Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf

Basınç

Bende ilk başta yalnız II buldum ama sonra birşey daha gördüm.Anlatayım
    gazın uyguladığı basınç azalırsa iç P dış P ye eşit olduğundan balonun iç P si de azalır.Hacim artar
    Kaldırma kuv.=Vb.ds.g oldugundan balona uygulanan K.K. artar bunu dengeleyen T artar.Buraya kadar daha önce bulmuştum daha sonra farkettiğim ise balonun hacminin büyümesinden su biraz yükselir.basınç artar balon küçülür balon küçülürse tekrar basınç azalır balon büyür tekrar tekrar ve tekrar (devir daim hesabı) ve sistem dengeye oturmadığından soruyu yorumlayamadım

Umarım derdimi anlatabilmişimdir.Teşekkür ederim.
    Üç tarafı denizlerle, dört tarafı hainlerle çevrili bir coğrafyada yaşıyoruz.
    Ya yüzmesini iyi bileceksin ya da savaşmasını...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    1)Kaptan gaz çıkışı olacağına göre balon un iç basıncının dış basınca eşit olması için balonun hacmi artacaktır. Bu durumda balona etkiyen kaldırma kuvveti de artacağından ipteki T gerilmesi de artacaktır. X cisminin batan hacmi değişmeyecektir. Çünkü soruda havanın cisme uyguladığı kaldırma kuvveti ihmal edilmiş.
    Şimdi sizin sorunuza gelelim. Evet suyun bir miktar yükseleceği doğru. Ancak zaten suyun yükselecek olmasının sebebi balonun iç basıncını dengelemesinden yani basıncının azalmasından kaynaklanacaktır. Balonun basıncı artmış olsa idi bu sefer balonun hacmi azalırdı.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    öncelikle ilginizden dolayı teşekkür ediyorum ama yine kavrayamadım balonun iç basıncının azalmadından dolayı hacmi artacak ve su yükselecek.Ama ilk başta zaten balonun hacminin artmasının nedeni dış basıncı dengelemek için idi.tekrar su yükselirse suyun derinliği arttığından suyun P si yukarıdaki gazın hacmi azaldığından gazın P si artacak tekrar basınç dengesi bozulacak.?

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Alıntı matsever63'den alıntı Mesajı göster
    öncelikle ilginizden dolayı teşekkür ediyorum ama yine kavrayamadım balonun iç basıncının azalmadından dolayı hacmi artacak ve su yükselecek.Ama ilk başta zaten balonun hacminin artmasının nedeni dış basıncı dengelemek için idi.tekrar su yükselirse suyun derinliği arttığından suyun P si yukarıdaki gazın hacmi azaldığından gazın P si artacak tekrar basınç dengesi bozulacak.?
    Zaten balon esnek , bir kere iç-dış basıncı dengelediğinde dışarıdan gelen havanın basıncı kadar eşitleme yapmış olacaktır sonuçta ***balon=Pdışhava
    Ben de kendi yorumumu detaylı belirteyim anlamadığınız kısım her neyse onu belirtin.

İlk öncelikle bu balonun esnek bir balon olduğunu biliyoruz yukarıdaki gazı çıkartırsak yukarıdaki gazın basıncı azalacağından balonun iç basıncının da azalması gerekecektir.Bu durumda balonun hacmi artacaktır.

1)Zaten kaldırma kuvveti ihmal edilmiş,sabit duracaktır.
    2) Burada T+G=Fk olduğunu biliyoruz. G sabittir Vbnın artışı T'yi arttıracaktır.
    3)Balonun hacmi arttığından iç basıncı azalmıştır.

Şimdi gelelim koyu yazdığım kısma ,artık musluk açık yukarıya sıvınnın çıkışı yukarıdaki gazın basıncının artmasına filan neden olmayacaktır neticede esnek balon artık iç-dış basınç eşitliğini sağlamıştır.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    senin dediğin ancak musluk kapatılsaydı olurdu , mutluk açık dışarıdan hava geliyor
    yani Pbalon=Phava oldu

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı svsmumcu26'den alıntı Mesajı göster
    senin dediğin ancak musluk kapatılsaydı olurdu , mutluk açık dışarıdan hava geliyor
    yani Pbalon=Phava oldu
    musluk açıksa p0=pgaz nasıl p0=pbalon diyorsun suyun basıncı ne oldu? ve ayrıca musluğun hala açık oldugunu nasıl anladın

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    musluk açıksa p0=pgaz nasıl p0=pbalon diyorsun suyun basıncı ne oldu? ve ayrıca musluğun hala açık oldugunu nasıl anladın
    p0=pbalon dedim de ben mi okuyamıyorum? Öyle bir şey demedim ben.Pdışhava dedim dikkat edersen.
    neyse yukarıya doğru çözümü attık kafanı karıştıran esas noktayı belirtirsen biz de çözmeye çalışırız.Çözümde bir hata yok.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    p0 açık hava basıncı değil mi?
    kafamı karıştıran nokta balonun şişmesi ile bir miktar su yükselecek ya balona etki eden sıvı basıncı değişir mi acaba?

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    p0 açık hava basıncı değil mi?
    kafamı karıştıran nokta balonun şişmesi ile bir miktar su yükselecek ya balona etki eden sıvı basıncı değişir mi acaba?
    Yahu balonun hacmi artmadı mı? Bu durumda iç basıncı azaldı.
    İç basıncı azaldığına göre sıvıda patlamadan durması için kendisine etkiyen sıvı basıncının da azalması gerekecektir.
    Mesela balon biraz daha aşağıya gitseydi bu durumda şöyle bir yorumda bulunacaktık:Madem balon aşağıya gitti bu durumda sıvı basıncı artmıştır balonun patlamaması için iç basıncı da artmalıdır.

Kısacası balonun basıncı azaldığından kendisine etkiyen sıvı basıncı da azalmıştır.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    evet yhaw doğru balonun genleşmesi basıncı dengelemek için doğru anladım sağol
    Bu arada dış hava açık hava aynı değil mi neden itiraz ettin merak ettim

2 sayfadan 1.si 12 SonuncuSonuncu

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!