Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

Rölativite Çıkmış Soru

Boşlukta ışık hızına yakın v büyüklüğündeki hızla hareket eden m kütleli bir parçacıgın göreli kinetike enerjisi 0,25 mc^2 dir.

Bu parçacıgın göreli momentumunun buyuklugu kaç mv dir?.

Benim bildiğim çözümden toplam enerji 1,25 mc^2 dir. Buna göre v=0,6 c çıkar. Momentum formulu de bildiğim kadarıyla (görelilik çarpanı).m.v=P dir. Yani 5/4.m.0,6=3/4 geliyor sonuç. Fakat cevap 5/4 nerede hata yapıyorum? Birimi mc değil de mv vermesi bir şeyi değiştirir mi?
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Ek = E-E0
    Ek = mc²-m0c² kinetik enerji bize verilmiş zaten,yerine yazdığımızda m kütlesini 5/4 m0 olarak buluruz.
    P=mv formülünü kullandığımızda P=5/4 m0v bulunur.

mc yerine mv sorduğu için zaten tekrar hızını mc'ye göre neden hesaplıyoruz ki ?
    9⁵+2⁵+7⁵+2⁵+7⁵=92727 ... 9⁵+3⁵+0⁵+8⁵+4⁵=93084

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Olay birimde diyorsun yani
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Buna göre v=0,6 c çıkar demişsin ama soru bizden kaç mc'dir demiyor ki kaç mv'dir diyor..Sanırım o mv'de m0v olarak kast edilmiştir..
    Bu yüzden ışık hızına göre hesaplamamıza gerek yok,öyle olsaydı senin çözümün doğru olurdu..

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    Yeni müfredata göre kütle değişmez.Bu çıkmaz yani, göreli kütle yok.Çözümü burada: 2011 LYS FİZİK SORU ÇÖZÜMLERİ AKILLI TAHTA İLE SORU 30 - YouTube

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Kütle nasıl değişmez ? Mesela gerilmiş yay ile serbest yayın kütlesi aynı mıdır diyor yeni müfredat ?

Grubu
    Üye
    İş
    Üniversite
    ekmek parası, yapacak bir şey yok

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı Tükenir Kalem'den alıntı Mesajı göster
    Kütle nasıl değişmez ? Mesela gerilmiş yay ile serbest yayın kütlesi aynı mıdır diyor yeni müfredat ?
    Benim bildiğim kadarıyla kütle hiç bir zaman değişmiyor. Sadece einstein ışık hızı herzaman eşit dediği için kütleyi değişiyor gibi alabiliyoruz ancak öncül olarak kütle değişmiştir derse yanlış diye biliyorum.
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Diğer
    Alıntı Heisenberg'den alıntı Mesajı göster
    Benim bildiğim kadarıyla kütle hiç bir zaman değişmiyor. Sadece einstein ışık hızı herzaman eşit dediği için kütleyi değişiyor gibi alabiliyoruz ancak öncül olarak kütle değişmiştir derse yanlış diye biliyorum.
    Özel göreliliğe göre cisimler hızlandıkça kinetik enerjinin bir kısmı kütleye dönüşür..Aynı zamanda hız arttıkça kütle de artar,bu yüzden ivmesini arttırmak zorlaşacağından cisimleri ışık hızına çıkartamıyoruz..Durağan kütleye sahip cisimlerde hiçbir zaman ışık hızına erişemiyorlar,bu yüzden sorularda kütleyi durağan olarak verirler yoksa göreliliğin anlamı kalmaz..Ama dediğin gibi aslında kütleyi şu kadardan şu kadara yükseldi şeklinde alamayabiliriz,onu bilmiyorum..

Benim bilgilerim bunlar,ama dediğim gibi 12.sınıf konularını kendim çalışıyorum..Sadece kaynaklardan öğrendiğim kadar bilgim var,öğretmen anlatımıyla dinlemedim henüz..Hatam olabilir..

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı Heisenberg'den alıntı Mesajı göster
    Ben de böyle biliyorum.
    Kütle değişmez ki?

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!