Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite

Biyoloji Anlamadığım Soru

Biyolojik tepkimelerin gerçekleşmesi için,gerekli aktivasyon enerjisini daha kolay aşmak amacıyla tepkimi ortamına

I.Asit ekleme

II.Isı verme

III.Enzim ekleme

İşlemlerinden hangisi ya da hangilerinin uygulanması uygun olmaz?

Cevap II ve III

ancak ben şöyle düşünüyorum

asit ekleme ortamda enzim varsa bunun çalışmasını etkileyecektir eğer enzim yoksa her tepkime asidik ortamda mı gerçekleşir

ısı verme konusunda hemfikirim

enzim eklemek katalizör etkisi göstererek aktivasyon enerjisini düşürür sorunun tam tersi özelik olur

buna göre cevap I ve II olmalı düşüncesindeyim sizce nasıl olmalı,yanlışım varsa nerde?

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Enzim katalizör etkisi nasıl gösterir onu anlayamadım. Örneğin midede proteinin sindirimi için daha çok enzim eklendiğinde aktivasyon enerjisi düşmez. Sadece enzim miktarı artar ve buna bağlı olarak substrat miktarında azalma hızı artabilir. Yani enzimin aktivasyon enerjisine bir etkisi yoktur

Grubu
    Üye
    İş
    1. sınıf
    Nasıl yoktur? Enzimin asıl amacı aktivasyon enerjisini düşürerek reaksiyonun daha az enerjiyle gerçekleşmesini sağlamak değil midir? İlginç bir soru. Ben olsam cevaba Yalnız I derdim. Canlı vücudunda 2 adet aktivasyon enerjisi vardır. Bunlardan biri sıcaklık, diğeri ATP'dir. Ortama ısı verilirse, sıcaklık artacağı için aktivasyon enerjisinin daha çabuk aşılması gerekmez mi? Bence cevapta bir sıkıntı var. Zira bazı özel belirtilen enzimler hariç, genel olarak pH'ı 7 olan ortamlar enzimler için optimumdur.

Grubu
    Moderatör
    İş
    11. sınıf
    Isı zaten aktivasyonu düşürmek için veriliyor.
    Enzim de aynı şekilde.
    Yalnız I olması gerekiyor.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    ısı konusunda şöyle düşündüm eğer ısı vermeye devam edersek bir süre sonra optimum sıcaklığı aşıp tepkimeyi yavaşlatabileceğini düşündüm ancak bize aktivasyon enerjisi için sormuş haklısınız yalnız I olacak cevap anahtarı yanlış olmalı

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Kendimle çelişmişim enzimler ae yi düşürdüğü için reaksiyon hızlanıyordu. yanlış bilgi için özür dilerim

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!