Grubu
    Üye
    İş
    10. sınıf

sabahtan berı ugrasıyorum 1tane kımya sorusu(REDOKS)

arkadaslar 1.şıkta... 2tane Oksıjen gırmıs .1tane oksıjen cıkmıs burada hangı oksıjene gore ,ındırgen veya yukseltgen dıyecem

Grubu
    Üye
    İş
    11. sınıf
    oksijen elementel halde bulunursa 0 değeri alır,sanırım elektrokimya görmedin ama elementel halde bulunan 0(yani yalnız başına olan) bileşikteki -2 değer alıcakyani
    oksijen 0 dan -2 ye indirgendi ,kükürt +4 den +6 ya yükselteltgendi demekki bu redoks,yani yükseltgenme indirgenme oluyo

Grubu
    Üye
    İş
    10. sınıf
    Alıntı mSeven'den alıntı Mesajı göster
    oksijen elementel halde bulunursa 0 değeri alır,sanırım elektrokimya görmedin ama elementel halde bulunan 0(yani yalnız başına olan) bileşikteki -2 değer alıcakyani
    oksijen 0 dan -2 ye indirgendi ,kükürt +4 den +6 ya yükselteltgendi demekki bu redoks,yani yükseltgenme indirgenme oluyo
    son bır sey sorucam
    öncelikle cevapladıgın için saol ama burda 2 tane Oksıjen var 1. SO2 bırde tek basına Oksıjen var hangisine göre oksıjenın ındırgen veya yukselten oldugunu söyleyecegız...soruları cözemıyorum aklıma takılıyor .

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    12. sınıf
    Alıntı xzes3'den alıntı Mesajı göster
    son bır sey sorucam
    öncelikle cevapladıgın için saol ama burda 2 tane Oksıjen var 1. SO2 bırde tek basına Oksıjen var hangisine göre oksıjenın ındırgen veya yukselten oldugunu söyleyecegız...soruları cözemıyorum aklıma takılıyor .
    tepkimede ürün yönünde tek madde olduğu için yükseltgenmede indirgenmede bu madde üzerinden yürümeli .. tabi yükseltgenme ve indirgenme varsa.. dikkat edersen girenler yönündeki oksijen( 02) 0 değerliğinde S02 deki ise -2 değerliğinde. ürünlere baktığında s03 teki oksijenin değerliğide -2 dir. -2 den -2 ye yükseltgendi veya indirgendi diyemeyeceğimize göre elementer haldeki o2 yi almalıyız..aslında ek bilgi olarak 1. tepkime yanma tepkimesidir ve yanma tepkimeleri yükseltgenme ve indirgenme(redoks) tepkimeleridir.

Grubu
    Kıdemli Üye
    İş
    Üniversite
    Kaç tane ne girip çıktığı önemli değil bundan önce de demiştim sana bu problemleri iyi çözmek için köklerin ve elementler in değerliklerini ezberlemen gerekiyor.NO3 SO4 NO2 gibi köklerin ondan elementlerin değerliklerini yazıp görebilirsin hangisi indirgeniyor hangisi yükseltgeniyor öbür türlü zorlanırsın
    İstanbul Tıbbiyesi

Grubu
    Üye
    İş
    10. sınıf
    Alıntı nightmare'den alıntı Mesajı göster
    tepkimede ürün yönünde tek madde olduğu için yükseltgenmede indirgenmede bu madde üzerinden yürümeli .. tabi yükseltgenme ve indirgenme varsa.. dikkat edersen girenler yönündeki oksijen( 02) 0 değerliğinde S02 deki ise -2 değerliğinde. ürünlere baktığında s03 teki oksijenin değerliğide -2 dir. -2 den -2 ye yükseltgendi veya indirgendi diyemeyeceğimize göre elementer haldeki o2 yi almalıyız..aslında ek bilgi olarak 1. tepkime yanma tepkimesidir ve yanma tepkimeleri yükseltgenme ve indirgenme(redoks) tepkimeleridir.
    yani SO2 nın O2 yukseltgenıp veya ındırgenmesı element halındekı O2 nın yukseltgenıp ındırgenmesıyle alakasın yokmu?

1. Bu yazıyı beğenerek
    destek
    verebilirsiniz

Foruma üye olmana gerek yok! Facebook hesabınla yorumlarını bekliyoruz!