Grubu
    Üye
    İş
    1. sınıf

Kimya-Biyoloji

Cevap B bu soruda. Ama ben E'yi işaretlemiştim. 3.okta az yoğun ortamdan çok yoğuna geçiş var. Yani difüzyon değil. Ozmozda suyun difüzyonu olduğu için, pinositoz olması gerek miyor mu? Yoksa pinostoz sadece, çok yoğundan az yoğuna büyük molekülleri mi alıyor? Kafamı biraz karıştırdı bu soru.

Seçeneğe göre Hidrojenin atom numarası her zaman 1 olmayabiliyormuş. Tamam, izotoplarında atom numarası değişiyor ama periyodik tablo üzerinde atom numarasının 1 olduğu yazıyor. İzotoplara dikkat etmek zorunda mıyız ki?

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Biyoloj için;

Osmoz suyun difüzyonu dediğin gibi ama can alıcı nokta var suyun.

Osmoz : Suyun yoğunluğunun çok olduğu ortamdan az olduğu ortama doğru geçişine denir.

Bir ortamda su yoğunluğu fazla ise; ortam az yoğundur. Yani 3. ok doğru gösteriyor osmoz olayı için.

Pinositoz bunlardan tamamen farklı. Endositoz; ekzositozda; amaç sadece büyük moleküllü tanecikleri hücre içine dahil edilmesi veya hücreden uzaklaştırılmasıdır.

----------------------------------------------------

Sanırsam kütle numarası demek istedin. İzotopların atom numaraları aynı; kütle numaraları farklıdır.

Periyodik tabloda atom numarasına göre yerleştirme yapılır. İzotop atomların atom numaraları aynı olacağından; periyodik sistemde aynı konuma denk gelirler.

Eğer sorularda "kesinlikle" gibi bir ifade varsa; her öncülü çürütmeye çalış. 1. öncül için düşündüğünde; X'i çoğu kişi gibi sende 1 kütle numaralı H(protonyum) gibi düşünmüşsün. Ama döteryum ve trityum da o koordinata gelebilir.
    ...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    1)..........w.......................................t...............................f.....
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    2)Bu soru çok gereksiz bir soru bence kütle numarasını bilmek ne zaman müfredata dahil oldu değişik soru soracağız diye...
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı Heisenberg'den alıntı Mesajı göster
    2)Bu soru çok gereksiz bir soru bence kütle numarasını bilmek ne zaman müfredata dahil oldu değişik soru soracağız diye...
    Sadece atom numarası bir olan hidrojen için sormuşlar. Onunda izotoplarını bilmen gerek müfredat gereği.
    ...

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı Furkan61'den alıntı Mesajı göster
    Sadece atom numarası bir olan hidrojen için sormuşlar. Onunda izotoplarını bilmen gerek müfredat gereği.
    Lise4 konusuyla mı alakalı çünkü hiç karşılaşmadım ne dersanede ne de okulda.
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Alıntı Heisenberg'den alıntı Mesajı göster
    Lise4 konusuyla mı alakalı çünkü hiç karşılaşmadım ne dersanede ne de okulda.
    9. sınıfta hatırlıyor gibiyim sanki. Ama YGS'de dahil. Bütün konu anlatım kitaplarında yer alıyor.
    ...

Grubu
    Üye
    İş
    1. sınıf
    Çok teşekkür ederim Furkan. Haklısın suyun çok olduğu yerde derişim az olur, dikkatsizlik etmişim.

İki soruyuda çok güzel anladım Tekrardan teşekkür ederim.

Grubu
    Üye
    İş
    1. sınıf

Buda başka bir sorum. Şuana kadar ygs müfredatında enzim konusunu işlemedim. Ama kitapta taşıma konusunda yer verilmiş. Tam olarak ne yaptıklarını anlayamadım.

Grubu
    Üye
    İş
    Diğer
    Taşıyıcı ve taşınan madde arasında bağ kurulması ve yıkımı enzimlerle gerçekleşir. Protein sentezindede vardı aynı mantık

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!