırma nerede kullanılır?
   akile, bu konuyu "10. sınıf matematik soruları" forumunda açtı.
   cevaplar: 1
   Son mesaj : 28 Ara 2010, 15:04
  2008 © matematik soruları matematik konu anlatımı