Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf

Fizik?

arkadaşlar hipotenüs 5x ise h=5x/2 dir. ama burda hipo nun 5x olduğu yanlış???çözümde yanlışlık var? CVP: 5mg/x

NOT:çözümde sıkıntı yok.sıkıntımı yukarıda belirttim.
    Üç tarafı denizlerle, dört tarafı hainlerle çevrili bir coğrafyada yaşıyoruz.
    Ya yüzmesini iyi bileceksin ya da savaşmasını...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    burada hipotens 5x dememiş. sadece yay sıkışması x demiş. yani yay sonuna kadar sıkışmamıştır.
    atıyorum yayın uzunluğu 2x'tir ama yay x kadar sıkışmıştır. (ben çizimden ve sizin yazdığınızdan bunu anladım.)

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı kaskas123'den alıntı Mesajı göster
    burada hipotens 5x dememiş. sadece yay sıkışması x demiş. yani yay sonuna kadar sıkışmamıştır.
    atıyorum yayın uzunluğu 2x'tir ama yay x kadar sıkışmıştır. (ben çizimden ve sizin yazdığınızdan bunu anladım.)
    evet kitap çözümünde hipoya 5x demiş onun için sordum zaten yanlışlık var, neyse sağol

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı matsever63'den alıntı Mesajı göster
    evet kitap çözümünde hipoya 5x demiş onun için sordum zaten yanlışlık var, neyse sağol
    Ben neyi sorduğunu tam anlamadım.
    Hipotenüsün boyu 5x , yay ve diğer cisim arası uzaklık 4x ise yay tamamen sıkışmış "x kadar" ki hipotenüse 5x demiş.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    Konuyu bitirip farklı sorular çözmeme rağmen bazı ip-çubuk sorularında birşey farkettim.Mesela basitçe bu soruda:

mesela burada T=15/4 P çıkıyor sin bileşeni 9/4 P dir.bunu dengeleyen 2P burada moment olarak denge var dengenin diğer şartıda F(net)=0 oldugu icin 9/4P=2P olması ney yaw?

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    İpi yukarı doğru uzat düşey bileşen t.sin37 olur.
    daha sonra moment alacaksın neticede G dik verilmiş.
    T.sin37.2=p.3 (bir de aynı şekilde p ortadan alacaksın.) (menteşeye göre moment)
    alt üstler birbirine eşit olacak diye bir şey yok menteşeye göre yukarı ve aşağı döndüren etkiler eşit olmalı ki dönmesin.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    İpi yukarı doğru uzat düşey bileşen t.sin37 olur.
    daha sonra moment alacaksın neticede G dik verilmiş.
    T.sin37.2=p.3 (bir de aynı şekilde p ortadan alacaksın.) (menteşeye göre moment)
    alt üstler birbirine eşit olacak diye bir şey yok menteşeye göre yukarı ve aşağı döndüren etkiler eşit olmalı ki dönmesin.
    yok yani denge için birde alt ve üst kuvvetlerin eşit olması gerekiyormuş diyorlardı onun icin sordum,sağol savas

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı matsever63'den alıntı Mesajı göster
    yok yani denge için birde alt ve üst kuvvetlerin eşit olması gerekiyormuş diyorlardı onun icin sordum,sağol savas
    Hayır,mantıken düşün zaten bir cismi duvara daya sen bunu neye göre dengede tutacaksın? Durduğu noktaya göre (menteşe mesela.)
    Rica ederim.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    Hayır,mantıken düşün zaten bir cismi duvara daya sen bunu neye göre dengede tutacaksın? Durduğu noktaya göre (menteşe mesela.)
    Rica ederim.
    mantığa bakarsan evet,dediğin doğru yani cismin dönmemesi için moment kuvvetlerinin (döndürücü kuvvetler) eşit olması yeterli.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    edit: buldum

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!