Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Mürşide senin verdiğin örneklere göre istenen
    "Her ötücü kuştur ama her kuş ötücü değildir."
    d şıkkının doğru olması için öten ama kuş olmayan örneği değil, kuş olan ama ötmeyen örneği bulunmalı.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Verdiğin örnekte kuş-serçe derken kuşu önce belirtiyorsun. Yani kapsayan küme önce söyleniyor.
    Kuş-ötücü dediğin zaman kuşu yine kapsayan küme olarak almak zorundayız bence. Yani kuş-serçe derken kuşu kapsayan küme olarak alınırken sen kuş-ötücü derken kuşu kapsanan küme olarak düşünüyorsun.
    Neyse her iki durumda da birer örnek bulundu zaten.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Evet hocam.Her yol Bağdat yani

Grubu
    Moderatör
    İş
    Diğer
    Alıntı mürşde'den alıntı Mesajı göster
    Ama kuş dediğiniz havada uçar.Kanatlarını da kullanabilir.Horozlar havada uçmuyor ki ? Nasıl kuş olsun.Yani kafamı karıştırmayın şimdi.Aslında o da kuş türüdür ama; kitapta uçandan bahsetmiş diye düşündüm.O kadar komik bir vaziyetteyim ki baya baya düşünüyorum.Kuştan başka öten şey ne olabilir acaba ? diye.Şu mu bu mu diye düşüne düşüne horozu buldum.
    Ya da şu.Bir alarm.Oda öter.Ötmek deyimini onun içinde kullanırız ; ama alarm kuş değildir.Saçma ama; aklıma başka bir şey gelmiyor."Her öten kuş değildir." bu ifadenin mantığını doğrulamaya çalışıyorum.
    esas saçma olan ne biliyo musun iyi tanımlanır olması gereken kümelerin mantık adı altına matematiğin dışına çıkarılıp sözel ifadelerle muğlak hale getirilmesi. bu soru tipik bir şu şunun altkümesi midir? bu bunu kapsar mı? kesişimleri dışında eleman var mıdır? şeklinde bir soru ama yok tam girişim , yok ilinti yok çöküntü yok takıntı , olmadı ayrıklık , beğenmedim eşlik yok beşlik şeklinde garip ifadelere dönüştürülmesi bence hoş değil.

ne bu felsefenin konusu mu?

Alp
    Alp isimli üye şimdilik offline konumundadır

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    MatematikçiFm hocam deve kuşunun ötmediğini ilk defa sizden duyuyorum. Burda ötücü daha genel bir kavram olarak geldi bana. Yani kuşun ötücünün alt kümesi olması gerekiyor. Burda yazılış sırasının bi öneminin olduğunu sanmıyorum. Ayrıca murşide her kuş üçar diye bi kavramda yok devekuşu, horoz gibi kuşlar uçamaz. Mesela penguen de kuştur ve uçamaz.Ayrıca ben burda ötmek kavramınıda hayvanlarla ilişkilendirmedim. Yani ötmek sadece kuşlara mahsus bir şeymidir? Bir çok şey öter.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Matematik Öğretmeni
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster
    esas saçma olan ne biliyo musun iyi tanımlanır olması gereken kümelerin mantık adı altına matematiğin dışına çıkarılıp sözel ifadelerle muğlak hale getirilmesi. bu soru tipik bir şu şunun altkümesi midir? bu bunu kapsar mı? kesişimleri dışında eleman var mıdır? şeklinde bir soru ama yok tam girişim , yok ilinti yok çöküntü yok takıntı , olmadı ayrıklık , beğenmedim eşlik yok beşlik şeklinde garip ifadelere dönüştürülmesi bence hoş değil.

Üstad, sanırım bu zaten bir mantık sorusu. Yani Mantık dersi, sembolik mantık değil. Ama bazı dershane kitaplarında rastlıyorum, mantık (sözel) konularını da araya sıkıştırıyorlar. Bence yanlış, bunlar için içlem-kaplam bilgisi gerekir.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı gereksizyorumcu'den alıntı Mesajı göster

Hocam mantık sorusu.Mantık kitaplarda klasik ve sembolik olarak iki kısımlı verilmiş.Önceki dönemlerde ÖSS sisteminde nasıldı bilmiyorum ama; yeni sistemde 10 psiko. 10 sosyo. 10 mantık olmak üzere LYS 4 te 30 soru geliyo.TS 2 puan oluşumnda da Bu üç dersin %15 gibi hatrı sayılır bir ağırlığı var.Her şey daha zorlaştı yani.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı Alp'den alıntı Mesajı göster
    MatematikçiFm hocam deve kuşunun ötmediğini ilk defa sizden duyuyorum. Burda ötücü daha genel bir kavram olarak geldi bana. Yani kuşun ötücünün alt kümesi olması gerekiyor. Burda yazılış sırasının bi öneminin olduğunu sanmıyorum. Ayrıca murşide her kuş üçar diye bi kavramda yok devekuşu, horoz gibi kuşlar uçamaz. Mesela penguen de kuştur ve uçamaz.Ayrıca ben burda ötmek kavramınıda hayvanlarla ilişkilendirmedim. Yani ötmek sadece kuşlara mahsus bir şeymidir? Bir çok şey öter.
    Google de arama yaptırdım.Deve kuşuyla ilgili.Ötüp ötmediği ile ilgili bir bilgiye ulaşamadım.Sonra da bir ihtimal ötmediğini varsayarak "Her yol bağdat" demiştim.Bilmiyorum.
    Uçmayan kuş.Onu da sonradan anladım.Horozun kuş olmadığını düşünmüştüm ama; deve kuşu -inkar da edemiyorum;çünkü adında kuş ifadesi var- bu örnekle o savım da parçalanmış oldu yani.Tabi horoz penguen bunların kuş olduklarını da hiç hesaba katmamıştım.

gzd
    gzd isimli üye şimdilik offline konumundadır

Grubu
    Üye
    İş
    9. sınıf
    (p=>q)Vp=?

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!